شنبه ، 24 آگوست ، 2019

افغانستان در ماه جولای ۲۰۱۹ میلادی

افغانستان در ماه جولای ۲۰۱۹ میلادی

احمد فارسی

ملاحظه : این نوشتار شامل رویدادهایی است که دشمن به آن اعتراف کرده است و لازم به اشاره می دانیم که رویدادهای موثق دیگر را با ذکر معلومات بیشتر بخصوص درباره آمار تلفات و خسارات دشمن داخلی و خارجی می توان در سایت رسمی امارت اسلامی افغانستان مطالعه کرد.

——————————–

ماه جولای سال ۲۰۱۹ شاهد رویدادهای مهمی در کشور بود. با مرور هر روز وحشت و درندگی اشغالگران و اجیران داخلی شان بیشتر می شود و در نتیجه حملات شان بر افراد ملکی افزایش می یابد. در جریان این ماه، چندین خانواده بطور کامل در اثر حملات این وحشی ها چندین تن از اعضای خودرا از دست دادند. از سوی دیگر، حملات مجاهدین نیز بر دشمن تیز تر شد و در جریان این ماه چندین ولسوالی فتح گردیده و قوماندانی های امنیه و ریاست امنیت در چندین ولایت تحت ضربات شدید مجاهدین قرار گرفت. دشمن اشغالگر نیز در جریان این ماه متحمل تلفات زیادی شد. تفاصیل این رویدادها را همراه با موضوعات دیگر تحت عناوین ذیل مطالعه کنید :

تلفات و خسارات اشغالگران خارجی :

به روز شنبه ۱۳ جولای نیروهای اشغالگر در افغانستان از کشته شدن یک نظامی خود خبر دادند. به تعقیب آن به روز چهارشنبه ۱۷ جولای یک مجاهد نفوذی در ولسوالی قره باغ ولایت غزنی چهار نظامی امریکایی را به قتل رساند. به روز دوشنبه ۲۲ جولای یکبار دیگر اشغالگران از کشته شدن یکتن از افراد خود خبر دادند و به روز چهارشنبه ۲۴ جولای یک کاروان اشغالگران در ناحیه ۱۵ شهر کابل توسط موتر مملو از مواد منفجره مورد حمله استشهادی قرار گرفت که طی آن بشمول تخریب کامل دو موتر لند کروزر، به تعداد ۹ تن از افسران بلند رتبه خارجی که از جمع استخبارات اشغالگران (CIA)  بودند کشته شدند. و به روزه دو شنبه ۲۹ جولای یک مجاهد نفوذی در بیس تناوچه ولسوالی شاولیکوت قندهار بر عساکر امریکایی از نزدیک آتش گشود که چهار عسکر امریکایی به هلاکت رسیدند و دو تن دیگر آنان زخمی شدند.

تلفات در صف اداره اجیر :

در جریان حملات مجاهدین به قوماندانی های امنیه و ریاست امنیت دشمن صدها تن از افراد مهم دشمن، کماندوها، عساکر و پولیس کشته و زخمی شدند. در جریان یک کمین در ولایت فاریاب ۳۹ تن کماندوی دشمن کشته شدند. علاوه بر این، به روز چهارشنبه ۱۷ جولایی قوماندان قطعه محافظتی اشرف غنی کشته شد و به روز یکشنبه ۲۱ جولای قوماندان اربکی های زرمت ولایت پکتیا کشته شد. و به روز پنجشنبه ۲۵ جولای در نزدیکی مرکز ولسوالی اشکمش ولایت تخار دو قرار گاه دشمن فتح گریدید و ۵۰ تن پولیس و عسکر دشمن کشته و زخمی شدند، و در همین روز در ولسوالی زارع بلخ به شمول قومندان ۷ تن پولیس کشته شدند، و در تاریخ ۲۶ جولای بشمول قومندان امنیه ولسوالی خوگیانی غزنی بنام سمیع الله ۲۲ تن از عساکر رژیم کشته شدند این در حالیست که مجاهدین امارت اسلامی افغانستان در شب گذشته این؛ ولسوالی میوند قندهار را مورد حملات گستردهء خود قرار دادند که در نتیجه ۱۵ تن از اجیران کشته شدند، متعاقبا به تاریخ ۲۷ جولای مرکز ولسوالی میانشین قندهار مورد حمله مسلحانه مجاهدین قرار گرفت و ۲۴ تن از اجیران کشته شدند، و در همین روز ۱۰ تن عساکر در مربوطات ولسوالی شهر صفای ولایت زابل توسط مجاهدین امارت اسلامی به قتل رسیدند، و در عین حال ۱۰ تن عساکر دیگر در ولسوالی قلعه زال ولایت قندز کشته شدند.

