پنجشنبه ، 19 سپتامبر ، 2019

افغانستان در ماه اگست ۲۰۱۹ میلادی

افغانستان در ماه اگست ۲۰۱۹ میلادی

احمد فارسی

ملاحظه : این نوشتار شامل رویدادهایی است که دشمن به آن اعتراف کرده است و لازم به اشاره می دانیم که رویدادهای موثق دیگر را با معلومات بیشتر بخصوص درباره آمار تلفات و خسارات دشمن داخلی و خارجی می توان در سایت رسمی امارت اسلامی افغانستان مطالعه کرد.

در ماه اگست سال ۲۰۱۹ مجاهدین امارت اسلامی حملات شدیدی را در مناطق مختلف کشور بخصوص شمال آغاز نمودند که طی آن چندین ولسوالی و قرارگاه به تصرف مجاهدین در آمد. در جریان این ماه تعداد قابل ملاحظه دشمن اشغالگر نیز کشته شدند. دو دور گفتگوهای صلح نیز در جریان این ماه انجام یافت. تفاصیل رویدادهای مذکور و مهم دیگر را تحت عناوین ذیل میتوان مطالعه کرد:

تلفات و خسارات اشغالگران خارجی :

دشمن اشغالگر در جریان این ماه متحمل تلفات شدیدی شد. اگرچه دشمن بجز دو سه رویداد به تلفات خود اعتراف نکرد اما حقیقت اینست که بیشتر از بیست تن از اشغالگران در جریان این ماه کشته و زخمی شدند. در اولین رویداد در جریان این ماه، به روز چهارشنبه ۷ اگست ولسوالی دند ولایت کندهار شاهد انفجار شدید بر قطار نیروهای اشغالگر بود که طی آن تعدادی از افراد دشمن کشته و زخمی شدند.  به روز چهارشنبه ۲۱ اگست نیروهای اشغالگر از کشته شدن دو تن از افراد خود خبر دادند. به فردای آن نیز چهار تن از نیروهای نظامی اشغالگر در ولسوالی المار ولایت فاریاب کشته شدند. به تعقیب آن به روز شنبه ۲۴ اگست نیروهای اشغالگر در ولسوالی بگرام ولایت پروان مورد حملات شدید مجاهدین قرار گرفتند که طی آن ۱۱ تن امریکایی کشته و زخمی شد. به روز جمعه ۳۱ اگست یک عسکر دیگر امریکایی در حملات مجاهدین کشته شد.

تلفات و خسارات در صف اداره اجیر :

تلفات و خسارات در صف دشمن داخلی خیلی بزرگتر از آن است که تفاصیل آن در چند صفحه گنجانیده شود. در اینجا تنها به چند رویداد در رده های متوسط دشمن اشاره صورت می گیرد. به روز شنبه ۳ اگست ولسوال ولسوالی زنده جان ولایت هرات کشته شد. به روز چهارشنبه ۲۱ اگست مجاهدین امارت اسلامی یک طیاره جیت دشمن را در ولسوالی دو آب ولایت سمنگان سرنگون ساختند. به تعقیب آن به روز شنبه ۲۴ اگست ولسوال ولسوالی فارسی ولایت هرات بدست مجاهدین کشته شد و به فردای آن، آمر حوزهء اول پولیس ولایت لوگر طی یک حمله مجاهدین کشته شد. در همین روز یک عضو شورای ولایتی سمنگان نیز در ولایت بغلان توسط افراد نا معلوم به قتل رسید. به روز سه شنبه ۲۷ اگست یک قوماندان اربکی همراه با تعدادی از افراد خود در ولایت جوزجان و به فردای آن یک فرمانده اربکی در ولسوالی پرچمن ولایت فراه از بین رفتند.

