پنجشنبه ، 22 آگوست ، 2019

افغانستان در ماه می ۲۰۱۹ میلادی

افغانستان در ماه می ۲۰۱۹ میلادی

 

احمد فارسی

ملاحظه: این نوشتار شامل رویدادهایی است که دشمن به آن اعتراف کرده است ولازم به اشاره می دانیم که رویدادهای موثق دیگر را با ذکر معلومات بیشتر بخصوص دربارهء آمار تلفات و خسارات دشمن داخلی و خارجی میتوان در سایت رسمی امارت اسلامی افغانستان مطالعه کرد.

——————————–

ماه می سال ۲۰۱۹ شامل رویدادهای مهم در ساحهء سیاسی و نظامی در کشور بود. در جریان این ماه چندین ولسوالی و مرکز مهم دشمن به تصرف مجاهدین در آمد. در اثر این فتوحات دشمن متحمل تلفات مالی و خسارات جانی نیز گردید. دور ششم مذاکرات صلح و نشست بین الافغانی دوم در شهر ماسکو نیز در همین ماه انجام یافت. تفاصیل اینهمه را می توان تحت عناوین ذیل مطالعه کرد:

تلفات و خسارات اشغالگران خارجی:

اشغالگران همچو گذشته ها در جریان ماه می سال ۲۰۱۹ نیز متحمل تلفات قابل ملاحظه یی شدند اما بنابر سیاست دروغ و فریب این تلفات را از چشم جهانیان پنهان نگهمیدارند. به سلسله این تلفات، به روز چهارشنبه ۸ می نیروهای اشغالگر از کشته شدن یک تن از افراد خود در شرق افغانستان خبر دادند. به روز چهارشنبه ۲۵ می یک تانک دشمن اشغالگر در نزدیکی میدان هوایی کندهار شکار ماین مجاهدین گردید که در اثر آن تعدادی از آنان کشته و زخمی شدند. به روز شنبه ۲۵ می یک فروند طیاره نیروهای مشترک در ولسوالی نوزاد ولایت کندهار سرنگون گردید که طیاره کاملا منهدم گردید مگر دشمن دروغگو تنها به زخمی شدن چند تن از عساکر خود در این رویداد اعتراف کرد. به روز جمعه ۳۱ ماه می حوزهء نهم امنیتی کابل شاهد یک انفجار بر کاروان اشغالگران بود که طی آن موترهای این کاروان کاملا از بین رفته و تعداد زیادی از آنان کشته و زخمی شدند. می توان گفت که در جریان چند رویداد محدودی که در اینجا ذکر کردیم حد اقل ۲۰ تن از اشغالگران جان های خودرا از دست دادند اما دشمن دروغگو به بیشتر از دو سه تن اعتراف نمی کند.

تلفات در صف ادارهء اجیر:

تلفات در صف ادارهء اجیر همچو گذشته ها در اوج خود قرار دارد. روزانه بخصوص در جریان تصرف مراکز و ولسوالی ها دهها تن از افراد آنان کشته می شوند. اینجا به گونه نمونه به بعضی از رویدادها در رده های متوسط دشمن یاد آوری می گردد. به روز سه شنبه ۷ می قوماندان امنیهء ولسوالی الینگار ولایت لغمان همراه با پنج تن از افراد خود کشته شد. به روز یکشنبه ۱۱ می معاون امنیت ملی ولایت بغلان طی یک حملهء مجاهدین کشته شد. به روز پنجشنبه ۱۶ قوماندان کندک عملیاتی همراه با ده تن از افراد خود در ولسوالی سیوری ولایت زابل کشته شدند. در همین روز نیروهای اشغالگر یک مرکز پولس را در مرکز ولایت هلمند مورد بمباردمان قرار دادند طی آن دهها عسکر و چهار قوماندان پولیس کشته شدند. به روز دوشنبه ۲۷ می یک مشاور ریاست اجرائیه ادارهء اجیر در ولایت کندز توسط افراد مسلح ناشناس کشته شد.