به تاریخ ۲۸ جولای یک تن از مجاهد فدایی موتربم خود را به قرارگاه بزرگ عساکر مزدور در منطقه قلعه سرفراز ولسوالی آب بند ولایت غزنی رسانیده و توسط ریموت کنترول آن را انفجار داد که در نتیجه قرارگاه متذکره کاملا نابود گردیده و تلفات سنگین به عساکر و اربکی های مستقر در آن وارد گردید و فدایی مذکور سالم به مجاهدین برگشت در حالیکه روز قبل آن ساختمان ولسوالی آب بند نیز مورد حمله موتربم فدایی قرار گرفت که بشمول ولسوال و قومندان امنیه این ولسوالی ۳۹ تن عساکر رژیم کشته و زخمی شدند، این در حالی است که تعمیر قومندانی امنیه ولسوالی چهارچینو ولایت ارزگان با ۴ مراکز دیگر آن تحت حملات شدید لیزری و سلاح های ثقیله مجاهدین امارت اسلامی قرار گرفته و فتح گردید، اجیران متحمل تلفات سنگین جانی و مالی شدند، و در همین روز یک کارمند خاص استخبارات اشغالگران بنام میرپادشاه که به چوپان شهرت داشت در یک حمله تکتیکی مجاهدین در مربوطات حوزه پنجم شهر کابل کشته شده به کیفر اعمال شوم خود رسید،  به تاریخ دوشنبه ۲۹ جولای یک قرارگاه مهم دشمن در ولسوالی شملزی ولایت زابل فتح گردیده و ۱۸ تن از عساکر رژیم کشته شدند، و از قرارگاه مذکور به تعداد زیاد اسلحهء سبک و سنگین و مهمات بدست مجاهدین افتاد، به تاریخ سه شنبه ۳۰ جولای یک قرارگاه بزرگ با دو پوسته دشمن در منطقه آخ تپه ولسوالی قلعه زال ولایت قندز  فتح گردیده و بشمول قومندان عبدالله خندان ۱۱ عسکر کشته و زخمی شدند، و چهار شنبه شب ۳۱ جولای در یک عملیات خاص مجاهدین در منطقه تره خیل شهر کابل افسر مهم استخبارات کابل بنام میوند کشته شده به کیفر اعمال شومش رسید و نیز در دره افغانیه ولسوالی نجراب ولایت کاپیسا بر یک قرارگاه مهم دشمن حمله انجام شد که در نتیجه ۵ عسکر کشته شده و دو تن دیگر آنان زخم برداشتند.

از یکسو افزایش تلفات روز افزون نیروهای امنیتی و از سوی دیگر پیشرفت سیاسی، نظامی و ساحوی طالبان؛  ادارهء اجیر کابل را شدیدا نگران ساخته است.

تلفات و آزار و اذیت ملکی :

بعد از پیروزی های پیهم مجاهدین در میدان های نظامی و سیاسی، حملات بر افراد ملکی نیز افزایش یافته است و با گذشت هر روز شدیدتر و وحشیانه تر می گردد. در جریان این ماه حملات بیشماری از جانب دشمن صورت گرفت که قربانی آن تنها مردم ملکی اعم از اطفال و خانم ها بودند. مسجدها و شفاخانه ها نیز از این حملات در امان نماندند. بگونه مثال به روز شنبه ۵ جولای نیروهای وحشی ادارهء اجیر کابل در جمعه بازار ولسوالی خواجه سبز پوش ولایت فاریاب هاوان پرتاب نمودند که طی آن ۵۰ تن بشمول اطفال و زنان کشته و زخمی شدند. به فردای آن، نیروهای وحشی امریکایی و مزدوران داخلی آنان بر یکی از قریه ها در ولسوالی چک ولایت میدان وردک چاپه انداخته و ۵۰ تن دیگر از هموطنان ملکی ما را به شهادت رسانیدند. در یک رویداد دیگر در همین ولسوالی به روز سه شنبه ۹ جولای نیروهای وحشی مشترک به یک بیمارستان چاپه انداختند وبشمول داکتر و پایواز های بیماران ۴تن را به شهادت رسانیدند. در همین روز ۷ تن از اعضای یک خانواده در اثر حملات طیاره های بدون سرنشین در ولسوالی دند شهاب الدین ولایت کندز به شهادت رسیدند.