تلفات و آزار و اذیت ملکی :

تلفات ملکی همچو سابق به همان شدت خود ادامه دارد و اینبار حتی در روزهای عید نیز اداره اجیر کابل مردم بیچاره را نگذاشت لحظات آرام را سپری کنند. به روز یکشنبه ۱۱ اگست که موافق بود با روز دوم عید دو محاسن سفید در مرکز ولایت لوگر توسط افراد ادارهء اجیر کابل به شهادت رسیدند. به سلسله همین جنایات، به روز جمعه ۱۶ اگست ۹ تن بشمول اطفال و زنان در ولسوالی گیلان ولایت غزنی در اثر حملات هوایی طیاره های بی سرنشین کشته شدند. و به روز سه شنبه ۲۰ اگست نیروهای وحشی مشترک یک افغان ملکی را که بعد از سالها مسافرت از کشور سعودی به خانه برگشته بود در ولایت لوگر بر سر مین نشانده و در روبری چشمان خانواده و اولادش منفجر ساختند. به فردای آن، یکبار دیگر نیروهای وحشی مشترک در عملیات شبانه در ولسوالی ازره این ولایت هشت تن کوچی ها را بشمول اطفال و زنان به شهادت رسانیدند.

به روز جمعه ۲۳ اگست نیروهای مشترک وحشی یک محفل عروسی را در ولسوالی چک ولایت میدان وردک مورد حمله قرار دادند که در اثر آن ۱۵ تن کشته و زخمی شدند. به روز یکشنبه ۲۵ اگست یک ملا امام و تعدادی از دهاقین در ولسوالی موسهی ولایت کابل نیز طی عملیات شبانه کشته شدند.  در آخرین روز این ماه نیز نیروهای مشترک وحشی دو کلینک را در ولایت لغمان تخریب کرده و ۵ تن ملکی را به شهادت رسانیدند.

تفاصیل رویدادهای حملات و تلفات ملکی ها را در راپور منتشره صفحه انترنتی امارت اسلامی می توان مطالعه کرد.

عملیات الفتح :

روز اول ماه اگست شاهد یک حمله بر پوستهء پولیس اجیر در مربوطات حوزه ۱۵ ولایت کابل بود که طی آن شش تن از افراد موجود در پوسته جان باختند. به روز دوشنبه ۵ اگست یک پولیس نفوذی در صف دشمن ۱۴ پولیس را در ولسوالی شاه ولیکوت ولایت کندهار به قتل رسانید. روز چهارشنبه ۶ اگست یکبار دیگر شاهد حملات مجاهدین بر یکی از مراکز پولیس در کابل بود. این بار مرکز جلب و جذب پولیس اجیر مورد حملهء موتر بم مجاهدین قرار گرفت که در اثر آن تعداد زیادی از افراد دشمن کشته و زخمی شدند. سخنگوی امارت اسلامی آغاز سلسلهء حملات در شهرها را واکنش در مقابل عملیات کورکورانه ادارهء اجیر و کشتار افراد ملکی در قریه جات و قصبات خواند.

به روز شنبه ۱۰ اگست ولسوالی های دای چوپان و سیوری ولایت زابل به تصرف مجاهدین در آمد. به روز پنجشنبه ۲۲ اگست مجاهدین امارت اسلامی یک کان بزرگ لاجورد را در ولسوالی کران و منجان ولایت بدخشان به تصرف خویش در آوردند. به فردای آن، یک موتر بم افراد کمپاین را در ولسوالی مندوزی ولایت خوست هدف قرار داد و تعداد زیادی از آنان را به قتل رسانید. به روز شنبه ۲۴ اگست مجاهدین امارت اسلامی در ولسوالی نهرشاهی ولایت بلخ یک پایگاه مهم دشمن را به تصرف در آوردند. به روز چهارشنبه ۲۸ اگست، مجاهدین امارت اسلامی پوسته های زیادی را در ولسوالی قرغان ولایت فاریاب فتح کردند. و به روز جمعه ۳۰ اگست یک قرارگاه همراه با چندین پوسته امنیتی در ولسوالی چاه آب ولایت تخار تصفیه شد و به فردای آن این ولسوالی بطور کامل فتح گردید. به روز شنبه ۳۱ اگست مجاهدین امارت اسلامی افغانستان حملات شدید خودرا بر ولایت کندز آغاز کردند که طی آن مناطق زیادی در تصرف مجاهدین در آمد و یک کندک با تمامی پرسونل آن به مجاهدین تسلیم شدند. این جنگ که چند روز ادامه پیدا کرد و طی آن مجاهدین تعداد زیادی از افراد دشمن را کشته و غنایم بیشماری بدست آوردند با مداخله مستقیم جنرالهای امریکایی و نیروهای وحشی اشغالگر به پایان رسید. در جریان این جنگ حملهء استشهادی بر نیروهای اجیر صورت گرفت که طی آن تعداد زیادی از آنان بشمول افراد بلند پایهء شان کشته شدند.

