چهار شنبه ، 23 اکتبر ، 2019

افغانستان در ماه اپریل ۲۰۱۹ میلادی

افغانستان در ماه اپریل ۲۰۱۹ میلادی

احمد فارسی

ملاحظه: این نوشتار شامل رویدادهایی است که دشمن به آن اعتراف کرده است ولازم به اشاره می دانیم که رویدادهای موثق دیگر را با ذکر معلومات بیشتر بخصوص دربارهء آمار تلفات و خسارات دشمن داخلی و خارجی میتوان در سایت رسمی امارت اسلامی افغانستان مطالعه کرد.

——————————–

ماه اپریل سال ۲۰۱۹ شامل رویدادهای مختلف و گوناگون در کشور بود. در جریان این ماه همچو گذشته ها دشمن اشغالگر و داخلی متحمل تلفات و خسارات شدید شدند. امارت اسلامی در این ماه عملیات جدیدی را بنام “الفتح” آغاز کرد که این عملیات دست آوردهای زیادی را در قبال داشت. تعویق نشست بین الافغانی در قطر و انعقاد لویهء جرگهء نامنهاد در کابل از جمله رویدادهای مهم این ماه بود. تفصیلات این رویدادها راه همراه با موضوعات مهم دیگر در سطور ذیل مطالعه خواهید کرد:

تلفات و خسارات اشغالگران خارجی:

دشمن اشغالگر تلفات و خسارات خودرا همیشه پنهان می کند و در جریان این ماه چندین بار اشغالگران با حملات شدید مجاهدین روبرو شدند. بگونهء مثال به روز دوشنبه ۸ اپریل قطار نیروهای اشغالگر در نزدیکی دروازهء سوم پایگاه بگرام ولایت پروان مورد حملات مجاهدین قرار گرفت که طی آن ده تن از آنان کشته و زخمی شدند. به روز چهارشنبه ۱۰ اپریل یک هواپیمای بدون سرنشین اشغالگران در ولایت هلمند سرنگون گردید. به روز جمعه ۱۹ اپریل مجاهدین امارت اسلامی از کشته شدن دو امریکایی در ولسوالی ناوه ولسوالی غزنی خبر دادند.

تلفات در صف ادارهء اجیر:

تلفات و خسارات در صف ادارهء اجیر به اوج خود رسیده است. ماهانه تقریبا حدود ۲۰۰ تن از نیروهای امنیتی کشته می شوند. در اینجا چند رویداد از این تلفات را بگونهء مثال یاد آور می شویم. به روز سه شنبه ۲ اپریل مدیر بودجهء لوی سارنوالی در شهر کابل توسط افراد ناشناس کشته شد. به روز یکشنبه ۱۴ اپریل مدیر استخبارات میدان هوایی بلخ نیز کشته شد. به فردای آن یک قوماندان پوسته در مرکز ولایت فراه همراه با سه تن از افراد خود و یک قوماندان در قول اردوی ۲۱۵ میوند در ولایت هلمند کشته شدند. در همین روز یک عسکر در مرکز ولایت هلمند قوماندان خودرا مورد شلیک قرار داده و هلاک ساخت.

تلفات و آزار و اذیت ملکی:

به روز سه شنبه ۲ اپریل ۹ تن اعضای یک خانواده در اثر بمباردمان اشغالگران در ولسوالی قیصار ولایت فاریاب به شهادت رسیدند. در همین روز ۲۱ تن افراد ملکی در حملات جداگانهء نیروهای مشترک در ولسوالی شاولیکوت ولایت کندهار، ولسوالی گیرو ولایت غزنی و ولسوالی ارگون ولایت پکتیکا کشته شدند. به فردای آن ۱۲ تن دیگر ملکی در ولسوالی نکی ولایت پکتیکا در حملهء مشابه دشمن به شهادت رسیدند. به روز سه شنبه ۹ اپریل مردم هلمند طی تظاهراتی واکنش خودرا علیه اشغالگران و دستگیری خانم ها توسط آنان در این ولایت نشان دادند. نیروهای اشغالگر یک روز قبل از این تظاهرات طی یک چاپه تعدادی از خانم ها را با خود به پایگاه خود انتقال داده بودند.

به روز شنبه ۲۰ اپریل، ۸ تن بشمول اطفال و خانم ها در اثر حملات هوایی نیروهای مشترک در ولسوالی نرخ ولایت میدان وردک به شهادت رسیدند. به روز سه شنبه ۲۳ اپریل مجاهدین امارت اسلامی ادارهء اجیر کابل را متوجه این تلفات ساخته و گفت که ادارهء اجیر کابل در مقابل تلفات ملکی توسط اشغالگران خاموش اما حوادث ترافیکی امریکا را نیز تقبیح می کند. و به فردای آن یوناما اعلان کرد که تلفات ملکی توسط نیروهای مشترک اشغالگر و اجیران داخلی آنان بیشتر از تلفات وارد شده توسط مخالفین است. تفاصیل تلفات ملکی را می توان در راپور ویژهء آن که در صفحه انترنتی امارت اسلامی به نشر می رسد مطالعه کرد.

