سه شنبه ، 22 اکتبر ، 2019

آیات سکینه ؛ نسخه شفا از اضطراب و مشکلات

آیات سکینه ؛ نسخه شفا از اضطراب و مشکلات

ترتیب : حبیبی سمنگانی

علامه ابن قیم جوزی – رحمه الله – در تهذیب مدارج السالکین تحت عنوان «منزلة السکینة» می نویسد : «هرگاه بر شیخ الاسلام ابن تیمیه – رحمه الله – کارها دشوار می شد و مشکلات شدت می یافت، آیات سکینه را تلاوت می نمود. من (ابن جوزی) نیز این آیات را برای ازاله اضطراب قلبی تجربه کردم و برای سکون و اطمینان بسیار مؤثر یافتم».

ابن جوزی – رحمه الله – می فرماید : سکینت در اصل اطمینان، وقار و سکونی است که پروردگار در اثنای اوج اضطراب و خوف به قلب بنده خود فرود می آورد و موجب زیادت ایمان، قوت یقین و ثبات او می گردد. (ج ۲ ص ۴۹۷ ط : دارالبشیر)

شش آیات سکینه :

۱ : وَقَالَ لَهُمْ نِبِيّهُمْ إِنّ آيَةَ مُلْكِهِ أَن يَأْتِيَكُمُ التّابُوتُ فِيهِ سَكِينَةٌ مّن رّبّكُمْ وَبَقِيّةٌ مّمّا تَرَكَ آلُ مُوسَىَ وَآلُ هَارُونَ تَحْمِلُهُ الْمَلآئِكَةُ إِنّ فِي ذَلِكَ لاَيَةً لّكُمْ إِن كُنْتُـم مّؤْمِنِينَ – البقرة : ۲۴۸

ترجمه : و گفت به بنی اسرائیل پیامبر شان، هر آئینه نشان سلطنت طالوت آنست که بیاید نزد شما صندوق که دران تسلی خاطر شما است از جانب پروردگار تان، و باقی مانده از اشیای که گذاشتند آل موسی و آل هارون، می بردارد آن صندوق را فرشتگان، هر آئینه در این به تحقیق کامل نشانه ایست به شما، اگر هستید مؤمنان.

۲ : ثُمّ أَنَزلَ اللّهُ سَكِينَتَهُ عَلَىَ رَسُولِهِ وَعَلَى الْمُؤْمِنِينَ وَأَنزَلَ جُنُوداً لّمْ تَرَوْهَا وَعذّبَ الّذِينَ كَفَرُواْ وَذَلِكَ جَزَآءُ الْكَافِرِينَ – التوبة : ۲۶

ترجمه : پس فرو فستاد الله تسکین خود را بر رسول خویش و بر مؤمنان و فرو فرستاد لشکرهای که ندیده بودید آن ها را و عذاب کرد آنانی را که کافر شدند، و همین است جزای کافران.

۳ : إِلاّ تَنصُرُوهُ فَقَدْ نَصَرَهُ اللّهُ إِذْ أَخْرَجَهُ الّذِينَ كَفَرُواْ ثَانِيَ اثْنَيْنِ إِذْ هُمَا فِي الْغَارِ إِذْ يَقُولُ لِصَاحِبِهِ لاَتَحْزَنْ إِنّ اللّهَ مَعَنَا فَأَنزَلَ اللّهُ سَكِينَتَهُ عَلَيْهِ وَأَيّدَهُ بِجُنُودٍ لّمْ تَرَوْهَا وَجَعَلَ كَلِمَةَ الّذِينَ كَفَرُواْ السّفْلَىَ وَكَلِمَةُ اللّهِ هِيَ الْعُلْيَا وَاللّهُ عَزِيزٌ حَكِيمٌ – التوبة : ۴۰

ترجمه : اگر مدد نکنید رسول را به تحقیق نصرت داده او را الله، هنگامیکه بیرون کشید او را آنانکه کافر بودند، در حالیکه دوم تن از دو بود وقتی که هر دو (پیامبر علیه السلام و ابوبکر صدیق رضی الله عنه) در غار بودند، آنگاه که گفت رسول الله –  صلی الله علیه وسلم – برای رفیق خود غمگین مشو، بی شک الله همراه ماست. پس فرود آورد الله تسکین خود را بر وی و تقویت داد او را به لشکرهای که نمی دیدید آن را و گردانید دعوت کافران را فرودتر، و سخن الله همانست بلندتر و پروردگار غالب و خداوندِ حکمت بزرگ است.