تلفات و آزار و اذیت ملکی:

سلسله آزار و اذیت ملکی ها و تلفات آنان توسط اشغالگران و اجیران داخلی آنان نه تنها که ادامه داشت بلکه در حال افزایش بود. عملیات های شبانه جان صدها تن از ملکی ها بشمول اطفال و زنان را در جریان این ماه نیز گرفت. دشمن شکست خورده می خواهد با استفاده از این تاکتیک غیر انسانی بر مجاهدین فشار وارد کند تا خواست های غیر معقول آنان در مذاکرات را بپذیرند خوابی که هرگز تعبیر نخواهد شد. به سلسله تلفات ملکی به روز چهارشنبه اول ماه می مطبوعات از چور و چپاول خانه ها و دکان ها در ولسوالی زنه خان ولایت غزنی و ولایت لوگر خبر دادند. در همین روز یک عالم دین در ولسوالی کامه ولایت ننگرهار در اثر عملیات شبانه دشمن اشغالگر به شهادت رسید. به فردای این رویدادها گروه حفاظت از ملکی ها و عدالت خواهان در راپور خود گفتند که اکثر تلفات ملکی ماه گذشته توسط نیروهای امنیتی ادارهء اجیر کابل صورت گرفته است. به روز یکشنبه ۵ می شورای نامنهاد ولایتی لوگر اعلان کرد که نیروهای اشغالگر شش تن ملکی را در ولسوالی محمد آغه این ولایت کشته اند.

به روز پنجشنبه ۹ می پنج معلم مکتب و دو تن ملکی دیگر توسط نیروهای مشترک در ولسوالی چپرهار ولایت ننگرهار کشته شدند.  به فردای آن ۱۵ تن ملکی در حملات هوایی در ولسوالی برمل ولایت پکتیکا به شهادت رسیدند. به روز دوشنبه ۱۳ می مسلمیار رئیس مشرانو جرگهء قلابی ادارهء اجیر کابل گفت که ملکی ها ۹۰ در صد تلفات حملات شبانه را تشکیل می دهند. به فردای این اعتراف، نیروهای مشترک وحشی ۷ تن از طلاب علم یک مدرسه را به شکل وحشیانه به شهادت رسانیدند. به روز دوشنبه ۲۰ می، مطبوعات از کشته شدن ۴۰ تن از افراد ملکی طی عملیات نیروهای مشترک در ولایات هلمند، کندهار، فراه، غزنی و غور خبر دادند. این تعداد از افراد در جریان یک شب در رویدادهای مختلف به شهادت رسیدند. به تعقیب آن، به روز دوشنبه ۲۷ می نیروهای مشترک وحشی یکبار دیگر ۱۸ تن ملکی را در ولسوالی برمل ولایت پکتیکا به شهادت رسانیدند. به فردای آن یکبار دیگر مطبوعات از کشته شدن ۳۳ تن ملکی در ولایات پکتیا، پکتیکا، هلمند و میدان وردک در جریان یک شبانه روز خبر دادند.

آنچه در بالا ذکر شد تنها نمونهء از جنایات دشمن مکار علیه افراد ملکی و بیچاره است. تفصیل این رویدادها را می توان در راپور ویژه منتشره در صفحه امارت اسلامی مطالعه کرد.

عملیات الفتح:

عملیات الفتح در جریان این ماه نیز ادامه داشته و دست آوردهای خوبی داشت. به روز یکشنبه ۵ می طی یک حملهء گروهی استشهادی بر قوماندانی امنیهء ولایت بغلان بیشتر از صد تن از افراد امنیتی دشمن کشته و زخمی شدند. به روز چهارشنبه ۸ می یک حمله شدید بر یکی از مراکز استخباراتی دشمن در شهر کابل رخ داد که طی آن تعدادی از افراد دشمن اشغالگر و جاسوسان داخلی آن کشته شدند.

به روز جمعه ۱۰ می، مجاهدین امارت اسلامی یک مرکز نظامی دشمن را در نزدیکی ولسوالی بالامرغاب ولایت بادغیس به تصرف خویش در آوردند. به تعقیب آن به روز دوشنبه ۱۳ می مجاهدین امارت اسلامی ولسوالی چهارسده ولایت غور را فتح نموده و به روز پنجشنبه ۱۶ می ولسوالی سیوری ولایت زابل نیز به تصرف مجاهدین در آمد. به روز دوشنبه ۲۰ می مجاهدین امارت اسلامی بر چند پوسته در منطقهء دوغ آباد ولایت کابل حملات شدیدی را انجام دادند که طی آن ۸ تن از پولیس موجود در این پوسته ها کشته شدند و به روز پنجشنبه ۳۰ می ولسوالی بالامرغاب ولایت بادغیس به بار دوم به تصرف مجاهدین امارت در آمد.

