سه شنبه ، 22 اکتبر ، 2019

افغانستان در ماه سبتمبر ۲۰۱۹ میلادی

افغانستان در ماه سبتمبر ۲۰۱۹ میلادی

احمد فارسی

ملاحظه: این نوشتار شامل رویدادهایی است که دشمن به آن اعتراف کرده است ولازم به اشاره می دانیم که رویدادهای موثق دیگر را با ذکر معلومات بیشتر بخصوص دربارهء آمار تلفات و خسارات دشمن داخلی و خارجی میتوان در سایت رسمی امارت اسلامی افغانستان مطالعه کرد.

——————————-

ماه سبتمبر ۲۰۱۹ مملوء از رویدادهای گوناگون و مختلفی بود. در این ماه میدان های نظامی و سیاسی و هر دو خیلی گرم بودند. مذاکرات صلح به دور اخیر خود رسید و بالاخره به ناکامی انجامید. در میدان نظامی ولسوالی های زیادی بدست مجاهدین افتاد. انتخابات تقلبی ریاست جمهوری نیز با کمرنگی و عدم دلچسپی ملت انجام یافت که ایام آینده شاید شاهد نتایج ناگوار آن باشد. اشغالگران نیز در این ماه متحمل تلفات شدید گردیدند.  تفاصیل رویدادهای مذکور و مهم دیگر را تحت عناوین ذیل میتوان مطالعه کرد:

تلفات و خسارات اشغالگران خارجی:

اولین روز ماه سبتمبر شاهد کشته شدن حد اقل سه تن از اشغالگران در مرکز ولایت ارزگان بود. به فردای آن یک حملهء شدید مجاهدین بر گرین ویلج کابل باعث کشته و زخمی شدن بیشتر از ۲۰۰ تن از افراد اشغالگران گردید. این روز شاهد سرنگونی یک طیاره بی پیلوت دشمن اشغالگر در مرکز ولایت غور نیز بود.  به روز پنجشنبه ۵ سبتمبر ولایت کابل شاهد حملهء مجاهدین بر اشغالگران خارجی بود که طی آن ۱۲ تن از عساکر اشغالگر کشته شدند. در همین روز یک حملهء شدید دیگر در ولایت لوگر نیز جان چندین تن از اشغالگران را گرفت. به روز دوشنبه ۱۶ سبتمبر نیروهای اشغالگر از کشته شدن یکتن از افراد خود خبر دادند. به تعقیب آن به روز پنجشنبه ۱۹ سبتمبر مجاهدین از کشته شدن ۸ تن اشغالگر در مرکز ولایت لوگر خبر دادند.

به روز دوشنبه ۲۳ این ماه یک پولیس نفوذی در میدان هوایی کندهار توانست ۱۲ تن از عساکر خارجی رابه قتل برساند. و به روز دوشنبه ۳۰ سبتمبر دو عسکر اشغالگر ولایت لوگر طی یک کمین مجاهدین کشته شدند.

تلفات و خسارات در صف ادارهء اجیر:

تحت عنوان عملیات الفتح خواهید خواند که در جریان این ماه به صدها عملیات بر دشمن انجام یافته است که طی آن صدها تن از افراد امنیتی دشمن کشته و زخمی شده اند اما در اینجا تنها به ذکر چند رویداد اکتفا می کنیم: روز یکشنبه اول ماه سبتمبر شاهد کشته شدن یک فرمانده مهم اربکی در شهر فیض آباد ولایت بدخشان بود. به تعقیب آن به روز چهارشنبه ۴ سبتمبر قوماندان امنیهء ولسوالی احمد ابا ولایت پکتیا توسط مجاهدین کشته شد. به روز دوشنبه ۳۰ سبتمبر معاون قوماندان امنیهء ولایت غزنی در نبرد رویارویی با مجاهدین در میدان وردک کشته شد. در همین روز آمر پلان قوماندانی امنیهء ولایت هلمند نیز توسط مجاهدین کشته شد.

