شنبه ، 24 آگوست ، 2019

پرسش ها و پاسخ های شرعی (بخش دوم)

پرسش ها و پاسخ های شرعی (بخش دوم)

تحقیق، اصدار و فتوا : مفتی ابو یاسر // ترجمه : حبیب الله حیدری

ریا و خودنمایی در جهاد

الاستفتاء :

محترم مفتی صاحب ! اگر یک شخص برای این به جهاد برود که مردم بگوید که فلان شخص به جهاد رفته، او شخص شجاع و دلیر است، می خواهد که مردم وی را ببینند که فلانی جهاد می کند، چنین شخص از جهاد ثواب می برد ؟ و اگر شهید شود واقعا شهید شمرده می شود ؟ (المستفتی ملا نور احمد مجاهد)

الجواب :

حامداً ومصلیا و بعد : در اسلام برای هر عبادت نیت شرط است، بالخصوص در جهاد، چون که بعد از ایمان جهاد از همه اعمال عمل  بهتر است، اگر شخصی نیت اش خراب باشد نه تنها اینکه ثوابی را کسب نمی کند بلکه به سبب ریاء و تفاخر در آن عمل، عذاب خواهد کشید.

۱=  عن  ابي  هریرة  رضی  الله  تعالی  عنه قال : قال رسول الله صلى الله عليه وسلم: ” «إن أول الناس يقضى عليه يوم القيامة رجل استشهد، فأتي به فعرفه نعمته فعرفها، فقال: فما عملت فيها؟ قال: قاتلت فيك حتى استشهدت قال: كذبت، ولكنك قاتلت لأن يقال: جريء، فقد قيل، ثم أمر به فسحب على وجهه حتى ألقي في النار.

۲ = وفي  الحدیث  : ان الله تعالى لايقبل من العمل الا ماكان خالصا  وابتغى به وجهه – اخرجه الطبراني والنسائي، الزواجر ج ۱ ص ۷۴.

۳=  و في  المشارع  ۲\ ۶۳۲ : اما من غزا ریاءا  و سمعة  و افتخارا  لیقال هوغاز او شجاع او نحو ذلک  و لم یخطر بباله  قصد التقرب الی اﷲ تعالی البتة بحیث لوخلا من الاطلاع من یتوقع منه  الثناء والمدح اوقرب المنزلة  لماحمله  قصد القربة علی الجهاد و بذل نفسه  فيه  فان هذا اذا قتل لیس بشهید عنداﷲ بلاخلاف بل خلیق في صفقته  بالخسران و هو احد الثلاثّة الذین تسعربهم الناریوم القیامة  قبل الخلائق لتقربه  بالعبادة الی غیر من شرعه اوعبد بها غیره  فختم له   بالاشراک  ۔ کما فی روایة ابی هریرة رضی الله تعالی عنه  … والله  تعالی اعلم

……………………………………

اگر امیر و یا مجاهدین تحت امرش تقوا نداشته باشند ؟

الاستفاء :

محترم مفتی صاحب ! در گروپ ما بعضی اشخاص بسیار بی تقوٰی استند، حتی امیر ما هم بی تقوٰی است، حالا ما می خواهیم بخاطر جهاد به دیگر ولسوالی یا ولایت برویم، در این عمل ما کدام مشکلی شرعی است یا نه ؟ (چند تن از مجاهدین)

الجواب :

حامداً و مصلیا و بعد : آن اموری که به جامعه تعلق دارد، در آن به حالات خاص افراد نظر نمی شود، بلکه بر آن مفاسد و مشکلات نظر می شود که اثرات منفی آن در اطاعت امیر فاسد و در رفاقت رفیق بی تقوٰا زیاد باشد.

اطاعت امیر بی تقوٰا در امر معروف ضروری است، و در گناه از آن هیچ نوع اطاعت نیست؛ اما در جدا شدن از امیر و افراد بی تقوٰی چونکه سبب ایجاد تفرقه، غیبت، بهتان، افتراء، دروغ، و انواع دیگر از گناه های کبیره و افکار غلط می شود، و در حالیکه هر یک از این کارها باز در اصل گناه کبیره اند لذا درست نیست.

همراهی با رفیق فاسق در تشکیل اینقدر بد نیست، بلکه می شود فاسق رنگ صالح را بگیرد، اما آن گناه های کبیره که در فوق ذکر شد مانع فتح و نصرت از طرف الله ﷻ می شوند.

اگر شما به جای اینکه این گروه را ترک کنید، و به جای دیگر بروید، باید به اصلاح امیر و رفقای تان کوشش کنید، وظیفه امر باالمعروف و نهی عن المنکر را شروع کرده و به الله تعالٰی ﷻ رجوع و با تضرع دعا کنید که اینها اصلاح شوند و اصول «ادعو الٰی سبیل ربک باالحکمة والموعظة الحسنه» را در نظر بگیرید.