به تعقیب این به روز یکشنبه ۱۴ جولای شاهد جنایت دیگر در ولایت وردک بود. در این رویداد که در ولسوالی جغتو رخ داد ۷ تن ملکی بشمول ۴ برادر در اثر چاپه نیروهای وحشی مشترک به شهادت رسیدند. به فردای آن ۳۵ تن هموطنان ملکی ما در ولسوالی گیزاب ولایت ارزگان طی حملات هوایی دشمن به شهادت رسیدند.

به روز دوشنبه ۱۵ جولای کمیسیون حقوق بشر افغانستان اعلان کرد که تلفات ملکی در عملیات نیروهای وحشی مشترک افزایش یافته است. به فردای این اعلان، یک مسجد در مرکز ولایت لوگر مورد حمله اشغالگران قرار گرفت که طی آن اطفالی که جهت فراگیری قرآنکریم به آنجا جمع شده بودند به شهادت رسیدند. و به روز شنبه ۲۰ جولای ولایت غزنی شاهد وحشت نیروهای مشترک بود. پنج تن از اعضای یک خانواده طی چاپه شبانه این وحشیان در این حمله به شهادت رسیدند. در همین روز مطبوعات از کشته شدن ۲۰ تن دیگر در ولایات بادغیس و هلمند نیز در اثر حملات و چاپه های وحشیانه نیروهای مشترک خبر دادند.  به روز دوشنبه ۲۲ جولای ولایت لوگر یکبار دیگر شاهد به خاک و خون افتادن مردم خود شد. اینبار ۹ تن از افراد یک خانواده در ولسوالی برکی برک این ولایت در اثر حملات هوایی دشمن به شهادت رسیدند. یوناما نیز سکوت را شکست و گفت که نیروهای وحشی مشترک افراد ملکی را در ولایت لوگر به شهادت رسانیده اند. و شب سه شنبه ۳۰ جولای اشغالگران امریکایی و عساکر اداره کابل در سلسله جنایات وحشیانه خود اینبار در منطقه گندمک ولسوالی شیرزاد ولایت ننگرهار علیه مردم ملکی بیرحمانه چاپه زدند، دروازه ها را شکستند، ۳ منزل مسکونی و یک لیسه را منهدم کرده ۶ فرد ملکی را مظلومانه به شهادت رسانیده ونیز دو تن دیگر را زخمی نمودند و روز بعد در تاریخ ۳۱ جولای عساکر اداره کابل در منطقه کشک ناوه ولسوالی شیندند ولایت هرات بر خانه های ملکی هاوان ها را شکلیک کردند که در اثر آن دو خانه تخریب شده ۴ خانم مظلومانه به شهادت رسیدند و شش مرد ملکی نیز زخمی شدند.

تفاصیل رویدادهای حملات و تلفات ملکی ها را در راپور منتشرهء صفحه انترنتی امارت اسلامی میتوان مطالعه کرد.

قابل ذکر است که امارت اسلامی افغانستان راپور دقیق تلفات ملکی در شش ماه اول سال ۲۰۱۹ را بتاریخ ۳۱ جولای از طرف کمیسیون جلوگیری از تلفات ملکی و سمع شکایات امارت اسلامی در حالی به دسترس هموطنان ما گذاشتند که یوناما راپور ناقص و مزورانهء تلفات ملکی در شش ماه اول سال جاری خود را نشر نمود.