آنچه در بالا ذکر شد، مشت نمونه خروار بود. تفاصیل و جزئیات عملیات الفتح را می توان در نشریات امارت اسلامی دنبال نمود.

گفتگوهای صلح :

به روز جمعه ۲ اگست روزنامه واشنگتن پوست در ارتباط به گفتگوهای صلح میان امریکا و مجاهدین امارت اسلامی نوشت که امریکا خود را برای اخراج هزاران تن از عساکر خود آماده می سازد. به فردای این خبر دور هشتم گفتگوها میان نمایندگان امارت اسلامی و امریکا در دوحه آغاز گردید که تا روز دوشنبه ۱۲ اگست جریان داشت. طرفین مذاکرات درباره نتایج این دور خوشبین بودند. اما بعد از این دور نشست مقام های امریکایی بیانات ضد و نقیضی درباره بقا و عدم بقای عساکر امریکایی در افغانستان صادر کردند که در واکنش به آن سخنگوی دفتر سیاسی امارت اسلامی گفت که اگر تمامی عساکر امریکایی افغانستان را ترک نگویند جنگ ادامه خواهد داشت. با وجود این بی باوری ها به روز پنجشنبه ۲۲ اگست دور نهم مذاکرات و گفتگو میان طرفین آغاز شد که تا آخرین لحظات ماه اگست ادامه داشت.

دست آوردهای دموکراسی :

به روز جمعه ۲ اگست کمیسیون شکایات انتخابات اداره اجیر طی راپوری خاطر نشان ساخت که غنی و عبد الله از امکانات دولتی در کمپاین انتخاباتی خود استفاده می کنند. این در حالیست که در هیچ کشور جهان شخص حاکم و برحال که توانمندی استفاده از امکانات دولتی را دارد اجازه مشارکت در انتخابات را ندارد. از سوی دیگر در این حکومت که معتقد به دموکراسی می باشد، کمیته بررسی تحفظ خبرنگاران خبر داد که در جریان یک ماه گذشته ۳۷ واقعه تشدد از جانب افراد این اداره اجیر علیه خبرنگاران ثبت گردیده است.

فرار و تسلیمی عساکر :

بعد از موفقیت های پیهم مجاهدین در میدان های نظامی و سیاسی روند فرار عساکر و پولیس اجیر از صفوف ادارات امنیتی اداره کابل نیز شدت یافته است. بر اساس راپور سیگار که به روز جمعه ۲ اگست به نشر رسید ۴۲ هزار عسکر از صفوف اردوی اجیر در جریان یکسال گذشته فرار کرده اند.

بر اساس یک خبر دیگر که در همین روز به نشر رسید معاون ولسوال ولسوالی مقر ولایت بادغیس همراه با چند تن از افراد خود به صف مجاهدین پیوست. به روز شنبه ۳۱ اگست یک کندک کامل اردوی اجیر در جریان حملات مجاهدین بر ولایت کندز تسلیم شدند.

اعتراف بی شرمانه :

به روز جمعه ۲۳ اگست اشرف غنی رئیس اداره اجیر کابل با تمام بی شرمی اعلان کرد که نیروهای امنیتی ما جنگ نیابتی را بخاطر تأمین امنیت جهان می جنگند. اعتراف این حقیقت در حالی است که امارت اسلامی از ۱۹ سال به اینسو علیه اجیران داخلی جنگیده و آنان را مدافع مصالح خارجی ها و اشغالگران در کشور می داند.

Related posts