تازه ترین ها

افغانستان در ماه مارچ ۲۰۱۹ میلادی

افغانستان در ماه مارچ ۲۰۱۹ میلادی

 

احمد فارسی

ملاحظه: این نوشتار شامل رویدادهایی است که دشمن به آن اعتراف کرده است ولازم به اشاره می دانیم که رویدادهای موثق دیگر را با ذکر معلومات بیشتر بخصوص دربارهء آمار تلفات و خسارات دشمن داخلی و خارجی میتوان در سایت رسمی امارت اسلامی افغانستان مطالعه کرد.

——————————–

ماه مارچ سال ۲۰۱۹ دست آوردهای زیادی بشمول فتح دو ولسوالی، چندین پایگاه نظامی، دهها پوسته و تسلیمی صدها عسکر و پولیس به مجاهدین بود. یک دور مذاکرات صلح نیز در این ماه انجام یافت. با تأسف شدید این ماه شاهد تلفات شدید مردم ملکی و بیگناه نیز بود. تفصیلات این رویدادها راه همراه با موضوعات مهم دیگر در سطور ذیل مطالعه خواهید کرد:

تلفات و خسارات اشغالگران خارجی:

به روز پنجشنبه ۲۱ مارچ امارت اسلامی اعلان کرد که در جریان یکسال گذشته ۳۸۷ تن از عساکر اشغالگر کشته شده اند. به فردای این خبر، اشغالگران از کشته شدن دو تن از افراد خود خبر دادند اما از جای و چگونگی وقوع حادثه اطلاع ندادند. در همین روز ۵ تن امریکایی در حملات مجاهدین در مربوطات مرکز ولایت کندز نیز به قتل رسیدند. به روز دو شنبه ۱۸ مارچ یک طیاره بی پیلوت دشمن در ولسوالی بگرام ولایت پروان سرنگون گردید.  با وجود اینهمه تلفات دشمن اشغالگر دروغگو تنها به کشته شدن چند تن محدود خود اعتراف کرده و از آمار حقیقی انکار می ورزد.

تلفات در صف ادارهء اجیر:

به روز دوشنبه ۴ مارچ یک کاندید ولسی جرگه در ولایت کندهار کشته شد. به روز شنبه ۹ مارچ یک قوماندان اربکی همراه با معاون خود در ولسوالی رودات ولایت ننگرهار توسط مجاهدین به قتل رسید. به تعقیب آن به روز دوشنبه ۱۱ مارچ یک کاندید دیگر ولسی جرگه در ولایت هرات نیز کشته شد.  روز چهارشنبه ۱۳ مارچ شاهد کشته شدن رئیس فواید عامه ولایت فراه در حملهء افراد مسلح نامعلوم و روز رئیس معارف ولایت هلمند طی حملات هوایی نیروهای خارجی در ولسوالی مارجه ولایت هلمند بود. به روز شنبه ۱۶ مارچ قوماندان عمومی سنگوری ها در مرکز ولایت هلمند و قوماندان نظم عامهء ولایت کندهار به قتل رسیدند.  به روز دوشنبه ۱۸ مارچ قوماندان امنیهء ولسوالی برکی برک ولایت لوگر در یک هجوم مجاهدین کشته شد. به تعقیب آن به روز شنبه ۲۳ مارچ عبید الله بارکزی یکی از اعضای مشهور پارلمان کابل در ولایت کندهار توسط افراد ناشناس کشته شد. به روز سه شنبه ۲۵ مارچ قوماندان امنیهء ولسوالی شرین تگاب ولایت فاریاب که قبلا زخمی گردیده بود جان باخت و به روز جمعه ۲۹ مارچ آمر حوزه امنیتی در ولایت غزنی کشته شد. این آمار تلفات علاوه بر صدها تن از عساکر، پولیس و اربکی ها بودند که در جریان این ماه توسط مجاهدین کشته شده اند.

تلفات و آزار و اذیت ملکی:

چنانچه در بالا ذکر شد ماه مارچ شاهد تلفات شدید افراد ملکی و بیگناه توسط اشغالگران و اجیران داخلی آنان بود. به همین سلسله به روز چهارشنبه ۶ مارچ نیروهای اشغالگر حد اقل ۱۱ تن ملکی را در دو حادثهء جداگانه در ولایت های لغمان و ننگرهار به شهادت رسانیدند. به تعقیب آن به روز شنبه ۹ مارچ مطبوعات از شهادت حد اقل ۲۶ تن ملکی توسط نیروهای اشغالگر  در ولسوالی سید آباد ولایت وردک میدان و ولایت های غزنی و ننگرهار خبر دادند. سلسلهء تلفات ملکی در جریان این ماه به شدت ادامه داشت و تقریبا همه روزه تعدادی از مردم بیگناه توسط اشغالگران و یا مزدوران داخلی شان به شهادت رسیدند که بعضی از این حوادث را نیروهای اشغالگر امریکا، یوناما و ادارهء اجیر کابل نیز پذیرفتند. در ارتباط با افزایش این تلفات مجاهدین امارت اسلامی به روز شنبه ۳۰ مارچ هشدار دادند که آنان انتقام این کشتارهای بیگناه را از اشغالگران و اجیران داخلی آنان می گیرند و این خون ها را نمی گذارند رایگان و هدر برود. تفصیل تلفات ملکی را میتوان در راپور ویژه و منتشرهء صفحه انترنتی امارت اسلامی مطالعه کرد.