عملیات الفتح :

در اولین روز ماه جولای ریاست لوژستیک وزارت دفاع ادارهء اجیر مورد هدف حملات شدید مجاهدین قرار گرفت که طی آن دشمن متحمل تلفات و خسارات شدیدی گردید. این حمله در قلب کابل و در مهمترین دفتر انجام یافت، دشمن را شدیدا نگران ساخت. به فردای آن، ولسوالی قوش تیپهء ولایت جوزجان و درهء کیان در ولسوالی بغلان به تصرف مجاهدین در آمد. به روز چهارشنبه مورخهء ۳۳ جولای مطبوعات از تصرف مناطق زیادی در ولسوالی ساغر ولایت غور توسط مجاهدین خبر دادند.

به روز یکشنبه ۷ جولای ریاست امنیت ولایت غزنی مورد حملات شدید مجاهدین قرار گرفت که طی آن این ریاست کاملا از بین رفته و تعداد زیادی از جواسیس در آن کشته و زخمی شدند. و به تعقیب آن، به روز دوشنبه ۸ جولای یک مرکز مهم نظامی دشمن در شهر پلخمری ولایت بغلان توسط مجاهدین فتح گردید.

به روز جمعه ۱۲ جولای ولسوالی خوشامند ولایت پکتیکا به تصرف مجاهدین در آمد. به فردای آن قوماندانی امنیهء ولایت بادغیس مورد حملات شدید مجاهدین قرار گرفت که طی آن دشمن متحمل تلفات و خسارات شدید گردید. به روز سه شنبه ۱۶ جولای ۳۹ کماندوی اجیر در ولسوالی آب کمری ولایت بادغیس مورد حملات مجاهدین قرار گرفته و کشته شدند. در همین روز مجاهدین امارت اسلامی بزرگترین معدن لاجورد را در ولسوالی کران و منجان ولایت بدخشان به تصرف خود در آوردند و این ولسوالی به روز دوشنبه ۲۲ جولای فتح گردید.  به تعقیب این به روز پنجشنبه ۱۸ جولای قوماندانی امنیهء ولایت کندهار مورد حملات مجاهدین قرار گرفت که بشمول افراد بلند رتبهء این قوماندانی بیشتر از ۱۰۰ تن پولیس کشته و زخمی شدند. و جمعه شب در ولسوالی بلچراغ ولایت فاریاب مناطق وسیعی به شمول ۱۰ پوسته از وجود دشمن تصفیه گردیده ۲۵ تن از کماندو، اردو و اربکی کشته شده و در حدود ۲۵ تن دیگر زخمی شدند که به شمول مقادیر زیاد اسلحه ۱۱ دوربین شب نیز به دست مجاهدین امارت اسلامی درآمد. روز سه شنبه ۳۰ جولای ساحات بزرگی از منطقه نیلی که متشکل از ۱۲۰۰ خانه است در ولسوالی تیوره غور از وجود  دشمن پاکسازی شد و بشمول قومندان اربکیان بنام رقیب ۴ تن کشته شده و تلفون ثریا با دو مخابره و ۱۱ موترسایکل بدست مجاهدین درآمد. و از سوی دیگر مجاهدین در شب همین سه شنبه طی عملیات سریع الفتح ۲۰ پوسته را در ولسوالی پشتونکوت فاریاب فتح نموده ۱۸ عسکر و اربکی را کشتند.

آنچه در بالا ذکر شد، مشت نمونهء خروار بود. تفاصیل و جزئیات عملیات سریع الفتح را می توان در نشریات امارت اسلامی متابعت نمود.

نشست بین الافغانی :

به روز یکشنبه ۷ جولای نشست دو روزهء بین الافغانی در دوحه آغاز گردید و به فردای آن با نشر اعلامیه مشترک خاتمه یافت. اشتراک کنندگان در این نشست ها از گفتگو با نمایندگان امارت اسلامی اظهار خرسندی کرده و اکثر شان گفتند که شبهات زیادی که دربارهء امارت اسلامی در ذهن داشتند، در این نشست رفع گردید.

