شنبه ، 24 آگوست ، 2019

سوانح کوتاه شهید ملا فضل احمد متوکل تقبله الله

سوانح کوتاه شهید ملا فضل احمد متوکل تقبله الله

نویسنده گان : قاری خالد فرهاد و بریالی دهنه غوری

شهید ملا فضل احمد متوکل – تقبله الله – پسر حاجی مرزا در سال ۱۳۷۷ خورشیدی مطابق با ۱۴۱۹ هجری قمری در یک خانواده دین دوست و علم پرور در قریه شوراب ولسوالی دهنه غوری ولایت بغلان چشم به جهان گشود.

او در سال ۱۳۸۷ خورشیدی به سن ده سالگی دروس ابتدایی را نزد امام مسجد شروع نمود و سپس در سال ۱۳۸۹ برای فراگیری علوم دینی شامل مدرسه ابراهیم خلیل الله مشهور به مدرسه دره کلان شد و علوم صرف و نحو را درین مدرسه آموخت. ازان پس در سال ۱۳۹۲ شامل مدرسه مرحوم داملا دولت (فاضل دیوبند و پدر کلان مولوی مخدوم عبدالسلام سعادت، وزیر پیشین امور کار و اجتماعی امارت اسلامی) مشهور به مدرسه پشه قول گردید و علوم منطق و فقه را نزد مولوی مخدوم صاحب عبدالوهاب فیضانی خواند.

شهید ملا فضل احمد متوکل در سال ۱۳۹۳ خورشیدی برای آزادی کشور از اشغال صلیبی ها و اعاده نظام مصفای اسلامی، به صف مجاهدین سربکف امارت اسلامی پیوست و به مبارزه مسلحانه در برابر اشغالگران خارجی و اداره مزدور کابل آغاز نمود.

او در سال ۱۳۹۴ خورشیدی در جنگ چهل روزه که در منطقه دندغوری ولسوالی پلخمری ولایت بغلان بر اثر تهاجم قوای نیروهای اشغالگر و عساکر مزدور رخ داد اشتراک نمود و در جریان آن جنگ زخمی هم شد. سپس شهید متوکل در فتح ولسوالی دهنه غوری هم سهم داشت و پس از فتح ولسوالی آبایی اش دهنه غوری، در جنگ های ولسوالی تاله و برفک (بغلان) و لایت سمنگان نیز سهم گرفت.

شهید ملا فضل احمد بالاخره حوالی ساعت ۱۲ چاشت روز بنجشنبه ۳ اسد ۱۳۹۸ خورشیدی مصادف با ۲۵ جولایی ۲۰۱۹ میلادی از طرف دشمنان اسلام ربوده شد و ساعت ۸ صبح روز یکشنبه ۸ اسد پیکر شهیدی اش از ساحه قریه خلیفه جان محمد پیدا شد و در قبرستان آبایی شان در قریه شوراب ولسوالی دهنه غوری به خاک سپرده شد. تقبله الله تعالی.

Related posts