تلفات و آزار و اذیت ملکی:

وارد نمودن تلفات به افراد ملکی و آزار و اذیت شان منحیث حربه ضد مجاهدین توسط اشغالگران و غلامان آنان استفاده می گردد و در حال افزایش است. اکنون نه تنها مردم عام ملکی بلکه افراد حامی ادارهء اجیر کابل نیز از شر این نیروهای غلام و مزدور در امان نیستند. به همین سلسله به روز یکشنبه اول ماه سبتمبر نیروهای اشغالگر با همکاری با غلامان داخلی شان بیشتر از دو صد دکان و خانه های مردم ملکی را در ولسوالی ناوه ولایت غزنی تباه کردند. در همین روز مطبوعات از آتش زدن ۴۰ خانه در بدخشان توسط اربکی ها و نیروهای امنیتی ادارهء اجیر خبر دادند. در عین حال در یک حملهء هوایی وحشیان غربی در ولسوالی گرزیوان ولایت فاریاب ۲۰ تن اعضای یک خانواده کشته و زخمی شدند.

به تعقیب آن و به روز دوشنبه ۲ سبتمبر ۱۲ طفل در اثر بمباردمان اشغالگران در ولسوالی سید آباد ولایت میدان وردک کشته و زخمی شدند. و به روز پنجشنبه ۵ سبتمبر نیروهای مشترک وحشی ۴ برادر را که از حامیان سرسخت اشرف غنی نیز بودند در ولایت ننگرهار طی عملیات شبانه کشتند. سلسله این کشتار جریان داشت و هر روز یک جنایت جدیدی ارتکاب گردید و مردم به خاک و خون غلطانده شدند و به همین سلسله به روز شنبه ۲۳ سبتمبر یک محفل عروسی در ولسوالی موسی قلعه ولایت هلمند مورد بمباردمان قرار گرفت که طی آن ۹۳ تن بشمول اطفال و زنان کشته و زخمی شدند.

تفاصیل رویدادهای حملات و تلفات ملکی ها را در راپور منتشرهء صفحه انترنتی امارت اسلامی میتوان مطالعه کرد.

عملیات الفتح:

عملیات الفتح در جریان این ماه به شدت ادامه داشت و دست آوردهای بالاتر از توقع داشت. روز اول ماه سبتمبر شاهد حملات شدید مجاهدین بر ولایت بغلان بود که در نتیجه تمامی پوسته های مرکز این ولایت توسط مجاهدین فتح گردید. به فردای آن یک پوسته در مرکز ولایت غزنی در اثر حمله مجاهدین سقوط کرده و بشمول فرماندهء آن نیروهای موجود در آن کشته شدند. در همین روز یک حملهء استشهادی قوی بر نیروهای کماندوی دشمن در منطقه سی درک ولایت کندز صورت گرفت که طی آن بیشتر از ۵۰ تن از کماندو های دشمن کشته و زخمی شدند. از سوی دیگر در همین روز کابل شاهد یک حملهء شدید مجاهدین بر گرین ویلج یکی از مراکز استخباراتی دشمن اشغالگر بود که طی آن بیشتر از دو صد تن از اشغالگران کشته و زخمی و به ملیون ها دالر خساره بر آنان وارد گردید.

به روز سه شنبه ۳ سبتمبر تعداد زیادی از اربکی ها بشمول یک فرمانده شان در ولسوالی ینگی قلعه ولایت تخار توسط مجاهدین کشته شدند.  و در همین روز ولسوالی زارع ولایت بلخ بعد از جنگ شدیدی به تصرف مجاهدین در آمد. به روز جمعه ۶ سبتمبر مجاهدین امارت اسلامی حملات شدید خودرا بر مرکز ولایت فراه آغاز کردند و همزمان به آن ولسوالی خان آباد ولایت کندز به تصرف مجاهدین در آمد. به فردای آن ولسوالی انار درهء ولایت فراه و ولسوالی دشت ارچی ولایت کندز نیز فتح گردیدند. به روز یکشنبه ۸ سبتمبر ولسوالی گذرگاه ولایت بغلان و ولسوالی قلعه زال ولایت کندز نیز به تصرف مجاهدین در آمد. به فردای آن ولسوالی خواجه غار ولایت تخار نیز فتح گردید و به روز سه شنبه ۱۰ سبتمبر به اعتراف دشمن ولسوالی های ینگی قلعه و درقد ولایت تخار نیز به تصرف مجاهدین در آمدند و به تعقیب آن به روز شنبه ۱۴ این ماه ولسوالی بالابلوک ولایت فراه نیز فتح گردید.

