سه شنبه ، 22 اکتبر ، 2019

افغانستان در ماه جون ۲۰۱۹ میلادی

افغانستان در ماه جون ۲۰۱۹ میلادی

احمد فارسی

ملاحظه: این نوشتار شامل رویدادهایی است که دشمن به آن اعتراف کرده است ولازم به اشاره می دانیم که رویدادهای موثق دیگر را با ذکر معلومات بیشتر بخصوص دربارهء آمار تلفات و خسارات دشمن داخلی و خارجی میتوان در سایت رسمی امارت اسلامی افغانستان مطالعه کرد.

——————————–

ماه جون سال ۲۰۱۹ شامل فتح چندین ولسوالی بدست مجاهدین بود. در جریان این ماه تعدادی از عساکر خارجی نیز در جنگ های رویارویی با مجاهدین کشته شدند. از سوی دیگر دور هفتم مذاکرات میان نمایندگان مجاهدین و اشغالگران امریکایی نیز در دوحه آغاز گردید. تفاصیل این رویدادها را همراه با موضوعات دیگر تحت عناوین ذیل مطالعه کنید:

تلفات و خسارات اشغالگران خارجی:

به روز چهارشنبه ۲۶ جون نیروهای اشغالگران پذیرفتند که دو تن از افراد آنان در مربوطات ولسوالی سید آباد ولایت میدان وردک کشته شدند. علاوه بر این چندین تن دیگر از افراد اشغالگران در جریان این ماه کشته و زخمی شده اند اما معلومات دقیق و آمار مشخص آن در دست نیست و دشمن نیز از ارائه معلومات حقیقی ابا می ورزد.

تلفات در صف ادارهء اجیر:

به روز چهارشنبه ۱۲ ماه جون قوماندان عمومی اربکی های ولایت میدان وردک و یک پیلوت نظامی ادارهء اجیر کابل در ولسوالی سید آباد این ولایت کشته شدند. به روز چهارشنبه ۱۹ جون قوماندان امنیهء ولسوالی برمل ولایت پکتیکا کشته شد. به تعقیب آن به روز چهارشنبه ۲۶ جون قوماندان امنیهء ولسوالی خوگیانی ولایت غزنی و به روز یکشنبه ۳۰ جون قوماندان امنیهء سابق ولسوالی گربز ولایت خوست کشته شدند. علاوه بر این دهها تن از نیروهای امنیتی ادارهء اجیر در جریان جنگ ها و فتوحات ولسوالی ها توسط مجاهدین جان های خودرا از دست دادند که تعداد دقیق این تلفات تا کنون در دست نیست.

تلفات و آزار و اذیت ملکی:

اولین روز این ماه با حملات شدید اشغالگران و نیروهای اجیر بر مردم ملکی آغاز شد. در این روز ولسوالی مارجه ولایت هلمند شاهد حملات شدید شبانه دشمن بود که باعث تلفات جانی و خسارات مالی به مردم ملکی گردید. به تعقیب آن به روز پنجشنبه ۶ این ماه یکبار نیروهای مشترک وحشی ۱۰ تن فرد ملکی را در ولایت میدان وردک با خاک و خان یکسان کردند. به روز یکشنبه ۱۶ جون نیروهای اشغالگر و اجیران داخلی آنان ۶ تن ملکی را در ولسوالی زرمت ولایت پکتیا به شهادت رسانیدند.

آنچه در بالا ذکر شد تنها نمونه یی از وحشت اشغالگران و اجیران داخلی آنان است که تفاصیل این رویدادها را در راپور منتشرهء صفحه انترنتی امارت اسلامی میتوان مطالعه کرد.

عملیات الفتح:

در اولین دست آورد بزرگ عملیات الفتح در جریان ماه جون، روز سه شنبه ۱۱ این ماه مجاهدین امارت اسلامی از تصفیه کردن ولسوالی دایچوپان ولایت زابل خبر دادند. به فردای این روز، چهار ولسوالی ولایت تخار شاهد حملات همزمان مجاهدین بود که طی آن ولسوالی خواجه غار این ولایت به تصرف مجاهدین در آمد. به روز پنجشنبه ۱۳ جون، مردم و بزرگان قومی در ولایت غور ۱۰۰ قریه را در ولسوالی فیروز کوه و دولتیار به مجاهدین سپردند. به سلسله فتوحات ولسوالی ها، به روز جمعه ۲۸ جون مطبوعات از فتح ولسوالی ده یک ولایت غزنی خبر دادند.  به روز یکشنبه ۳۰ ماه جون دو پایگاه مهم دشمن در ولسوالی امام صاحب ولایت کندز فتح گردید که به تعقیب این همین روز شاهد فتح ولسوالی معروف ولایت کندهار نیز بود. قابل یاد آوریست که ولسوالی اصلی در تصرف مجاهدین قرار دارد و این ولسوالی انتقالی معروف بود که اکنون به تصرف مجاهدین در آمد.