عملیات الخندق :

اولین روز ماه مارچ با حملات شدید گروهی مجاهدین بر پایگاه باستن امریکایی در ولسوالی شوراب ولایت هلمند آغاز شد که بیشتر از دو روز ادامه پیدا کرد و طی آن ۳۹۷ تن از افراد دشمن داخلی و خارجی کشته شدند. در جریان این جنگ ۱۳۷ تن امریکایی بشمول ۱۵ پیلوت و ۱۸ انجنیر طیاره کشته شدند. علاوه بر این، چندین فروند طیاره های هلی کاپتر دشمن، رادار ها، تانک ها و دهها وسایل دیگر دشمن در اثر این جنگ کاملا منهدم گردید. به روز دوشنبه ۴ مارچ مطبوعات از تصرف یک قرارگاه و دو پوسته در ولسوالی امام صاحب ولایت کندز خبر دادند.

به روز دوشنبه ۱۱ مارچ مجاهدین امارت اسلامی از تصرف یک کندک و ۳ پوسته در ولسوالی بالامرغاب ولایت بادغیس خبر دادند. به فردای آن مجاهدین امارت اسلامی از تصرف یک قرارگاه و ۵ پوسته در ولایت های بغلان، سمنگان، فراه و بادغیس خبر دادند. به تعقیب آن ۴۵ پوسته دشمن به روز شنبه ۲۳ مارچ در ولسوالی نجراب ولایت کاپیسا به تصرف مجاهدین در آمد. در همین روز دو پایگاه دشمن در ولسوالی سنگین ولایت هلمند نیز بدست مجاهدین فتح گردید و به روز پنجشنبه ۲۵ مارچ امارت اسلامی از تصرف کامل ولسوالی سیوری ولایت زابل و به روز شنبه ۳۰ مارچ از تصرف ولسوالی ارغنج خوا ولایت بدخشان خبر دادند. علاوه بر این، ماه مارچ شاهد دهها حملات کوچک و بزرگ بر دشمن بود که طی آن دشمن متحمل تلفات و خسارات شدید گردید.

مذاکرات امارت اسلامی با امریکا:

به روز جمعه اول مارچ روزنامه نیویارک تایمز در جریان مذاکرات نمایندگان امارت اسلامی و امریکا نوشت که نیروهای امریکایی در نظر دارند در جریان ۵ سال تمامی نیروهای خودرا از افغانستان خارج سازند مگر در همین روز منابع امارت اسلامی گفتند که امریکا از آنان ۵ سال برای اخراج نیروهای خود طلب نکرده است.

به روز یکشنبه ۳ مارچ امارت اسلامی اعلان کرد که مذاکرات با خیلی احتیاط و آهستگی جریان دارد و تنها موضوع خروج اشغالگران و عدم تهدید کشورهای جهان از افغانستان در اجندای این مذاکرات قرار دارد. به تعقیب آن به روز چهارشنبه ۶ مارچ روزنامهء واشنگتن تایمز نوشت که طالبان مطالبهء خروج نیروهای امریکایی را در مدت سه الی پنج سال رد کرده اند.  به تعقیب آن به روز شنبه ۹ مارچ روزنامه “دی هیل” امریکایی نوشت که اگر مذاکرات طالبان با امریکا ناکام هم شود، ترامپ نیروهای خودرا از افغانستان خارج خواهد کرد.

به روز سه شنبه ۱۲ مارچ مذاکرات میان امارت اسلامی و امریکایی ها بعد از ۱۶ روز خاتمه یافت و امارت اسلامی طی اعلامیه یی از پیشرفت های کافی در دو موضوع که محور اصلی مذاکرات را تشکیل می دادند خبر داد.

دست آوردهای دموکراسی:

در این اواخر یک عده از افراد و گروهها نگران هستند که در اثر مذاکرات مجاهدین امارت با امریکا و خروج نیروهای امریکایی دست آوردهای ۱۸ سالهء آنان و ارمغان های دموکراسی ضایع نگردد. به ارتباط با همین دست آورد، یک آژانس خبری بنام “پیک رپورترز” به روز سه شنبه ۱۲ مارچ نوشت که ۸۰% کارمندان زن در صف های نظامی و امنیتی ادارهء کابل مواجه با آزار و اذیت جنسی می باشند. علاوه بر این، بنابر اطلاعات وزارت صحت عامهء ادارهء کابل صد ها خانم در جریان یکسال گذشته مبتلا به بیماری ایدز گردیده و در مراکز مختلف صحی راجستر شده اند.

Related posts