تازه ترین ها

تلفات ملکی تنها با اعلامیه ها کنترول نمی شود

تلفات ملکی تنها با اعلامیه ها کنترول نمی شود

تبصره هفته:

دفتر کمک های ملل متحد به افغانستان (یوناما) در سه ماه نخست سال جاری میلادی راپوری دربارۀ تلفات ملکی نشر کرد که در آن عاملین تلفات و ارقام زیان های ملکی جنگ جاری ذکر شده است. در حالیکه از هوا بر ملت ما آتش می بارد، قریه ها با بمباران های سنگین و پیهم از بین می روند. در عملیات ها و یورش های شبانه کشتار خانواده ها از سوی عساکر آمریکایی و داخلی جریان دارد. جوانان، زنان، کودکان و محاسن سفیدان قصدا هدف حمله قرار می گیرند، خانه هایشان چور و اموالشان غارت می شود و حتی به مقدساتشان بی احترامی و توهین صورت می گیرد. وظیفۀ یوناما (دفتر نمایندگی ملل متحد) در مقابل این ظلم و وحشت جاری اینست که ارقام روزانۀ این وحشت را یاداشت کند. بصورت ماهوار جمع بندی کرده و پس از آن راپور سه ماهه و یا سالانه درست کند.

یادداشت و ثبت ارقام روزانۀ تلفات ملکی و جمع نمودن سه ماهه و سالانۀ این ارقام و نشر آن یک کار ساده و معمولی است که حتی یک فرد هم توان انجام آنرا دارد. سازمان ملل متحد که یکی از سازمان های معتبر و وسیع جهانی شمرده می شود، نخستین شعارش حفاظت از حقوق اساسی بشریت و جلوگیری از مردم بی دفاع در جنگ است.

درست است که تحفظ حقوق بشر و جلوگیری از مرگ و میر مردم ملکی تنها با اعلام ارقام و صادر نمودن اعلامیه ها تحقق نمی یابد. بلکه به اقدامات واقعی، عملی و مخلصانه ضرورت است. ما میدانیم که بخش بزرگی از بودیجه سالانۀ سازمان ملل متحد از سوی ایالات متحده آمریکا تامین می شود. اگر این بودیجه بر اساس کدام موافقۀ سری به  حیث حق السکوت به این سازمان داده نمی شود، پس لازم است که سازمان جهانی ملل متحد با استفاده از اختیارات حقوقی و اجرائی خود از ظلم و قساوت جاری بر ملت افغان جلوگیری کند.

مقامات یوناما باید دربارۀ جنایات جنگی مناطقی که روزانه شاهد بمباران و چاپه های آمریکایی است، تحقیق و بررسی کند. این ساحات و مناطق بسیار دور دست نیستند. این بمباران ها و یورش های شبانه در قریه های ولایات لوگر، ننگرهار، میدان وردگ، پکتیا و غزنی که تنها دها کیلومتر از (کابل) دفتر مرکزی یوناما فاصله دارند، بصورت شبانه روزی اتفاق می افتد.

در حملات درون (طیارات بی پیلوت) مردم عام هدف قرار می گیرند، خانه ها، مساجد و موترهای مردم ملکی بمباران می شوند و یوناما باید در این مورد تحقیقات کند که این عملیات ها از سوی چه کسی و برای کدام اهداف صورت می گیرد؟ این عملیات ها چگونه انجام می شود و چه اندازه بر ملت ظلم و جنایت انجام می شود؟قربانیان آن کی ها هستند و تا اکنون تا چه سطح تلفات و زیان های جانی و مالی بر ملت افغان رسانده و چه نوع امراض روحی و روانی ایجاد کرده است.

امارت اسلامی افغانستان وحشت های جاری  انجام شده از سوی اشغالگران و مزدوران آنها را جنایات جنگی بی مثال در نوع خود می داند. عکس العمل معیوب و سکوت رسانه ها، ساختارهای سیاسی و سازمان های حقوق بشری را یک عمل نادرست که هیچ نوع توجیه قانونی ندارد، می شمارد. برای توقف و جلوگیری از وحشت های جاری اشغالگران در دهات و قریه جات به اقدامات عملی ضرورت است که نمی تواند تنها با نشر اعلامیه های روی کاغذ زندگی انسانها را حفاظت کند.

 

Related posts