شنبه ، 24 آگوست ، 2019

مژده های فتوحات از تخار

مژده های فتوحات از تخار

حبیب مجاهد // ترجمه : ابو زبیر

اگر چه حملات کوبنده مجاهدین در جریان عملیات الفتح در سراسر کشور جریان دارد، اما تخار ولایتی است که خبرهای فتوحات بزرگ مجاهدین، تلفات دشمن و حماسه های جهادی، از آن به گونه پیهم می رسد.

مجاهدین به تاریخ ۱۲ جون سال جاری میلادی، حملات هماهنگ خود را بر ولسوالی های خواجه غار، دشت قلعه، نمک آب و بهارک این ولایت آغاز و ولسوالی خواجه غار را کاملا فتح نمودند. همچنان منطقه عنبر کوه ولسوالی بهارک و ساحات وسیعی در ولسوالی نمک آب نیز در کنترول مجاهدین در آمد. دو روز پس از فتح خواجه غار، پیشرفت های مهمی در ولسوالی اشمکش نیز صورت گرفت. قریه های زربان، صوفی حبیب، پنجری، پنجشیری، غوربندی، خوگیانی و منطقه بزرگ به نام دره کلان که قبلا در کنترول عساکر و اربکی های اداره کابل بودند از وجود دشمن تصفیه شدند و تمام پوسته های امنیتی این مناطق فتح شد.

در اواخر ماه جون، دشمن به هدف باز پس گیری مناطق از دست داده عملیات نظامی را در ولسوالی های اشکمش، نمک آب و بهارک آغاز کرد، که تا هشت روز جریان داشت. مجاهدین دلیر امارت اسلامی مردانه وار در برابر عملیات دشمن مقاومت کردند. تانک های دشمن را در مناطق مختلف توسط ماین های جاسازی شده منفجر ساختند و بر عساکر پیاده دشمن حملات مرگبار انجام دادند. بالاخره با ناکامی عملیات، دشمن مجبور شد که دوباره از منطقه فرار بکند.

مجاهدین پس از فرار دشمن یکبار دیگر حملات فاتحانه خود را آغاز کردند. به تاریخ اول جولایی، اعضای شورای ولایتی تخار به رسانه ها گفتند که مرکز تخار با سقوط مواجه است. عصمت الله قربانی، عضو شورای ولایتی تخار به رسانه ها اعتراف کرد که طالبان تحرکات شان را در ولسوالی های اشکمش، بهارک، نمک آب و خواجه غار این ولایت افزایش داده اند و اکنون تا پنج کیلومتری تالقان، مرکز ولایت رسیده اند و اگر جلو شان گرفته نشود واقعه سقوط قندوز در تخار نیز تکرار می شود.

در ماه جولایی نیز حملات کامیاب جهادی در تمام ولسوالی های تخار به شدت دوام داشت، اما مجاهدین حملات پر دستآورد و کوبنده ای را در ولسوالی اشکمش انجام دادند. به تاریخ ۲۵ جولایی، ۲ قرارگاه و ۲ بیس دشمن در عملیات مجاهدین در نزدیکی مرکز ولسوالی اشکمش فتح شد.

به اساس خبرنامه سخنگوی امارت اسلامی محترم ذبیح الله مجاهد درین درگیری حدود ۵۰ تن عسکر و پولیس دشمن کشته و زخمی شدند و اجساد ده ها تن کشته شدگان در صحنه نبرد باقی ماند. همچنان یک تانک هاموی از بین رفت و ۱ موتر رینجر، ۷ میل پیکا، ۷ میل راکت انداز، ۲۰ میل کلاشنکوف، ۸ میل نارنجک انداز، ۱ میل درازنوف، ۱ پایه توپ SPG9  ، یک پایه توپ هاوان، ۵۰۰ مرمی راکت و دیگر مهمات زیادی نظامی به دست مجاهدین آمد.

دشمن کشته شدن ۳۶ تن عساکر خود در عملیات اشکمش را تائید کرد. این مرگبار ترین حمله مجاهدین در تخار در جریان عملیات الفتح بود. مجاهدین ولایت تخار در حالی حملات شان را شدت بخشیده اند که در ولایت همجوار شان بدخشان نیز عملیات فاتحانه مجاهدین جریان دارد و ولسوالی مهم کران و منجان فتح شده است. اگر چه دشمن درین اواخر دست به وحشت ها و بمباردمان های بی سابقه زده است، اما این فتوحات نشان می دهد که حملات دشمن تاثیری بر مجاهدین نداشته است و مجاهدین هنوز هم با متانت و روحیه بلند به پیش روی های شان دوام می دهند.

Related posts