سه شنبه ، 22 اکتبر ، 2019

پیشتازان کاروان جهاد ؛ تاریخ قهرمانان عصر

پیشتازان کاروان جهاد ؛ تاریخ قهرمانان عصر

(تبصره ای بر کتاب پیشتازان کاروان جهاد)

محمد داود مهاجر

حمد و ثنای بی پایان خدا را، درود و سلام فراوان بر خاتم پیامبران، و بعد ؛

خداوند متعال حفاظت دینش را خود به عهده گرفته است – إِنَّا نَحْنُ نَزَّلْنَا الذِّكْرَ وَإِنَّا لَهُ لَحَافِظُونَ – و در راستای آن، بندگانی برگزیده و مخلصی را، در هر عصر و زمانی، جهت این مهم گمارده است و به نوعی آن ‌ها را از میان بندگان خویش گلچین می‌ کند، تا در هیاهو و کشمکش پیکار با باطل‌ پرستان، آن را از هر گونه تغییر، تعطیل وغیره محفوظ بدارند و به مانند سدی منیع، از کیان آن با صرف‌ نمودن تمام ارزش ‌های مادی و معنوی خویش دفاع کنند. خود به آن چسبیده، عمل نموده و فرامین حکیمانه ‌اش را به پایه اجرا بگذارند.

تاریخ پر فراز و نشیب اسلام، مملو از چنین کسانی است که در هر عصری نظر به نیاز آن، در ابواب مختلف عقیده‌ وی و عملی، پا به عرصه وجود گذاشته ‌اند و از عهده چنین اموری برآمده اند؛ مانند : خلفای راشدین، تابعین کرام، ائمه اربعه، امامان حدیث، امامان عقیده و جهاد، چون امام حسن بصری امام ابومنصور ماتریدی، طارق بن زیاد، سلطان صلاح الدین ایوبی، علمای دیوبند و هزاران سینه‌ سپر کنندگان دیگر که برای حفاظت، پیشبرد و نفاذ شریعت اسلام، در هر کنج و کنار این گیتی پهناور، از جان، مال و ما یملک خود مایه گذاشته ‌اند.

یکی از این سرزمین‌ های پر افتخار، خاک شهید پرور و خاکِ دلاور مردان عزت و مردانگی،  خاک افغانستان عزیز است؛ که در مراحل مختلف تاریخش، چون ستاره‌ درخشان بر تارک عزت، ایستادگی و جهاد درخشیده است؛ و در برابر دژخیمان هر عصری با وجود فقر و فاقه ای که هیچ‌گاه رهایش نکرده بود، قیام کرده و رجال نام ‌آور این خطه اسلامی، در سرلوحه عزت و افتخار اسلامی قرار گرفته اند.

تحریک اسلامی طالبان -که بعدا توانست به عنوان امارت اسلامی نقش ایفا کند – یک انقلاب نوین بر اساس و پایه‌ های بنیادین شریعت اسلامی بود، که توسط بنیان گذار فقید و زعیم ممتازش در تقوی، اخلاص و رهبری، «ملا محمد عمر مجاهد» و یارانش، ایجاد شد و در مدت کمی بعد از تشکیلش، توانست یک ابهت، قدرت، سیاست و نمونه ای بی‌نظیر را در عالم اسلامی به نمایش بگذارد و نه اینکه فقط در تئوری و مصوبات نظری خلاصه گردد و بلکه در عمل نیز به اجرا گذاشته شد.

امارت اسلامی مدیون زحمات، تکالیف و قربانی های بی وقفه فرزندان این مرز و بوم است؛ آنهایی که جان های شیرین شان را روی کف گذاشته و تمام خطرها و مخاوف را با جان و دل قبول نمودند و در این راستا جان‌ های با ارزش خود را قربان کردند.

یکی از ویژگی ‌های خاص و منحصر به فرد امارت اسلامی، حضور پر رنگ علما، طلبا و رهبرانی فرزانه در خطوط اول جبهه جنگ و فداکاری است. در کمتر از سه دهه تا حالا دو تا از رهبران طراز اول امارت اسلامی، محترم امیر المومنین ملا محمد عمر “مجاهد” و محترم امیر المومنین ملا اختر محمد “منصور” و تعداد زیادی از رهبران طراز دوم و سوم مانند ملا مشر آخند، ملا بورجان آخند، ملا عبید الله آخند، ملا داد الله شهید، مولانا اختر محمد عثمانی، مولانا دوست محمد، مولانا محمود بلوچ و بسیاری از چهره‌های شاخصِ این روند شریعت خواه و هزاران علما، معلمین، طلاب، حافظان قرآن و مردم زحمت کش این خاک و دیار، سینه‌های خود را سپر این دین قرار داده و دَین خود را همانگونه که الله متعال می فرماید ادا کرده اند و بقیه نیز در انتظار آن بسر برده و هیچگونه تبدیل و تغییر در آن نیاوردند.

