سه شنبه ، 10 دسامبر ، 2019

جنایات جنگی (سبتمبر)

جنایات جنگی (سبتمبر)

بتاریخ اول ماه سبتمبر سال ۲۰۱۹ میلادی ۱۲ تن از هموطنان ملکی بشمول زنان و کودکان در بمباردمان هوایی نیروهای حکومتی در نزدیکی ولسوالی گرزیوان ولایت فاریاب به شهادت رسیده و ۸ تن دیگر زخمی شدند. صبغت الله سیلاب عضو شورای ولایتی فاریاب نیز مرگ و میر مردم ملکی در رویداد مذکور را تائید کرد.

بتاریخ اول سبتمبر در حمله درون اشغالگران در منطقه انزرشالی ولسوالی نوزاد ولایت هلمند دو فرد ملکی که سوار موتر سایکل بودند، به شهادت رسیدند.

بتاریخ اول سبتمبر اشغالگران و عساکر داخلی بر یک مسجد در منطقه ساخر ولسوالی چهارچینوی ولایت ارزگان چاپه زدند، ۶ تن طالب العلمان بشمول ملا امام مسجد را به شهادت رساندند. همچنین در منطقه خایکلان ولسوالی مذکور نیز ۲ موی سفید در بمباران اشغالگران به شهادت رسیدند.

بتاریخ اول سبتمبر اشغالگران بر یک حویلی ملکی در ساحۀ امیرقلعه منطقۀ تنگی ولسوالی سیدآباد ولایت میدان وردگ بمباران کردند که در این بمباران هوایی ۱۲ تن از کودکاان شهید و زخمی شدند.

بتاریخ ۲ سبتمبر اشغالگران بریک مسجد در منطقه شفچان ولسوالی جرم ولایت بدخشان حمله درون کردند که در نتیجه مسجد و ۳ تن هموطنان ملکی شهید شدند.

بتاریخ ۳ سبتمبر در فیر و انداخت های توپ دیسی قوای حکومتی که بر ساحات مسکونی درمنطقه قلعه رحمدل ولسوالی شیندند ولایت هرات اصابت کرد، منجر به شهادت ۳ زن و زخمی شدن دو تن دیگر گردید.

بتاریخ ۴ سبتمبر عساکر قطعۀ ۰۲ در جریان چاپه ۴ تن از هموطنان ملکی بنام های قاضی قادر، جهانزیب زاخیلوال، صبور زاخیلوال و بهادر زاخیلوال را در خانه هایشان در قریۀ عربان در ناحیۀ سوم شهر جلال آباد ولایت ننگرهار به شهادت رساندند.

بتاریخ ۴ سبتمبر عساکر قطعۀ ۰۱ بر بازار ولسوالی گیان ولایت پکتیکا چاپه زدند، در جریان چاپه ۵ باب دوکان را تخریب کرده و ۶ تن از باشندگان ملکی منطقه را به شهادت رساندند.

بتاریخ ۵ سبتمبر اشغالگران و عساکر داخلی مشترکا بر منطقۀ زمبوری و سیگزی ولسوالی چهارچینوی ولایت ارزگان چاپه زده و پس از آن منطقه را بمباران کردند که در نتیجه ۲۶ تن از هموطنان ملکی شهید و ۳ باب حویلی تخریب گردید.

بتاریخ ۵ سبتمبر اشغالگران ساحات شیخی، نیکروز، بادینزو و شیخانو در ولسوالی خاص ارزگان ولایت ارزگان را بمباران کردند که در این بمباردمان ها در مجموع ۱۱ تن از باشندگان ملکی منطقه به شهادت رسیدند.

بتاریخ ۶ سبتمبر اشغالگران یک خانه را در مربوطات ولسوالی وردوج ولایت بدخشان بمباران کردند که در نتیجه ۶ تن از اعضای یک خانواده بشمول زنان و کودکان به شهادت رسیدند.

بتاریخ ۶ سبتمبر اشغالگران و عساکر داخلی بر اده حاجی محمد نبی خان در ترینکوت مرکز ولایت ارزگان چاپه زدند، ۱۹ باب دوکان و دها عراده وسایل نقلیۀ ملکی را حریق کردند.

بتاریخ ۶ سبتمبر در بمباران هوایی اشغالگران ۶ تن از هموطنان ملکی در بازار ولسوالی شاجوی ولایت زابل که در یک دوکان نشسته بودند، شهید گردیدند.

بتاریخ ۷ سبتمبر در انداخت های توپچی قوای حکومتی که بر ساحات مسکونی در منطقه چرخاب، شورابی قشلاق در مرکز ولایت قندوز اصابت کرد، ۱۰ تن از باشندگان ملکی بشمول زنان و کودکان شهید و زخمی شدند.

بتاریخ ۷ سبتمبر در بمباران اشغالگران در منطقه دولت خان ولسوالی زرمت ولایت پکتیا ۲ فرد ملکی شهید شدند.

بتاریخ ۷ سبتمبر اشغالگران یک موتر ملکی را در نزدیکی پل حیات مربوط ولسوالی نرخ ولایت میدان وردگ هدف قرار دادند که در نتیجه موتر تخریب گردید و ۳ فرد ملکی سوار در آن شهید شدند.

