چهار شنبه ، 23 اکتبر ، 2019

زندگان جاوید ؛ بخش ۱۴

زندگان جاوید ؛ بخش ۱۴

نویسندگان : ابوالاحسان نجیب الله، قاری مبارک مبارز و حقیار روی دوآبی

مرتب : حبیبی سمنگانی

شهید ملا فیض الله مشهور به جندالله  – تقبله الله – :

شهید ملا فیض الله مشهور به جندالله پسر ملا عبیدالله در سال ۱۳۷۱ هجری شمسی مصادف با ۱۴۱۳ هجری قمری در یک خانواده دین دوست و علم پرور در قریه یوخن در مربوطات ولسوالی گرزیوان ولایت فاریاب چشم به جهان گشود. او در سال ۱۳۷۷ هجری شمسی به سن شش سالگی دروس ابتدایی را  نزد امام مسجد شروع نمود و در سال ۱۳۸۱ هجری شمسی به خاطر درسهای بیشتر رهسپار مدرسه دره شاهان شده علم صرف را دران جا خواند. سپس در سال ۱۳۸۳ خورشیدی  شامل مدرسه قریه پخلسوز شده کتاب های نحو را نزد مولوی صاحب حفیظ الله ابو راحت خواند. پس ازان، در سال ۱۳۸۵ خورشیدی عازم مدرسه قورچی (قندوز) گردیده روند آموزشی خود را دران جا دوام داد.

شهید ملا فیض الله در سال ۱۳۸۶ خورشیدی برای آزادی کشور از پنجه های خون آشام دشمنان اسلام و اعاده نظام اسلامی در کشور عزیز، به صف مجاهدین امارت اسلامی پیوست و به مبارزه مسلحانه در برابر اشغالگران خارجی و اداره مزدور کابل آغاز نمود. مدتی در گروپ جهادی مولوی صاحب عبدالباقی به خدمت جهادی پرداخت و سپس با رفقای جهادی داملا صاحب شعیب رسالت یکجا شد. او از سال ۱۳۹۳ الی ۱۳۹۵ خورشیدی بحیث سرگروپ ایفای وظیفه نمود و در حملات و عملیات های زیادی مردانه وار سهم گرفت.

او بالاخره در سال ۱۳۹۵ خورشیدی در یک رویارویی با قوای اداره مزدور، جام شهادت را نوش جان نمود.

(با سپاس از ابو الاحسان نجیب الله که سوانح شهید را تهیه نمود)

شهید ملا فراح الدین حذیفه – تقبله الله – :

شهید ملا فراح الدین حذیفه فرزند نصرالدین بای در سال ۱۳۷۳ هجری شمسی دریک خانواده دین دوست و مجاهدپرور در روستای میش مست ولسوالی پشتونکوت ولایت فاریاب دیده به جهان گشود.

شهید حذیفه درس های ابتدایی را در سال ۱۳۸۵ هجری شمسی در مدرسه حضرت سعد ابن وقاص – رضی الله عنه – در ولسوالی پشتونکوت ولایت فاریاب نزد عموی خود مولوی صاحب عبدالرحمان راشد (مسئول کنونی جهادی ولایت فاریاب) خواند. سپس کتاب های متوسطه را در منطقه دون قلعه (ولسوالی گرزیوان) نزد مولوی صاحب حیات الله حلیم خواند.

شهید ملا فراح الدین بتاریخ ۱۵ ثور ۱۳۹۲ خورشیدی برای نجات کشور از چنگال اشغالگران و مزدوران داخلی شان که دست به هر گونه ظلم و ستم، فتنه و فساد در منطقه می زدند، پا به رکاب جهاد گذاشت و با تمام خانواده اش هر گونه تکالیف هجرت و خواری دنیوی را در بدل سرفرازی و سربلندی اخروی متقبل شد.

شهید حذیفه مدت یکسال به جهاد مخلصانه و قهرمانانه اش در برابر دشمنان دون صفت دوام داد و بالاخره در جریان یک عملیات شب هنگام بر پوسته اربکی های شریر در منطقه «میش مست» ولسوالی پشتونکوت ولایت فاریاب به تاریخ ۱۰ دلو ۱۳۹۲ خورشیدی جام شهادت را نوش جان نموده، جان را به جانان تسلیم نمود.