مذاکرات صلح و نشست بین الافغانی:

به روز چهارشنبه اول ماه می دور ششم مذاکرات صلح میان نمایندگان امارت اسلامی و جهت امریکایی در دوحه آغاز گردید. این دور مذاکرات بدون کدام نتیجهء واضح به روز پنجشنبه ۹ می خاتمه یافت. به روز جمعه ۳ می، نمایندگان امارت اسلامی گفتند که خلیلزاد باید حقایق را درک کند و از ما خواست خیالی به زمین گذاشتن اسلحه را نکند. به فردای آن خلیلزاد در تویتر خود نوشت که بخاطر بدست آوردن صلح حاضر اند که اسلحهء خودرا به زمین بگذارند. به روز سه شنبه ۷ می جنرال میلر فرمانده نیروهای اشغالگر امریکایی در افغانستان گفت که آنان به صلح باور دارند اما به جنگ نیز ادامه می دهند.

به روز سه شنبه ۲۸ می نمایندگان امارت اسلامی جهت اشتراک در نشست تجلیل از روابط سیاسی صد ساله افغانستان با روس وارد مسکو شدند. در حاشیهء این برنامه، نمایندگان امارت اسلامی با برخی از افغان ها که به این منظور از کابل به آنجا رفته بودند نشست بین الافغانی نیز داشتند که ضمن آن بعضی از موضوعات متعلق به راههای حل معضله افغانستان مورد بحث و مناقشه قرار گرفت. در این نشست نمایندگان امارت اسلامی از دیدار با رئیس شورای نامنهاد صلح کابل و سفیر کابل در ماسکو ابا ورزیدند.

اعتراف دشمن:

به روز شنبه ۱۱ می خبررسانی رویترز نوشت که طالبان در جنگ تبلیغاتی نسبت به ادارهء کابل و امریکا جلوتر قرار دارند. به روز چهارشنبه ۱۵ می رئیس جمهور روسیه در ملاقات با وزیر خارجه امریکا گفت که طالبان روز به روز نیرومندتر شده و بر مناطق بیشتر کشور حاکم می گردند. دو روز بعد از این بیان، یک قوماندان نیروهای مرکزی این کشور نگرانی خودرا از گسترش حاکمیت مجاهدین در افغانستان اظهار کرد.

تسلیمی دشمن:

به روز دوشنبه ۱۳ می مجاهدین امارت اسلامی اعلان کردند که در طی دو ماه گذشته بیشتر از ۱۵۰۰ تن از نیروهای امنیتی ادارهء اجیر کابل به مجاهدین تسلیم شده اند. به روز جمعه ۳۱ می ۴۰ تن اربکی در ولسوالی شهرک ولایت غور به مجاهدین تسلیم شدند. تفاصیل افراد تسلیم شده در جریان این ماه را می توان در راپور ویژه و منتشرهء صفحه امارت اسلامی مطالعه کرد.

دست آوردهای هژده ساله:

در این اواخر سر و صداهایی زیاد بنام محافظت از دست آوردهای هژده ساله بالا رفته است. این دست آوردها چیست و چطور بدست آمده است بحث جالبی است که در این اواخر جنبه های مختلف آن روشن می گردد. به همین سلسله به روز سه شنبه ۲۸ می یک مشاور اسبق ریاست جمهوری گفت که برای اثبات فحشا و رشوت های جنسی در ارگ اسناد و شواهد کافی بدست دارد. او قبلا ادعا کرده بود که ارگ از خانم های نامزد در انتخابات پارلمان تقاضای روابط جنسی نموده و از این طریق آنان را به پارلمان رسانیده است. این ادعا بعداً توسط برخی از خانم های کاندید در انتخابات اخیر پارلمانی تأیید گردید. از سوی دیگر، شواهد دیگری نشان داد که نه تنها وکیلان پارلمان بلکه ارگ و ارگ نشینان در این اواخر در بدل روابط جنسی دختر خانم های زیادی را به مناسب بالای حکومتی می گمارند.

بر اساس قانون خود ساخته و خود بافته حکومت اجیر کابل مدت این حکومت به تاریخ اول جوزا به پایان رسید و هر نوع تداوم کاری توسط ادارهء اجیر کابل غیر قانونی و مخالف با قانون خود شان می باشد. به روز پنجشنبه ۳۰ می که برابر بود با ۹ ماه جوزا سفیر امریکا در کابل نیز گفت که به نظر آنان مدت قانونی ادارهء اجیر کابل به پایان رسیده است. قبلا احزاب سیاسی و کاندیدهای ریاست جمهوری در انتخابات آینده نیز گفته بودند که از نگاه قانون این حکومت بعد از اول جوزا هیچ مشروعیت ندارد و وقت آن به پایان می رسد. قابل یاد آوریست که قوانین ادارهء کابل همیشه و بارها توسط خود این اداره پامال شده و نقض می گردد.

 

Related posts