به روز پنجشنبه ۱۲ سبتمبر مجاهدین امارت اسلامی بر یک مرکز کماندوهای اجیر در منطقهء ریشخور ولایت کابل حمله کدند که طی آن دهها تن از کماندوها کشته و زخمی شدند. به روز پنجشنبه ۱۹ سبتمبر ریاست امنیت ملی ولایت زابل نیز شاهد حملات شدید مجاهدین بود که طی آن تعداد زیادی از افراد امنیتی دشمن کشته و زخمی شدند. به روز شنبه ۲۱ سبتمبر یک قرارگاه مهم اربکی ها در ولسوالی شاه جوی ولایت زابل فتح گردید. و به تعقیب آن به روز جمعه ۲۷ این ماه ولسوالی دره صوف ولایت سمنگان و ولسوالی قرم قل ولایت فاریاب نیز فتح گردید.  و به روز شنبه ۲۸ سبتبمر مردم شاهد فتح ولسوالی درزاب در ولایت جوزجان بودند.

آنچه در بالا ذکر شد، مشت نمونهء خروار بود. تفاصیل و جزئیات عملیات الفتح را می توان در نشریات امارت اسلامی متابعت نمود.

گفتگوهای صلح:

به روز یکشنبه اول سبتمبر دور نهم مذاکرات میان نمایندگان امارت اسلامی و نمایندگان امریکا به پایان رسید و مسوده معاهده جهت موافقه با مقامات عالی دو جانب شریک گردید اما در یک خبر غیر مترقبه در شب میانی شنبه و یکشنبه ۷ و ۸ سبتمبر دونالد ترامپ رئیس جمهور امریکا لغو ادامه مذاکرات با امارت را اعلان کرد و ظاهرا حملات اخیر مجاهدین بر گرین ویلج کابل و کشته شدن افراد مهم خود در آن را سبب این کار خواند.

بعد از این اعلان مقام های مختلف امریکایی و ناتو از افزایش حملات خود سخن گفتند و همه بر ادامهء جنگ ترکیز داشتند. در مقابل امارت اسلامی افغانستان نیز امریکا و اشغالگران را متوجه اشتباهات دو دهه اخیر گردانیده و اظهار داشت که آماده هر نوع جنگ با اشغالگران خارجی بوده و تا اخراج آخرین خارجی از کشور به جهاد خود ادامه خواهد داد. در عین حال امارت اسلامی از باز بودن دروزاه های مذاکرات و گفتگو نیز خبر داده است.

انتخابات قلابی:

به روز شنبه ۲۸ سبتبمر انتخابات قلابی در افغانستان انجام یافت. در این انتخابات از مجموع ۳۵ ملیون افغان ها تنها ۹ ملیون ثبت نام کرده بودند و بر اساس راپور های روز اول تنها یک و نیم ملیون نفر اشتراک کرده بودند که این شمار بعد از دو روز به سه ملیون رسید. کاندیدان ریاست جمهوری همه بجز اشرف غنی این انتخابات را مملوء از تقلب و فریبکاری خواندند و نتایج آن تا آخر ماه نیز اعلان نگردید. مبصرین سیاسی به این عقیده اند که تاخیر اعلان نتایج به هدف خاموش ساختن احساسات مردم است تا با اعلان جعلکاری ها رای دهندگان دست به تشنج نزنند. دور گذشته نیز تقلب های گسترده در انتخابات صورت گرفت تا بالاخره یک حکومت دو سره توسط جان کیری به وجود آمد. گفته می شود که تقلب های گسترده در انتخابات شاید پیامدهای خیلی ناگوار را در چند روز آینده با خود داشته باشد.

امارت اسلامی حملات خودرا در این روز افزایش داد که در جریان روز تقریبا ۳۱۴ عملیات صورت گرفت و طی آن بیشتر از صد تن از نیروهای امنیتی دشمن کشته شدند. امارت اسلامی از مردم افغانستان بخاطر مقاطعه با درامه انتخابات و ناکام ساختن این پروسه اظهار امتنان کردند.

Related posts