عملیات الخندق و آغاز عملیات الفتح:

به روز دوشنبه اول اپریل دو مرکز نظامی دشمن در ولسوالی بالا مرغاب ولایت بادغیس به تصرف مجاهدین در آمد. به روز پنجشنبه ۴ اپریل مجاهدین امارت اسلامی ۵ پوسته را در ولسوالی بالامرغاب ولایت بادغیس فتح نموده و ۲۱ تن عسکر را به اسارت گرفتند. به تعقیب آن به روز شنبه ۶ اپریل ولسوالی آب کمری ولایت بادغیس به تصرف مجاهدین در آمد. در همین روز شورای ولایتی این ولایت از تصرف ولسوالی بالا مرغاب توسط مجاهدین نیز خبر داد. به روز دوشنبه ۸ اپریل، قطار نیروهای اشغالگر در نزدیکی دروازهء سوم پایگاه بگرام ولایت پروان مورد حملات مجاهدین قرار گرفتند که طی آن تعدادی از آنان کشته و زخمی شدند.  به روز چهارشنبه ۱۰ اپریل یک هلیکاپتر دشمن داخلی در داخل میدان هوایی کندهار سرنگون گردید. به روز جمعه ۱۲ اپریل امارت اسلامی آغاز عملیات جدید بنام الفتح را اعلان کرد که در اولین روز این عملیات بیشتر از صد عملیات کوچک و بزرگ علیه اشغالگران و اجیران داخلی در گوشه و کنار کشور انجام یافت. به روز شنبه ۲۰ اپریل، ریاست امنیت ملی ولایت هرات شاهد حملات شدید مجاهدین بود که طی آن تعداد زیادی از افراد دشمن کشته و زخمی شدند.

نشست بین الافغانی:

قرار بود یک نشست بین الافغانی در کشور قطر دایر گردد و در آن علاوه بر نمایندگان امارت اسلامی افغانستان عده یی از افغانان به صفت های شخصی و بدون ارتباط به ادارهء اجیر کابل اشتراک ورزند مگر بعد از اینکه ادارهء اجیر کابل در این مورد مداخلهء بیجا کرده و لست ۲۵۰ تن از افراد خودرا جهت اشتراک به این نشست معرفی کرد به روز پنجشنبه ۱۸ اپریل دولت قطر از به تعویق افتیدن این نشست خبر داد.

لویه جرگهء مشورتی:

به روز دوشنبه ۲۹ اپریل لویه جرگهء مشورتی در کابل آغاز گردید. این جرگهء نامنهاد توسط افراد وابسته به نصف ادارهء کابل تشکیل یافت. ریاست اجرائیه و اکثریت قاطع احزاب سیاسی و افراد با نفوذ  این جرگه را تحریم کردند. امارت اسلامی تشکیل این جرگه را تلاشی برای متضرر ساختن پروسهء صلح خواند. ادارهء اجیر کابل به بهانه این جرگه یکهفته تعطیل در شهر کابل اعلان کرد و تمامی راهها را بر روی مردم بست و به اثر آن چندین تن از بیماران بشمول اطفال جان های خودرا از دست دادند. تجار ملی نیز از خسارات ملیون ها دالر بر اثر مسدود بودن راهها در جریان این هفته خبر دادند.

ضمانت سر و مال و تسلیمی به مجاهدین:

به روز شنبه ۶ اپریل ۴۶ تن از نیروهای ادارهء کابل در ولسوالی بالامرغاب ولایت بادغیس به مجاهدین تسلیم شدند. به فردای این رویداد، امارت اسلامی اعلان کرد که نیروهای امنیتی ادارهء اجیر کابل به مجاهدین بپیوندند و در این صورت مجاهدین امارت اسلامی سر و مال آنان را ضمانت می کنند. به تعقیب آن به روز چهارشنبه ۱۰ اپریل ۹ تن پولیس در مرکز ولایت فراه به مجاهدین پیوستند. به فردای آن امارت اسلامی اعلان کرد که تعداد زیادی از مقامات بلند رتبهء دولتی با مجاهدین در ارتباط شده و خواهان تسلیمی اند. تفاصیل این خبر را می توان در صفحهء رسمی امارت اسلامی مطالعه کرد.

اعتراف دشمن:

به روز چهارشنبه ۳ اپریل دونالد ترامپ طی سخنرانی خود در هفتادمین سالگرد اتحادیهء ناتو گفت جنگ امریکا در افغانستان بی مورد بود. به فردای آن یک جنرال متقاعد امریکایی بنام “دان کادویل” طی مقال منتشرهء خود در نیویارک تایمز نوشت که مردم امریکا دیگر از جنگ در افغانستان خسته شده اند. به روز شنبه ۷ اپریل یک افسر بلند رتبهء واسبق ادارهء استخباراتی امریکا گفت که وقت آن فرا رسیده است که امریکا از افغانستان خارج شود.

Related posts