تازه ترین ها

نگاهی به زندگی و خدمات شهید داملا عبیدالله (محمد) تقبله الله

نگاهی به زندگی و خدمات شهید داملا عبیدالله (محمد) تقبله الله

فاروق سمنگانی

شهید داملا عبیدالله مشهور به محمد در سال ۱۳۶۷ خورشیدی در یک خانواده دین دوست و علم پرور چشم به جهان گشود. شهید داملا محمد در سن هفت سالگی برای درس های دینی شامل مدرسه فلاح الدارین در منطقهء چوچمن ولسوالی حضرت سلطان ولایت سمنگان شد. او درس های عصری را تا صنف شش در مکتب متوسطه اورلمش (ولسوالی حضرت سلطان) خواند. سپس روند فراگیری علوم دینی را در مدارس مختلف ولایت های سمنگان، بلخ، بغلان، قندوز و تخار ادامه داد و کتاب های فنون را تا مطوّل نزد علمای جید ولایات مذکور خواند.

شهید داملا محمد در سال ۱۳۸۹ خورشیدی به هدف آزادی کشور عزیز از چنگال صلیبی های اشغالگر و غلامان حلقه بگوش شان عزم جهاد کرد و برای تعلیمات نظامی، شامل معسکر حضرت عمر فاروق – رضی الله عنه – در منطقه تندورک ولایت بلخ شد. او سپس مدت یکسال در کشور پاکستان به درسهای دینی اش ادامه داد. شهید داملا محمد در سال ۱۳۹۱ خورشیدی در پهلوی ادامه درس ها، به جهاد مسلحانه نیز آغاز کرد. یک پوسته در منطقه اوملی (حضرت سلطان) و یک پوسته دیگر در منطقه شریکیار (حضرت سلطان) توسط مجاهدین به سرکردگی او فتح شد. او دران سال به حیث مسئول انتقالات نیز در چوکات تشکیلات جهادی ولایت سمنگان خدمت می نمود.

شهید داملا محمد در سال ۱۳۹۲ خورشیدی به حیث مسئول جهادی ولسوالی حضرت سلطان انتخاب شد و مدت بیش از سه سال به این حیثیت خدمات جهادی انجام داد. در سال ۱۳۹۲ خورشیدی، مجاهدین به سرکردگی او قوهء اداره مزدور کابل را که به ولسوالی مذکور آمده بود شکست دادند و چندین تانک و وسایط نظامی دشمن را از بین بردند.

شهید داملا محمد در سال ۱۳۹۵ خورشیدی با رفقای جهادی خود به ولسوالی دره صوف ولایت سمنگان رفت و دران جا به همراهی مجاهدین آن ولسوالی، چهار پوسته را در منطقه زیرکی فتح نمودند. هرگاه قوای رژیم مزدور به ولسوالی دره صوف آمد، مجاهدین هفده شب و روز محاصره ماندند، اما بالاخره محاصره را شکستند و نیروهای اجیر را با شکست سنگین مواجه ساختند.

در سال ۱۳۹۶ خورشیدی، مجاهدین به سرکردگی شهید داملا محمد به قریه های بغل شکاف و هزار قدوق ولسوالی حضرت سلطان پیشروی کردند و دران جا سنگر گرفتند. نیروهای دشمن در برابر مجاهدین یورش آوردند، چند تن از مجاهدین در جریان درگیری شهید شدند و خود داملا محمد زخم برداشت، اما دشمن دشمن بالاخره شکست خورد و وادار به عقب نشینی شد.

شهید داملا محمد در سال ۱۳۹۷ خورشیدی یکبار دیگر به حیث مسئول جهادی ولسوالی حضرت سلطان تعیین شد. در طی یک سالی که داملا محمد از مسئولیت ولسوالی مذکور سبکدوش بود، تقریبا تمام نقاط ولسوالی مذکور از کنترول مجاهدین بیرون شده بود. اما با برگشت داملا محمد، مجاهدین دوباره با مورال عالی وارد منطقه های از دست داده خود شدند و دشمن را عقب زدند. نیز مجاهدین ولسوالی های دره صوف و حضرت سلطان در سال ۱۳۹۷ خورشیدی در عملیات های ولسوالی دره صوف به گونه مشترک و به شکل منظم سهم می گرفتند و به فتوحات زیادی نائل شدند. مثلا ؛ در حمله بر پوستهء اربکی های قومندان ظالم به نام «کور ابراهیم» هفده نفر اربکی کشته و جندین تن دیگر شان زخمی شدند. سپس در منطقه دایکندی ولسوالی دره صوف نیز در حمله مجاهدین بر پوسته اربکی ها ۸ اربکی کشته و ۲۰ اربکی دیگر زخمی شدند. همچنان در حمله بر پوسته های قومندان الماس پیس ۸ نفر اربکی کشته و چند اربکی دیگر زخمی شدند. بعد ازان یک قوای بزرگ دشمن به سرکردگی آمر امنیت ولایت سمنگان «طاهری خوانی» به منطقه زیرکی ولسوالی دره صوف آمد. اما مجاهدین بی درنگ بر آن قوای دشمن یورش بردند و در نتیجه به شمول آمر امنیت ولایت و چند مقام دیگر نظامی در مجموع بیش از ۵۰ تن عسکر دشمن کشته شدند، چند عسکر زخمی و ۲ عسکر دیگر در اسارت مجاهدین قرار گرفتند. مجاهدین ۱۴ وسایط نظامی و ده ها میل سلاح های سبک و سنگین را به غنیمت گرفتند.

در نتیجه زحمات خستگی ناپذیر و مساعی بی دریغ این مجاهد نستوه، بیشتر ساحات و مناطق ولسوالی های حضرت سلطان و دره صوف و بعضی مناطق ایبک (مرکز ولایت سمنگان) فتح گردید، مردم از شر و ظلم مقامات و نظامیان فاسد اداره مزدور کابل نجات یافتند. اما این پیکر شجاعت و شهامت بالاخره در جریان راه اندازی عملیات در منطقه تیخونک در مربوطات مرکز ولایت سمنگان در اثنای یک درگیری به اثر اصابت گلوله دشمن به روز پنجشنبه ۸ حمل ۱۳۹۸ خورشیدی – مصادف با ۲۸ مارچ ۲۰۱۹ میلادی – به سن ۳۱ سالگی به مقام عالی شهادت فائز گردید.

Related posts