تازه ترین ها

خانواده های شهدا را فراموش نکنیم !

خانواده های شهدا را فراموش نکنیم !

وحید روستایی

در ماه مبارک رمضان قرار داریم، ماه پر فیض و برکت، ماهی که در آن فصل جدیدی از نحوۀ زندگی برای بشریت با نزول قرآن کریم در یکی از شب های پر برکت آن باز، و نور و روشنایی، به مانند صبح صادق بالای جامعه پرتو افگند، که در نتیجه مردم از تاریکی های ظلم، جهالت، خودپرستی و بت پرستی نجات یافتند.

رمضان ۱۴۴۰ هجری را در حالی استقبال می کنیم که وضعیت کشور بحرانی است و مردم از ناحیۀ اقتصادی ضعیف اند، اشغالگران و غلامان حلقه به گوش آن ها به خاطر نهادینه ساختن ارزش های پوچ شیطانی شان، هر روز و هر شب خون می ریزند و خون می خورند، خانه های مردم را که جز مسلمانی جرم دیگری ندارند، ویران و منهدم می سازند.

از فیوضات رمضان در حالی مستفیض می شویم که جهاد و مقاومت جاری افغان ها در برابر اشغالگران غربی و مزدوران شان، همه ساله هزاران نفر فرزندان این ملت را قربانی می گیرد و هزاران خانواده بی فرزند و بی سرپرست می شوند. همچنان صدها نفر دیگر زخمی می شوند و یا هم در اسارت دشمن وحشی قرار می گیرند.

بنا بر آنچه ذکر شد مسئولیت بزرگی متوجه ما مسلمانان است، تا در همه فصل سال و خصوصا درین ماه مبارک رمضان خانواده های شهدا، اسرا و زخمی ها را فراموش نکنیم، زیرا اینها روح و پیکر شان را به خاطر اعلای کلمة الله و اقامه شریعت اسلامی فدا نمودند، اعضای بدن خویش را از دست دادند و یا هم پشت دروازه های زندان های جهنمی جنایتکاران وقت اسیر شدند.

کمک و همکاری به فقیر و کفالت یتیم وجیبۀ انسانی و اسلامی هر مسلمان است و دارای اجر بزرگ می باشد؛ رسول الله صلی الله علیه وسلم در پیوند به کفالت یتیم می فرماید :” «أَنَا وَكَافلُ اليَتِيمِ في الجَنَّةِ هَكَذا» وَأَشارَ بالسَّبَّابَةِ وَالوُسْطَى، وَفَرَّجَ بَيْنَهُمَا.“.[روایت بخاری از سهل بن سعد] ترجمه : «من و سرپرست يتيم، اينگونه در بهشت می باشيم، اشاره به انگشت سبابه و ميانه اش نموده و آنها را از هم گشاده داشت». در روایت دیگر از ابوهریره رضی الله عنه چنین آمده : «رسول الله صلی الله عليه وسلم فرمود : کسیکه سرپرستی يتيم خود و يا بيگانه ای را بنمايد، من و او مانند اين دو در بهشت می باشيم. راوی که مالک بن انس رضی الله عنه بود، به دو انگشت سبابه و وسطايش اشاره نمود» روایت مسلم.

همچنین در چندین آیات قرآن کریم به بزرگی اجر این مسئله اشاره شده است؛ به عنوان نمونه الله عزوجل در سورۀ انسان صفات مردان مومن و اهل بهشت را می شمارد و در میان مواصفات شان از طعام دادن به یتیم و اسیر ذکر به عمل می آورد و می فرماید: « وَيُطْعِمُونَ الطَّعَامَ عَلَىٰ حُبِّهِ مِسْكِينًا وَيَتِيمًا وَأَسِيرًا ». ترجمه: و غذا را با این که (نیاز و) دوست دارند به «مسکین» و «یتیم» و «اسیر» می‌بخشند.

پس چه زیباست که در پهلوی زینت بخشیدن دسترخوان خویش با انواع و اقسام خوراک ها و خوردنی ها، دسترخوان ایتام و خانواده های اسراء را هم رنگین سازیم، شادی و سرور را به دلهای شان بیاوریم و با این کار خویش به آنها دلداری دهیم و وعده های را که با دوستان شهید خویش کرده بودیم عملی سازیم تا بازماندگان شهداء مایوس نگردند، نا امید نشوند و به دوستان و احباب شهیدِ خویش بدگمان نگردند.

همچنان ما عید سعید فطر را پیشرو داریم، روزیکه باید تمام مسلمانان در آن به شادی و سرور بپردازند، کینه و حسد و عقده های کهنه را ترک و فراموش کنند و با دوستان و عزیزان خویش در صورت آزرده بودن صلح و آشتی کنند.

ما درین روز کالاها و لباس جدید می پوشیم، چپلی و بوت نو به پای خود و فرزندان خود می کنیم، عمامه و چادر زیبا و ملون خریدای می نماییم، پس ما نباید بازماندگان شهدا را فراموش کنیم، باید هرچه در توان و استطاعت خویش داریم با آنها همکاری کنیم، به پای فرزندان شان بوت و به سر دختران شان چادر بیفگنیم تا شادی و سرور مختص به ما نشده بلکه خانواده های شهداء هم در آن شریک باشند.

به به ! چقدر زیباست که بازماندۀ شهید در فقدان عزیز خویش اظهار دلتنگی و خستگی نکند!

چقدر خوشایند است که در روزهای عید فرزند شهید همرنگ فرزندان ما لباس به تن داشته باشد و در کنار و در قطار آنها به تفریح و ساعت تیری بپردازد!

چقدر خوشبخت است که کسیکه مال و سرمایۀ خویش را در خدمت خانوادۀ شهداء، ایتام، اسراء، مجروحین و فقراء به مصرف می رساند و مصداق این حدیث میگردد که رسول الله صلی الله علیه و سلم می فرماید:” نِعْمَ الْمَالُ الصَّالِحُ لِلْرَجُلِ الصَّالِحِ.”.[روایت ابن حبان] ترجمه : «چه خوب است مال نیکو برای مرد نیکو». و حقا که این مصرف بیهوده نرفته بلکه نزد رب الارباب با اضعاف بزرگ جمع خواهد شد و روزی که زن و فرزند از انسان می گریزند و هر کس در پی نجات نفس خویش است این «باقیات الصالحات» به درد انسان مومن می خورد و دستش را می گیرد تا پریشان نگردد و مایوس نشود.

و اگر پنبۀ غفلت در گوش خود نهاده و صدای مظلوم و فقیری را نمی شنویم، چشمان خود را بسته و حالت ناچار و ناداری را نمی بینیم و با پیشانی عبوس و ترش و روی گرفته با مستمندان برخورد می کنیم، بدانیم که به یقین انسانیت از ما رخت بسته و به قول سعدی رحمه الله دیگر «آدمی» نیستیم، او می گوید :

بنی آدم اعضای یکدیگر اند :: که در آفرینش ز یک گوهر اند

چه عضوی به درد آورد روزگار  :: دیگر عضوها را نماند قرار

تو کز محنت دیگران بی غمی :: نشاید که نامت نهند آدمی

نوت : می توانید با خانواده های که خود تان آشنایی دارید خود تان مستقیما کمک بکنید، همچنان می توانید کمک تان را از طریق اداره غربا، ایتام و مساکین امارت اسلامی به بازماندگان شهدا، اسرا و خانواده های بی بضاعت برسانید . شماره واتس اپ اداره غربا، ایتام و مساکین : ۰۰۹۳۷۰۸۷۶۶۱۳۹

Related posts