بتاریخ ۱۰ سبتمبر نیروهای مشترک بر قریه ده سی در ولسوالی گیروی ولایت غزنی چاپه زدند که ۵ تن از باشندگان قریه بشمول ملا امام را به شهادت رسانده و ۲ تن دیگر را زخمی کردند. همچنین در این چاپه ۲ مسجد، یک مدرسه و ۲ حویلی را نیز تخریب کردند.

بتاریخ ۱۲ سبتمبر نظامیان اشغالگر و عساکر داخلی بر قریه احمدزی مربوط ولسوالی پلخمری ولایت بغلان چاپه زدند که در جریان چاپه ۲ فرد ملکی را به شهادت رسانده و ۱۰ تن دیگر را دستگیر کرده، با خود بردند.

بتاریخ ۱۳ سبتمبر در حمله میزائیلی قوای مشترک که قریه دینار در ولسوالی قرقین ولایت جوزجان اصابت کرد، به یک خانه زیان رسید که منجر به شهادت یکتن باشندۀ ملکی گردید.

بتاریخ ۱۳ سبتمبر در فیر عساکر حکومتی در منطقه گنج ولسوالی رباط سنگی ولایت هرات ۲ کودک خوردسال به شهادت رسیده و ۳ فرد ملکی دیگر زخمی شدند.

بتاریخ ۱۳ سبتمبر اشغالگران و عساکر داخلی بر مناطق عظیم الدین، چمبر، سره قلعه و اربیگ قلعه مربوط ولسوالی مقر ولایت غزنی چاپه زدند. در قلعه اربیگ یک مسجد را آتش زده، حریق کردند و دروازه های خانه ها را با بمب منفجر کرده، پول نقد و اجناس قیمتی را غارت کردند و ۱۵ عراده وسایل نقلیۀ ملکی را حریق کردند.

بتاریخ ۱۶ سبتمبر اشغالگران و عساکر داخلی مشترکا بر منطقه میان مربوط ولسوالی شاولیکوت ولایت قندهار چاپه زدند، که در جریان چاپه، یک زن را شهید و یکی دیگر را زخمی کردند، ۳ تن از باشندگان قریه را نیز دستگیر کرده، با خود بردند. همچنین در این چاپه نیروهای مشترک ۲ حویلی ملکی را منفجر کردند و وسایط نقلیه را سوزاندند.

بتاریخ ۱۹ سبتمبر اشغالگران یک مسجد را در منطقه کمال خیل مربوط مرکز ولایت لوگر بمباردمان کردند، تعدادی از مردم ملکی شهید شدند، وقتی مردم می خواستند، شهداء را بیرون بیاورند، باردوم نیز آنها را بمباران کرد که در هر دو رویداد ۷ تن از باشندگان ملکی منطقه شهید شدند.

بتاریخ ۱۹ سبتمبر در بمباردمان هوایی در منطقه نری مانده مربوط ولسوالی نادعلی ولایت هلمند ۲ کودک خوردسال به شهادت رسیدند.

بتاریخ ۱۹ سبتمبر اشغالگران و قوای هوایی حکومتی، کارگران جلغوزه را در ساحۀ توراوت در منطقۀ وزیر ولسوالی خوگیانی ولایت ننگرهار هدف بمباردمان هوایی قرار دادند که طبق گفته های اجمل عمر، عضوی شورای ولایتی ننگرهار در این بمباران ۲۴ تن از هموطنان ملکی شهید و ۳۰ تن دیگر زخمی شده اند.

بتاریخ ۲۲ سبتمبر در چاپه و بمباران اشغالگران و عساکر حکومتی ۹۳ تن از هموطنان ملکی در مناطق کونجک و شواروز ولسوالی موسی قلعۀ ولایت هلمند که اکثریت شان زنان و کودکان بودند، شهید و زخمی شدند. حکومت ادعا کرد که در این بمباران به طالبان زیان رسانده است اما مردم ملکی، بزرگان قومی و اعضای شورای ولایتی هلمند می گویند که این حمله بر مراسم عروسی صورت گرفته که همه متضررین آن افراد ملکی هستند. همچنین ۳ عراده موترهای عروسی و ۶ باب حویلی نیز تخریب شده اند.

بتاریخ ۲۴ سبتمبر عساکر داخلی و اشغالگران مشترکا بر قریه جوی چهار در ولسوالی شلگر ولایت غزنی چاپه زدند، ۲ مسجد و یک حویلی را تخریب کردند، ۴ تن از هموطنان ملکی بشمول ۲ زن را شهید و زخمی کردند.

بتاریخ ۲۸ سبتمبر در حمله طیاره درون اشغالگران ۶ تن از باشندگان قریه ده حاجی مربوط ولسوالی خواجه عمری ولایت غزنی شهید شدند.

بتاریخ ۲۹ سبتمبر در بمباران قوای هوایی حکومتی یک مسجد در منطقه قلعه گوهر ولسوالی چهارسده ولایت غور تخریب و به مردم ملکی زیان های مالی وارد گردید.

بتاریخ ۳۰ سبتمبر در فیر و انداخت های هاوان قوای حکومتی که بر قریه گادو در ولسوالی شاجوی ولایت زابل اصابت کرد، ۴ تن از باشندگان ملکی قریه شهید و زخمی شدند.
مأخذ:[رادیوی بی بی سی، آزادی = آژانس اسلامی افغان، پژواک = ویب سایت های خبریال، لراو بر = نن تکی آسیا و بینوا]

مطالب مرتبط