تازه ترین ها

بحران طبیعی سیلاب ها و مسئولیت ما

بحران طبیعی سیلاب ها و مسئولیت ما

تبصره هفته:

امسال کشور ما افغانستان نیز همانند دیگر کشورهای منطقه شاهد زمستانی سخت و بارش های بهاری بود. همانطور که در زمستان برف زیاد بارید، با آمدن بهار نیز بارش باران ها شروع گردید و هنوز هم بدون وقفه جریان دارد.

بارش برف و باران ها از یکسو اثرات خشکسالی چندین ساله را از بین برد و مژدۀ آبادی و عمران را با خود آورد. از سوی دیگر باران های مسلسل در بعضی از مناطق کشور زیان های جانی و مالی به مردم وارد کرد.

در ماه گذشته در ولایات هرات، سرپل، قندهار، بادغیس، فاریاب و بسیاری از ولایات، بارش های مسلسل سبب جاری شدن سیلاب گردید. در بعضی از مناطق قریه ها را بطور کامل ویران کرد. به خانه ها، دوکان ها، مالداری و سیستم کشت و کار مردم خسارات سنگین وارد کرده و سبب کشته شدن صدها تن از هموطنان گردید.

در حالیکه دها هزار تن از خانواده ها در مناطق سیلاب زده به سرپناه، خوراک، آب آشامیدنی، کمک و سهولیات صحی ضرورت دارند. با گذشت چندین هفته هنوز هم صدای موثر همدردی و کمک به مصیبت زدگان در سطح ملی و بین المللی بلند نشده است و نه هم به ضروریاتشان رسیدگی شده است.

در گوشه های دیگر جهان وقتی یک آفت طبیعی اتفاق می افتد، ادارات کمک رسانی بین المللی، سازمان های حقوق بشر و بنیادهای خیریه شعارهای بشردوستی سر می دهند. در رسانه ها توجه مردم را جلب می کنند، کمپاین های جمع آوری کمک را آغاز می کنند، یک فند خاص ترتیب می شود و پس از آن حکومت ها، جوامع و اشخاص به اندازه توان خود با آن کمک می کنند تا با آفت زدگان طبیعی کمک شود.

اما جای تاسف اینست که با ملت مظلوم و غریب ما در این بخش نیز برخورد غیر عادلانه صورت می گیرد. در حالیکه از یک ماه بدینسو در ساحات مختلف کشور، مردم در نتیجۀ آفات طبیعی متضرر می شوند و هنوز هم این حالت جریان دارد اما برای کمک به مصیبت زدگان هیچ نوع اقدام موثری در سطح ملی و بین الملی نشده است.

تعداد ادارات کمک رسانی تحت نام NGOها در کشور به هزارها می رسد. هر مؤسسه ادعای کمک بشری می کند اما در روز ضرورت همۀ مؤسسات غائب هستند. اینطور می نماید که کمک های بشری این مؤسسات داشتن دفترهای لوکس، گشت و گذار در موترهای قیمتی، گرفتن معاشات بلند دالری، تبلیغات رسانه یی و نشر احصائیه های کاغذی است. قابل تاسف است که این مؤسسات تحت نام خیریه که فعالیت مفیدی ندارند، علاوه بر این کمک ها و اعانه های فرستاده شده به این ملت بحران زده را حیف و میل می کنند و ملت از آن محروم است.

امارت اسلامی افغانستان کمک و همکاری با متضررین آفات طبیعی و سیلاب زدگان را مکلفیت خود می داند و در مناطق تحت کنترول خود مجاهدین را به کمک های بشری مکلف نموده است. همینگونه از همه هموطنان و جهانیان می خواهد که در چنین حالت اضطراری با سیلاب زدگان کمک کنند. به آنها کمک های سرپناه، خوراک، آب آشامیدنی و کمک های اولیه تهیه کنند و هرنوع کمک های نقدی و غیر نقدی خود را دریغ ننمایند. مؤسسات خیریه و سازمان های کمک رسانی بشری نیز باید از خواب غفلت بیدار شوند و با استفاده از امکانات خود موضوع کمک با آسیب دیدگان آفت طبیعی را به یک داعیۀ بشری در سطح جهانی تبدیل کنند و از این راه کمک های بدست آمده را به شکل درست مصرف کنند.

Related posts