سه شنبه ، 10 دسامبر ، 2019

محاکمه مجرمین جنگی

محاکمه مجرمین جنگی

سخن روز :

اشغالگران و رژیم کابل یکبار دیگر به کشتار مردم ملکی و ویرانی بنیادهای عام المنفعه کمر بسته اند. تنها در هفته گذشته، ده ها تن هموطنان ما به شمول زنان و کودکان در عملیات های نیروهای مشترک شهید و زخمی، مدرسه ها و کلینک ها ویران و فاجعه بزرگ بشری و مالی رخ داده است.

به طور نمونه :

به تاریخ ۱۰ جولایی، اشغالگران و عساکر رژیم در نزدیکی مرکز ولسوالی بکوای ولایت فراه بر یگانه کلینک مردم ملکی چاپه زدند، وسایل طبی و امبوالنس کلینک را آتش زدند و از دکان های نزدیکی، اجناس قیمتی را به تاراج برده اند.

به تاریخ ۸ جولایی، اشغالگران و عساکر اداره کابل در ولسوالی چک ولایت میدان وردک بر کلینک تنگی سیدان چاپه زدند و به شمول دو داکتر ۴ نفر را شهید و یک داکتر متخصص را بندی کردند و وسایل و تجهیزات کلینک را آتش زده اند.

به تاریخ ۸ جولایی، اشغالگران در قریه کتب خیل در مربوطات دند شهاب الدین ولایت بغلان بر یک خانه حمله درون کردند. درین حمله ۷ تن اعضای یک خانواده به شهادت رسیدند.

همچنان نیروهای مشترک در ولسوالی کجکی ولایت هلمند یک کلینک به نام CHC را زیان مند ساختند و دو داکتر آن را بندی کردند. نیز در یک حمله دیگر، موتر امبولانس کلینک باباجی را توسط بمباردمان از بین بردند.

اشغالگران در ولسوالی شلگر ولایت غزنی نیز مدیر ایمرجنسی کلینک (داکتر گل احمد) و همکار او را شهید کردند.

این حملات بر مراکز صحی در جریان یک هفته رخ داده است. بر علاوه ازین نیز نیروهای مشترک در هفته گذشته در بخش های مختلف کشور بر مساجد، مدارس، خانه ها، بازارها و اماکن عام المنفعه حملات زیادی انجام داده اند که در نتیجه مردم را با تلفات سنگین جانی و مالی دچار ساخته اند.

در بخشی از اعلامیه کمیسیون صحت امارت اسلامی در مورد حملات اخیر بر مراکز صحی آمده است : « کمیسیون صحت امارت اسلامی اینگونه حملات بی باکانه و هدفمند بر مراکز صحی را به شدت تقبیح می کند و عمل خلاف تمام نورم های بشری و جنایت جنگی می داند.

همچنان از سازمان جهانی صحت، نهادهای بشری، ادارات حقوقی و دیگر سازمان های بشری می خواهد که اینگونه وحشت امریکایی ها را محکوم نموده، این موضوع را بررسی عمیق بکنند و در آینده از چنین جنایات جنگی جلوگیری بکنند».

متاسفانه، حملات دشمن بر ادارات تعلیمی و مراکز صحی به اوج رسیده است، اما رسانه ها و نهادهای حقوق بشر این جنایات و دیگر جرائم جنگی اشغالگران و اداره کابل را نادیده گرفته اند.

سکوت سازمان های حقوق بشر و رسانه ها بر جنایت های جنگی، برای دشمن زمینه بیشتری مساعد کرده است تا وحشت خود را دوام بدهند و افغان ها را از سهولت های ابتدایی طبی نیز محروم بکنند. سازمان دیدبان حقوق بشر به تازگی خواهان محاکمه عاملین حمله بر کلینک ولایت میدان وردک شده است، که گام نیک است.

امارت اسلامی به محافظت ادارات تعلیمی و صحی متعهد است و در شرایط بسیار دشوار از ادارات تعلیمی و صحی محافظت نموده و با کارمندان و مؤظفین آن ها همکاری کرده است. در مجموع، حملات بر مردم ملکی و تاسیسات عام المنفعه باید متوقف شود و جهتی که از اصول جنگی سرپیچی می کند باید مجازات شود.

مطالب مرتبط