(با سپاس از قاری مبارک مبارز که سوانح شهید را تهیه نمود)

شهید ملا عبدالستار حنظله – تقبله الله – :

شهید ملا عبدالستار حنظله – تقبله الله – فرزند صوفی عین الدین و نواسه ملا عبدالخالق به تاریخ ده ثور ۱۳۷۴ خورشیدی در قریه آهنگران ولسوالی روی دوآب ولایت سمنگان در یک خانواده متدین و مجاهد پرور به دنیا آمد. او به سن ۱۲ سالگی به همرای کاکایش مولوی صاحب نظام الدین عازم مدرسه دینی واقع ولسوالی استالف ولایت کابل گردید. تقریبا چهار سال پیهم دران جا درس خواند و به درخواست پدر و مادرش به سن شانزده سالگی ازدواج نمود.

سپس برای فراگیری علوم دینی به برخی از ولایات کشور (کابل، پروان، بغلان و مزارشریف) سفر نمود. او چون از نوجوانی شوق و علاقه خاصی با جهاد مقدس علیه خارجی های اشغالگر و مزدوان شان داشت، نتوانست دیگر به دروس خود دوام بدهد و به سن ۲۱ سالگی وارد سنگر جهاد در ولسوالی روی دوآب ولایت سمنگان شد. پس از مدتی، راهی ولسوالی دهنه غوری ولایت بغلان شد. سپس شامل معسکر امارت اسلامی شد و ظرف ۳۵ روز درس ها و تمرینات ابتدایی نظامی را تکمیل نمود. پس ازان، در همان جا نزد شهید استاد مصعب درس انفجارات را خواند.

شهید حنظله چون به مزایای علم و اخلاق نیکو آراسته بود و در صف جهادی صمیمانه خدمت می نمود، بحیث مسئول استخبارات ولسوالی روی دوآب تعیین شد. شهید حنظله چند مدتی بحیث سرپرست کمیسیون نظامی ولسوالی روی دوآب نیز ایفای وظیفه نمود.

او بالاخره به تاریخ ۱۱ ثور ۱۳۹۸ خورشیدی در یک رویارویی چند ساعته با غلامان حلقه بگوش امریکا و اربکی های شریر، با چهار تن رفقای خود جام شیرین شهادت را نوش جان نمود.

شهید ملا امان الله حقبین – تقبله الله – :

شهید طالبعلم امان الله حقبین فرزند ملا محمد الله حقبین و نواسه ارباب دوست محمد در سال ۱۳۸۲ خورشیدی در یک خانواده دین دوست و مجاهد پرور در قریه سرخ قلعۀ ولسوالی روی دوآب ولایت سمنگان دیده به جهان هست و بود گشود.

شهید امان الله حقبین کتاب های صرف، نحو، منطق و بخشی از علوم گهربار حدیث و فقه شریف را در ولایت های سمنگان، بلخ و بغلان  نزد برادر کلان خود ملا حبیب الله حماس خوانده بود و در عین حال استعداد خوب نویسنده گی و طبعیت زیبای شاعری هم داشت.

شهید حقبین که در آوان نوجوانی قرار داشت و تازه به صف مجاهدین ولسوالی روی دوآب ولایت سمنگان پیوسته بود، روز چهارشنبه ۱۱ ثور ۱۳۹۸ خورشیدی – مصادف با ۲۵ شعبان المعظم ۱۴۴۰ هجری قمری – در جریان یک تهاجم اربکی های شریر به همراهی قطعه واکنش سریع ولایت بغلان و قومندانی امنیه ولایت سمنگان یکجا با چند تن از مجاهدین و مردم بی گناه منطقه به شهادت رسید.

(با سپاس از حقیار روی دوآبی که سوانح شهید ملا عبدالستار حنظله و ملا امان الله حقبین را تهیه نمود) .

با سپاس ویژه از مجله حقیقت

Related posts