کما في  فیض الباري  شرح  صحیح  البخاري  ۴\ ۱۷۵حدیث  رقم  ۲۸۵۲ وطبع  اخری  ۳\ ۳۴۰ فيه إيماء إلى أصل عظيم، وهو أن الأمور التي تتقوم من الجماعة لا ينظر فيها إلى الأحوال الأفراد خاصة لا تخلو عن بر وفاجر دائما، ويتعذر وجود جماعة لا يكون فيها إلا الخيار؛ فلو توقف الأمر على تلوم مثل تلك الجماعة لأدى إلى تعطيل أكثر أعمال الخير، وقد سار في المثل السائر: ما لا يدرك كله، لا يترك كله. فلما كان «الجهاد ماض إلى يوم القيامة»، وهوأمر جماعة، ومعلوم أن خير الأئمة لا يتيسر دائما، فإما أن يتعطل الجهاد، أو يبقى مع كل بر وفاجر؛ فنه على أن لا تمتنعوا عن الجهاد بفجور الأئمة، فإن الله تعالى قد يؤيد دينه بالرجل الفاجر أيضا. فإن في تفحص أحوال الناس، والتأخر عن فاجرهم تأخرا عن الخير المحض، وهو الجهاد، وذلك قد يؤدي إلى انعدامه، فإطاعة فاجر أولى من إعدام خير، والتطوق بالذل أبد الدهر. والله تعالی اعلم

………………………………….

آیا در طهارت مسح آرنج است ؟

الاستفتاء :

محترم مفتی صاحب ! بعضی اشخاص بعد از مسح سر، و گوش ها آرنج را هم مسحَ می کند آیا شرعاً این مسح جواز دارد؟ (المستفتی مولوی ابو یوسف)

الجواب :

حامداً ومصلیا و بعد : مسحِ آرنج در طهارت (وضوء) نه سنت است ونه هم مستحب، نه در احادیث ذکر شده است و نه هم  در مذهب ما فقهاء در شرح و فتاوا ذکر کرده اند، لهٰذا اگر شخصی به این نیت انجام دهد که در آرنج اش ممکن کدام جای خشک مانده باشد پروا ندارد، ولی به نیت سنت و یا مستحب این کار را نباید انجام دهد.

انظرالهندية  ۱\۶ الفصل الثاني  قوله :وسنن الوضوء وهي ثلاثة عشرة علی مافي المتون  .. وایضا تفصیله في فقه المیسر ص\۴۰ سنن الوضوء  . وایضا ردالمحتار وغیرها .

……………………………….

آیا عکاسی اجرای حدود جواز دارد ؟

الاستفاء :

محترم مفتی صاحب ! اگر در جای حدود شرعیه مثل حد زناء یا حد سرقه اجرا میشود فیلم برداری و نشر آن چطور است ؟ در حالی که بعضی مردم از آن استفاده غلط و یا اهانت به دیگران می کنند. (المستفتی م نعیم )

الجواب :

حامداً ومصلیا و بعد : به نظر فقها در جای که مصلحت و فساد در تعارض شوند، در آن جا ترجیح برای دفع فساد داده می شود، در صورت مذکور همین تعارض است، در عکاسی و نشر آن ممکن بعضی از مصلحت و فایده ها باشد، ولی از طرف دیگر در این صورت سیکولر ها، اشغالگران و کفار از این سوء استفاده می کنند، و آن را برای بدنام کردن اسلام، و امارت، و دلسردی مردم از آن بکار می برند.

کمافي الجامع الصحیح البخاري رح ۱\۲۱۵عن عائشة رضی الله تعالی عنها: أن النبي صلی الله علیه وسلم قال لها یاعائشة لولا ان قومک حدیث عهدبجاهلیة لامرت بالبیت فهدم فادخلت فیه مااخرج منه والزقته بالارض .

وفي شرح المجلة للاتاسي رح ۱\۷۰  فاذاتعارضت مفسدة ومصلحة فدفع المفسدة مقدم في الغالب لان اعتناء الشرع بالمنهیات اشدمن اعتنائه بالمأمورات  ولمایترتب علیها من الضرر المنافي لحکمة الشارع في النهی.

…………………………………

یکی از صورت های کشاورزی که مردم به آن گرفتار اند !

الاستفتاء :

محترم مفتی صاحب ! در منطقهٔ ما بلکه در همه کشور (افغانستان) حالا این رائج است که زمین و سولر (شمسی) از یک شخص است و تخم و عمل از شخصی دیگر، حالا سوال این است که آیا این نوع مزارعت (دهقانی) شرعاً درست است یا خیر؟ (المستفتی مولوی سیف الرحمٰن)

الجواب :

حامداً ومصلیا و بعد : این نوع مزارعت (دهقانی) در شرع صحت ندارد و در این رابطه مصرحات در  همه کتاب های ما است.

کمافي القدوري ص\۱۳۰وانکانت الارض والبقرلواحدوالبذرلواحدفهي باطلة الخ

وفي التبیین ۵\۲۸۰فان کانت الارض والبقرلواحدوالعمل والبذرلآخر … والباقي بینهما فسدت الخ .

و هکذافي المتون کلها. والله تعالی اعلم

Related posts