تفاصیل عملیات الفتح را می توان در نشریات امارت اسلامی مطالعه نمود.

مذاکرات صلح:

به روز سه شنبه ۱۸ جولای سخنگوی دفتر سیاسی امارت اسلامی اعلان کرد که امریکا پذیرفته است تا عساکر خودرا از افغانستان خارج سازد. گفته می شود که در دور هفتم مذاکرات صلح که شاید در هفته اول ماه جولای ۲۰۱۹ انعقاد خواهد یافت توافق نهایی بر تقسیم اوقات و چگونگی خروج اشغالگران صورت خواهد گرفت. به تأیید همین خبر، به روز پنجشنبه ۲۰ جون نمایندهء ناتو در کابل گفت که زمان گذاشتن نقطه پایانی به جنگ افغانستان قریب شده است. به تعقیب این اخبار، به روز جمعه ۲۱ جون رئیس جمهور امریکا نیز از کاهش نیروهای خود در افغانستان خبر داد. به روز سه شنبه ۲۵ جون وزیر خارجه امریکا نیز گفت که آنان حاضر به خروج نیروهای خود بوده و می خواهند که قبل از انتخابات صلح در کشور تأمین گردد. و بالاخره به روز شنبه ۲۹ جون دور هفتم مذاکرات میان نمایندگان امارت اسلامی و اشغالگران امریکایی در دوحه آغاز گردید و به فردای آن منابع خبری از پیش رفت های قابل ملاحظه یی در این دور خبر دادند.

اعتراف دشمن:

به روز چهارشنبه ۱۲ جون سخنگوی ناتو اعتراف کرد که افغان ها خواهان خروج نیروهای خارجی از کشور شان هستند. به روز چهارشنبه ۱۹ جون رئیس شورای امنیت ادارهء اجیر از باداران خارجی خود خواست تا به کمک های خود با اردوی اجیر این ادارهء ادامه دهند. این در حالیست که چند روز قبل این شخص ادعا کرده بود که در ظرف چهار ماه می تواند مجاهدین را از افغانستان ریشه کن سازد.

دست آوردهای هژده ساله:

به روز یکشنبه ۲ جون رحمت الله نبیل رئیس پیشین امنیت ادارهء اجیر کابل ادعا کرد که بنابر اسناد بدست داشته است، اشرف غنی رئیس ادارهء اجیر کابل خط دیورند را با پاکستان معامله کرده است. او به روز جمعه ۲۸ این ماه یکبار دیگر در جریان سفر اشرف غنی به اسلام آباد گفت که غنی جهت اجرای معامله پنهانی به پاکستان سفر کرده است. خبرها حاکی از زیارت پنهانی دفتر مرکزی استخبارات پاکستانی توسط اشرف غنی نیز بوده است. این در حالی است که دشمن اجیر از ۱۸ سال به اینسو مجاهدین را متهم به جاسوسی به پاکستان می کند اما اکنون ثابت ساختند که خود شان بخاطر منافع شخصی و بقای قدرت خود حاضر به هر ذلت و رسوایی هستند.

به روز شنبه ۱۵ جون اعضای شورای نامنهاد ولایتی ولایت هرات با هم درگیر شده و این امر منجر به شلیک مرمی و زخمی شدن افراد برخی از آنان شد. از سوی دیگر به روز یکشنبه ۱۶ جون مطبوعات از قاچاق ۵ ملیارد دالر در جریان یکسال اخیر به ایران خبر دادند و این کار ظاهرا باعث گردید تا رئیس بانک مرکزی که نتوانسته در مقابل زورگویان از قاچاق این پول جلوگیری کند از مقام خود کناره برود.

به روز سه شنبه ۱۸ چون مطبوعات خبر دادند که نمایندگان سابق پارلمان قلابی از تسلیم موترها و وسایل دیگری حکومتی ابا ورزیده اند. به روز پنجشنبه ۲۰ جون کمیسیون انتخابات ادارهء اجیر کابل گفت که ارگ در امور آنان مداخلت می کند. به روز جمعه ۲۱ جون در یک رویداد شرم آور هلیکاپتر های اشغالگران و اجیران داخلی افراد محاصره شدهء داعش را از حملات مجاهدین نجات داده و آنان را به اماکن محفوظ انتقال دادند.

هشدار مجاهدین به رسانه های مغرض:

از آغاز اشغال تا کنون بعضی از رسانه های همیشه در پهلوی اشغال قرار گرفته و به بوق های آنان مبدل گردیده اند. اکثریت این رسانه های از جانب دشمن تمویل می گردند. امارت اسلامی بارها این رسانه های را متوجه وظایف و وجایب ژورنالیستی شان ساخته است اما آنان از این خدمات خود دست بردار نشدند. اخیرا به روز دوشنبه ۲۴ جون امارت اسلامی این رسانه ها را هشدار داد که در صورت استمرار همکاری مستقیم و نشر اعلانات نظامی کشور مورد هدف مجاهدین قرار خواهند گرفت.

Related posts