و به روز شنبه ۲۷ جولای طالبان به حیث خیرخواه واقعی ملت افغانستان در مورد اشتراک کنندگان در مذاکرات بین الافغانی توضیحات داده گفتند: مذاکرات بین الافغانی با تیم مشترک همه جهت های سیاسی خواهد بود، اداره کابل به حیث حکومت نه بلکه همچو سائر جهت ها یک جهت خواهد بود و این کار بعد از اعلام زمان خروج امریکایی ها انجام خواهد شد، این در حالیست که زلمی خلیلزاد نیز در تویتر خود به این امر اذعان نمود. اینجاست که ذلت و خواری نظام فرسودهء کابل نمایان میشود.

دست آوردهای دموکراسی : 

دست آوردهای دموکراسی به شکل عجیب و غریبی بعد از گذشت تقریبا ۱۸ سال از ورود دموکراسی با حمایت طیاره های B52 در حال ظهور است و هرآن بر وقاحت و شرمساری آن میافزاید. به روز سه شنبه ۲ جولای وزارت صحت عامه ادارهء اجیر کابل اعلان کرد که در چهار سال گذشته بیشتر از ۲۰۰ بچه باز ها به بیماری ایدز مبتلا شده اند. به روز پنجشنبه ۱۱ جولای شبکه خبری بی بی سی از موجودیت فساد اخلاقی و تجاوز های جنسی در ادارهء اجیر پرده برداشت. قبلا نیز شواهدی مبنی بر استفاده جنسی در ارگ و ادارات دیگر دولتی افشا شده بود اما ادارهء اجیر کابل با بی شرمی تمام از آن انکار کرد. و به روز یکشنبه ۱۴ این ماه، ملل متحد خواست تا قضیه تجاوزات جنسی در ادارهء کابل مورد بررسی قرار گیرد. دو روز بعد از این مطالبهء ملل متحد، یک خانم سیاح ادعا کرد که ولسوال واخان ولایت بدخشان بر وی تجاوز جنسی کرده است.

رسوایی اداره اجیر کابل :

به روز چهارشنبه ۳ جولای امارت اسلامی با تقدیم شواهد از موجودیت قاتلان اجرتی بلک واتر در صفوف اردوی اجیر خبر داد. به روز سه شنبه ۱۶ جولای ارگ از ایجاد یک دار الافتاء حکومتی خبر داد. این در حالی صورت می گیرد که فتواهای جعلی یی که در مقابل پول و قدرت تا کنون توسط ملاهایی درباری و خودفروخته و رهبران متقاعد جهادی در حمایت از اشغال صادر گردیده بود نتوانست باورهای دینی مردم ما را تغییر دهد.

به روز دوشنبه ۲۲ جولای ترامپ رئیس جمهور امریکا گفت که اگر بخواهد افغانستان را از نقشه جهان محو می کند و برای این کار باید ۱۰ ملیون افغانی را به قتل برساند. این بیان غیر مسئولانه واکنش های زیادی را در بر داشت و اصلیت ادارهء اجیر کابل را به جهانیان آشکارتر ساخت. امارت اسلامی این بیان ترامپ را شدیدا تقبیح کرده و گفت که انگلیس و روس نیز این آرمان را به گور بردند و امریکا نیز خواهد برد.

در یک رسوایی دیگر، رولا غنی خانم نصرانی اشرف غنی، اتباع اسرائیل را دعوت کرده است تا در افغانستان سرمایه گزاری کنند. قبل از این فعالیت های پخش و نشر نصرانیت از جانب این خانم حمایت شده و افزایش چشمگیری یافته است.

اعتراف دشمن :

به روز پنجشنبه ۴ جولای والی ادارهء اجیر کابل در ولایت بدخشان پذیرفت که ۸۰٪ خاک این ولایت در تصرف مجاهدین قرار دارد. این اعتراف در حالی صورت می گیرد که به تاریخ ۲۲ این ماه، ولسوالی کران و منجان این ولایت نیز به تصرف مجاهدین در آمد.

دشمن در همه جوانب سراسیمه گردیده و مورال سیاسی و روحی خود را از دست داده است و دیگر نمیتواند بر چشم ملت خاک پاشیده حقایق عینی را از انظار عامه پنهان نماید لذا ناگزیر به ناکامی خود اعتراف میکند.

Related posts