۴ : هُوَ الّذِيَ أَنزَلَ السّكِينَةَ فِي قُلُوبِ الْمُؤْمِنِينَ لِيَزْدَادُوَاْ إِيمَاناً مّعَ إِيمَانِهِمْ وَلِلّهِ جُنُودُ السّمَاوَاتِ وَالأرْضِ وَكَانَ اللّهُ عَلِيماً حَكِيماً – الفتح : ۴

ترجمه : اوست آنکه فرود آورد اطمینان را در دلهای مؤمنان، تا زیاده کنند ایمان را با ایمان سابق خود و الله را است لشکرهای آسمان ها و زمین و هست الله دانا و با حکمت.

۵ : لّقَدْ رَضِيَ اللّهُ عَنِ الْمُؤْمِنِينَ إِذْ يُبَايِعُونَكَ تَحْتَ الشّجَرَةِ فَعَلِمَ مَا فِي قُلُوبِهِمْ فَأنزَلَ السّكِينَةَ عَلَيْهِمْ وَأَثَابَهُمْ فَتْحاً قَرِيباً – الفتح : ۱۸

ترجمه : به تحقیق خوشنود شد الله از مؤمنان وقتیکه بیعت کردند با تو زیر درخت، پس دانست آنچه در دل ایشان است، پس فرود آورد اطمینان را بر دل های ایشان و پاداش داد ایشان را فتح نزدیک.

۶ : إِذْ جَعَلَ الّذِينَ كَفَرُواْ فِي قُلُوبِهِمُ الْحَمِيّةََ حَمِيّةَ الْجَاهِلِيّةِ فَأَنزَلَ اللّهُ سَكِينَتَهُ عَلَىَ رَسُولِهِ وَعَلَى الْمُؤْمِنِينَ وَأَلْزَمَهُمْ كَلِمَةَ التّقْوَىَ وَكَانُوَاْ أَحَقّ بِهَا وَأَهْلَهَا وَكَانَ اللّهُ بِكُلّ شَيْءٍ عَلِيماً  – الفتح ۲۶

ترجمه : چون گردانیدند کافران راسخ در دلهای خود ضد را، ضد نادانی، پس فرو فرستاد الله اطمینان را از طرف خود بر رسول خود و بر مؤمنان و ثابت داشت ایشان را به کلمه تقوی و بودند سزاوارتر به آن و اهل آن و هست الله به هر چیز دانا.

جامعة العلوم الاسلامیه علامه بنوری تاون، در فتوای خود در مورد خواندن آیات سکینه می نویسد :

درین آیات به اعتبار شان نزول و معانی، مژده و خبر از «نزول سکینه» داده شده است. از تجارب ثابت است که خواندن این آیات سبب نجات از اضطراب و پریشانی می شود. لهذا خواندن این آیات برای رفع پریشانی و اضطراب درست است. البته از احادیث ثابت نیست.

باید در نظر داشت هر آن عملی که از تجارب ثابت باشد، اثبات آن از احادیث نبوی – صلی الله علیه وسلم ضروری نیست. البته ؛ برای عمل بر آن لازم است که مخالف نصوص شرعیه نباشد. پس آنچه خلاف نصوص شرعیه باشد عمل بر آن جائز نیست و آنچه خلاف نباشد و افادیت آن از تجارب ثابت باشد آن را می توان بطور علاج اختیار نمود. فقط، والله اعلم.

Related posts