سه شنبه ، 22 اکتبر ، 2019

سوانح مختصر شهید ملا عبدالصادق حکیمی – تقبله الله –

سوانح مختصر شهید ملا عبدالصادق حکیمی – تقبله الله –

عبدالناصر حکیمی

شهید ملا عبدالصادق حکیمی مشهور به سلمان – تقبله الله – فرزند عبدالستار و نواسه ملا موسی در سال ۱۳۷۲ هجری شمسی مصادف با ۱۹۹۳ میلادی در دوران مهاجرت در شهر قائن کشور ایران در یک خانواده متدین و مجاهد پرور افغان دیده به جهان گشود.

هرگاه بسیاری از مهاجرین پس از پیروزی مجاهدین به کشور خود بازگشت نمودند، خانواده شهید حکیمی نیز به منطقه آبایی اش قریه گله توت در مربوطات ولسوالی ادرسکن ولایت هرات جاگزین شد. ملا عبدالصادق در سن ۸ سالگی پدر عزیز خود را از دست داد و از سایبان پر شفقت پدری برای همیش بی بهره شد.

سرپرستی ملا عبدالصادق را کاکاهایش بدوش گرفتند و او را به درس های دینی سوق دادند، تا با فراگیری علوم قرآنی و نبوی به حیث عالم دین مصدر خدمت برای جامعه خود گردد. شهید ملا عبدالصادق مشهور به سلمان درس های ابتدایی را در منطقه خود خواند و سپس برای پیشبرد درس ها به مدارس دینی ولسوالی های ادرسکن و گذره ولایت هرات نزد استادان جید زانوی تلمذ نهاد.

شهید سلمان از سنین نوجوانی عشق و علاقه زیادی به جهاد و مجاهدین داشت و دعای همیشگی اش این بود که ای کاش ! با بدن پارچه پارچه به بارگاه رب خود حاضر شوم. او همواره طلب شهادت در راه حق می نمود.

شهید سلمان هرگاه هوشیارتر شد، نتوانست سیطره ظالمانه امریکایی ها و متحدان غربی شان بر کشور عزیز را تحمل بکند و ظلم و جنایات روز افزون آن دشمنان دون صفت در برابر اسلام و هموطنان خود را نادیده بگیرد، همان بود که در پهلوی آموزش های دینی، در سال ۱۳۸۹ هجری شمسی رو به سنگرهای جهاد نمود و مدت زیادی در کنار مجاهدین سر بکف امارت اسلامی بر علیه دشمنان اسلام و مسلمان ها مردانه وار رزمید.

شهید سلمان چون شوق و علاقه زیادی به تعلیمات و اعداد نظامی داشت، هرگاه شرایط مساعد شد او راهی معسکر گردید و بعد از فراغت با قلب پاک و اخلاص کامل دوباره به سنگرهای جهاد شتافت. شهید سلمان از ویژگی های زیادی برخوردار بود. متقی و خداترس بود، شجاع بود و هرگز از رویارویی با دشمن نمی هراسید و با همسنگران خویش مهربانی و عطوفت برادرانه داشت. او زندگی ساده و فقیرانه را دوست داشت و از تعیش متنفر بود. او احترام خاصی به بزرگان، مسئولان و علمای کرام داشت و در کارهایش با آن ها مشوره می نمود.

شهید ملا عبدالصادق حکیمی بالاخره در سن ۲۱ سالگی در سال ۱۳۹۳ هجری شمسی مصادف با ماه شعبان المعظم ۱۴۳۵ هجری قمری همراه با چند تن از مجاهدین در منطقه پل مالداران ولسوالی ادرسکن ولایت هرات ساعت ۱۱ شب در کمین دشمن جام شهادت را نوشیدند. انا لله و انا الیه راجعون.

Related posts