کتاب «پیشتازان کاروان جهاد» ترجمه فارسی کتاب «د سپين کاروان سر لاری» است که یک گنجینه عظیم و با ارزش از زندگی نامه بزرگان کاروان آزادی، استقلال، جهاد و شریعت در خاک شهیدپرور افغانستان عزیز است؛ یاد و خاطره ای از شیر مردانی است که هیچگاه تن به ذلت و بردگی ندادند و با وجود مشکلات فراوان سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، هجرت، فقر و فاقه و مهم تر از همه، فشار های جهانی از طرف تمامی حکومت ‌ها، از اسلامی تا غیر اسلامی، باز هم شروع کردند، استقامت کردند و نهال شریعت را با خون شان آبیاری کرده و از آسیب دیدن در برابر طوفان‌ های سهمگین، حفاظت کردند.

این کتاب به عنوان یکی از کم ‌نظیر‌ترین کتاب‌ های تاریخیِ درست و دقیق عصر حاضر از رجال دینی، سیاسی و جهادی امت اسلامی در سرزمین افغانان است. این کتاب می ‌تواند الگو و نمونه ای خالص از یک امت مجاهد را به ما نشان دهد. این کتاب می ‌تواند گم‌گشته تاریخ نویسان عصر حاضر باشد. این کتاب می‌ تواند راه درست و خط مستقیم جهاد و مقاومت را بدون افراط و تفریط به جوانان ما بازگو کند.

این کتاب چون خورشیدی درخشان و نورانی در شب تاریک این تاریکستان است.

چه بسا کسانی که در لباس جهاد و با امید اینکه راه را درست رفته باشند، پا به بی راهه گذاشته اند و راه نجات را اشتباه پیموده اند؛ لذا این کتاب می ‌تواند علما، رهبران و جوانان ما را به امرا و رهبران فرزانه شان وصل کند، تا از آن الگو بگیرند و عمل زندگی خویش را بر آن بنا کنند.

احزاب و تشکل های اسلامی و مجاهدین کرام حتما باید این کتاب گران ‌سنگ و ممتاز را همیشه مورد مطالعه، بحث و بررسی قرار دهند و از میان خصوصیات اخلاقی، دینی، سیاسی، اجتماعی و فردی این نخبه‌گان جهاد و شریعت، مشعل‌هایی فروزان را فراروی خود قرار دهند؛ تا بتوانند جهاد اسلامی و سیاست درست را در قالب شریعت غرای محمدی -علیه افضل التحیات و السلام- در حیات خویش زنده کنند و خط مستقیم پیغمبران را بدون زیاده روی و تشدد، و بدون نزول از مبادی و کنار آمدن با هر سنگی، ادامه بدهند.

یکی از خصوصیات این کتاب، تنوع و یکنواخت نبودن کیفیت نوشتاری آن است، که باعث ملال نمی‌ شود، زیرا نویسندگان اصلی این کتاب، تشکیل یافته از کاتبان مختلفی است که هر از گاهی برای سایت امارت اسلامی می ‌نویسند و حیات هر بزرگی از زعما را نویسنده ای نوشته است. و سپس برادرانی  مخلص، همه آنها را در قالب یک کتاب جمع آوری نموده و ترتیب داده اند.

در آخر، امیدوارم تا الله متعال زحمات برادران نویسنده، جمع‌آوری کننده، ترتیب ‌دهنده، ترجمه کننده و چاپ کننده را به درگاهش قبول و منظور بگرداند و به شهدای بر حق امارت اسلامی و تمامی مجاهدین اسلام بهترین پاداش‌ ها را نصیب کند و ما را نیز در لباس تابعان بر حق مجاهدین و علمای حق، ثابت و پایدار بدارد. آمین یارب العالمین.

(کتاب پیشتازان کاروان جهاد را ازین جا داونلود نمائید)

Related posts