سه شنبه ، 22 اکتبر ، 2019

تجاوز هفتم اکتوبر، یک اشتباه تاریخی

تجاوز هفتم اکتوبر، یک اشتباه تاریخی

تبصره هفته:

دقیقا هژده سال پیش از امروز  بتاریخ هفتم اکتوبر میلادی سال ۲۰۰۱ میلادی  قوای هوایی ایالات متحدۀ آمریکا بر حریم پاک و مقدس افغانستان تجاوز کردند که بدین ترتیب طولانی ترین و جنگ ظالمانه تاریخ آمریکا آغاز گردید.

تجاوز آمریکا بر افغانستان چند هفته پس از حادثۀ یازدهم سبتمبر صورت گرفت. این حملات در آمریکا توسط طیارات آمریکایی  انجام گرفته بود. بجای اینکه آمریکایی ها بر ناکامی اطلاعاتی خود اعتراف کنند و در تلاش علل و عوامل اصلی برایند، تعجیلا تمام مسئولیت حادثۀ مذکور را بر افغانستان انداخت. در این مورد مقامات آمریکایی چنان عجولانه و ناسنجیده بودند که بر طبق معلومات افشاء شده اخیر، بیشتر از پنج ساعت از حملات  مذکور نگذشته بود که جورج تینت رئیس وقت ادارۀ استخبارات مرکز ی آمریکا (CIA) گفت : “این حمله از سوی جنگجویانی صورت گرفته است که در افغانستان تربیه شده اند.”

مقامات آمریکایی در نخستین عکس العمل غیر منطقی  به حادثه، تا پایان به همین شکل جذباتی ماندند، بلافاصله پس از حادثه مذکور تهدیدات جنگی علیه امارت اسلامی افغانستان را آغاز کردند و همزمان آمادگی های جنگی را عملا شروع کردند. بالمقابل امارت اسلامی بر منطق و تفاهم اصرار داشت. از مقامات آمریکایی خواست که هر ادعایی دارند باید در تلاش حل آن از راه گفتگو باشند اما مقامات آمریکایی یک اشتباه بزرگ کردند که بدون محاسبه و ارزیابی دقیق بر افغانستان تجاوز نظامی کردند.

اکنون هژده سال پس از آغاز تجاوز آمریکا، اکثریت مطلق ملت آمریکا تجاوز بر افغانستان را یک اشتباه می دانند و خواهان خروج نیروهای آمریکایی از این کشور هستند. در دوران هژده سال گذشته میلیاردها دالر آمریکایی در افغانستان مصرف گردید، برطبق اعتراف خودشان هزار ان عسکرشان هلاک و دها هزار تن دیگر زخمی، معیوب و یا به امراض لا علاج روانی و عصبی مبتلا شده اند. اکنون قضاوت عامۀ آمریکایی ها پس از تجربه جنگ طولانی اینست که حل صلح آمیز امارت اسلامی افغانستان بجا بوده و  باید به این جنگ از راه تفاهم و مذاکرات نقطۀ پایان گذاشته شود.

حال که  اکثریت مقامات آمریکایی بر حل صلح آمیز باور دارند، پیشرفت مثبت است. اما از سوی دیگر، یکتعداد جنرالان جنگ طلب و سرمایه دار که منافع مادی شان به ادامۀ جنگ وابسته است، هنوز هم می خواهند که جنگ افغانستان ادامه یابد و در هر دو طرف خون جاری باشد. از این رو آنها هر وقت در مقابل صلح موانع ایجاد می کنند و همیشه پروپاگندای غلط و به دور از واقعیت علیه امارت اسلامی تبلیغ می کنند و افغانستان مستقل پس از اشغال را بحیث خطری تبلیغ می کنند.

امارت اسلامی افغانستان به ملت ، مقامات ، قشر سیاسی آمریکا و همه جهت های مطرح اعلام می دارد که دیگر وقت آن فرا رسیده است که این اشتباه تاریخی (که هژده سال پیش بتاریخ هفتم اکتوبر مقامات آمریکایی انجام داده اند) اصلاح و جبیره شود. اصلاح اشتباه هفتم اکتوبر اینست که اشغال ناموجه و ظالمانه افغانستان پایان پذیرد و ملت  ما را بگذارند که بمانند دیگر ملت ها زندگی و کشور آرام و مستقل خود را داشته باشد.

Related posts