سه شنبه ، 22 اکتبر ، 2019

غزنی در آتش جنگ می سوزد !

غزنی در آتش جنگ می سوزد !

خالد افغان زوی // ترجمه : مصعب بغلانی

پائیتخت تمدن اسلامی، زادگاه فردوسی، سنايی، هجویری، و البیرونی، پایتخت شکوهمند امپراتوری غزنویان، ماوا ومسکن هزاران تن از عالمان دین، عارفین، موطن غازیان، و دیار مردان نامدار و افتخار آفرین، شهر باستانی غزنی یک باردیگر آزمون بزرگ تاریخی از آن عبور می کند .

بلی، این در حالیست که جهان در اوج انکشافات استدراجی خود نفس راحت می کشد، اینجا نسل جوان ما در داخل کشور معتاد، غرق نیشه، یا در فکر کرکت بوده، تمام فکر وذهن شان متوجه برد و باخت بازی های جام جهانی هستند، قلم فرسایان و صاحبان فکر وهنر در گرو اربابان سیاست، شب وروز در پی جنجال‌های انتخاباتی، دعوا و کشمکش ها مصروف بوده و می باشند، در این ماحول افتخار وطن و جهان غزنی تیر ظلم و قساوت به سینه آن کوبیده شده و بدن آن در شعله های آتش سوختانده می شود.

اینبار غزنه در اثر کینه کدام علاوالدین جهانسوز داغ و بریان  نمی‌شود، بلکه در بدی فرزند ناخلف خود (اسدالله خالد) گرفتار شده  که وی آستین انتقام بخاطر دشمن اجنبی متجاوز (اسکات میلر) بالا زده و می خواهد تمام تاریخ هزار ساله دینی و علمی غزنه را یکجا نابود بسازد .

این ماه چندم است که مهد شکوفایی علم و تمدن در اثر حملات، و بماردمان های طیارات آمریکائی، در عملیات های تخریبی، و در یورش های شبانهٔ قاتلان خاص داخلی، قتل عام و در آتش وحشت های دوامدار می سوزد، وحشت های روزمره چندماه گذشته را در جایش بگذار، بیا که به حملات خونین یک شبانه روز نگاه کوتاهی داشته باشیم که همه قربانيان آن مردم بی گناه بوده و خاک علم پرور وزادگاه تمدن ساز بودند.

در حدود یک شبانه روز طیاره بدون سرنشين آمریکای ها در منطقه سردی ولسوالی شلگر غزنی یک موتر کرولا مردم عام ملکی را مورد حمله قرار داد که در اثر آن ۴ فرد ملکی بی گناه از باشنده گان محل (هریک جمال، ولی محمد، سیدخان، و محمد یوسف) جابجا بشهادت رسیدند، پس از مدت کوتاهی در مربوطات قریه خوشحال همین ولسوالی در حمله طیاره بدون سرنشين محمد امین و عصمت الله نام باشنده قریه نرمي و۲ فرد عام ملکی از باشندگان محل بشهادت رسیدند، همچنان در جریان همان روز در مربوطات قریه های ملا گلان، وجوی دو، همین ولسوالی در طی حملات طیاره بدون سرنشين ۷ تن مردم ملکی بشهادت رسیدند که  ۳ تن از آنها باشندگان وچی قلا ولسوالی خواجه عمری و ۴ تن از آنان کوچی ها بودند، در این حملات ۲ موتر و یک موترسائکل مردم ملکی نیز از بین رفت.

اگر اسکات میلر به وسیله طیاره خود با هدف قرار دادن مردم ملکی در شلگر سینه خود را سرد می‌سازد، طرف دیگر قاتلان زیر امر اسدالله خالد در مرکز غزنی آتش بغض و کینه خود را با قساوت زیاد بالای مردم منگور خالی کردند، همچنین قوای عساکر اجیر قاتلان خاص بر قریه منگور یورش بردند، دوکان ۳ تن از دوکانداران بنام های خلیل، قربان، و فریدون را شکسته و اجناس موجود را به سرقت بردند،  در آن قریه بالاخانه حاجی سرور نام و گاراج موتر ها را توسط بمب منفجر ساختند، منزل یکتن از باشندگان محل به اسم حاجی عبدالله را تخریب، یک موترسائکل آن را به آتش کشیدند، و زمانیکه این جانوران وحشی از قریه بیرون می شدند سه عدد مواشی باشندگان محل را کشتند پس از آن بسوی لانه خود برگشتند.

طرف دیگر در شب همین روز در منطقۀ برله ولسوالی قره باغ غزنی آمریکایی ها همراه قاتلان داخلی بالای آن منزلی یورش بردند که در آن خانه مراسم عروسی جریان داشت، عساکر وحشی دروازه ها باشندگان محل را شکستانده، ۵ موتر سائکل مردم عام ملکی را آتش زده پس از چور و چپاول اجناس واشیاء قیمتی ساحه را ترک کرده رفتند.

آخرین خبر رسیده از پایتخت تمدن غزنی اینست که حوالی ساعت ۵ عصر دیروز در منطقه خارخشه ولسوالی شلگر بارديگر طیاره بدون سرنشين آمریکایی ۳ تن مردم ملکی را که باشنده منطقهٔ حبیب گودلو همین ولسوالی بودند هدف حمله قرار داد که جابجا به شهادت رسیدند.

قصه این آتش و فاجعه برای امروز و فردا نه تنها در غزنی بوده، بلکه در همه جای کشور داستان همه روزه گردیده است، وحشیان آمریکایی، جانوران داخلی، پای خود را از دایره اصول اخلاقی، وعاطفه انسانی فراتر گذاشته اند.

دشمن وحشی خیلی جسورانه وآشکار دست به وحشت و دهشت زده و به قتل عام روی آورده اند که روزانه بطور اوسط اضافه تر از ۳۰ تن خون افراد ملکی را می چوشند.

خیر باشد تاریخ این دوران هم می گذرد، باردیگر غزنی وغزنویان ازهراس قساوت ظالمان سر را بلند خواهند کرد، همین زمین و آسمان غزنی بوده و می باشد، اما به جهان سوزیان همیشه نفرین فرستاده خواهد شد.

با سپاس از مجله حقیقت

Related posts