سه شنبه ، 22 اکتبر ، 2019

وقت خروج از افغانستان

وقت خروج از افغانستان

سخن روز :

روز گذشته، رئیس جمهور امریکا دونالد ترامپ در جریان سخنرانی در یک گردهمایی مردمی/انتخاباتی گفت : «ما نظامیان خود را برای زمان کوتاه به افغانستان روان کرده بودیم، اما اکنون ۱۹ سال می شود که آنجا هستیم، وقت آن فرا رسیده که عساکر خود را به خانه های شان بیاوریم».

خروج نظامیان اشغالگر از افغانستان به فایده امریکا و افغانستان است. زیرا بر اثر تهاجم امریکا بر افغانستان، امریکایی ها و افغان ها هر دو با تلفات هنگفت جانی و مالی مواجه شدند. اگرچه ارقام و جزئیات کامل تلفات بشری و مالی این جنگ معلوم نیست، اما تخمینا صدها هزار هموطنان ما در عملیات های هوایی و زمینی، چاپه ها و بمباردمان های اشغالگران و رژیم کابل شهید و زخمی شده اند و خانه ها و تاسیسات عام المنفعه از بین رفته است.

همچنان بنا بر اعتراف اشغالگران حدود چهار هزار عساکر اشغالگر در افغانستان کشته و ۵۰ هزار دیگر زخمی شده اند. به گفته مقامات امریکایی، آن ها یک تریلیون دالر درین جا خرج کرده اند و هنوز هم در حالیکه شمار عساکر امریکایی بسیار کاهش یافته، امریکا هر سال ۵۰ ملیارد دالر در افغانستان صرف می کند.

امریکا بسیار تلاش کرد که از راه زور و جنگ به اهداف خود برسد، اما با زورآزمایی های هجده ساله نتوانست که اینجا پای خود را استوار بسازد. بناءً امریکا باید از طولانی ترین جنگ تاریخ خود بیاموزد که افغان ها حضور نظامی آن ها را در کشور خود نمی پذیرند. اگر امریکا موجودیت خود در افغانستان را هر نام و عنوانی بدهد افغان ها حضور نظامیان خارجی را در کشور قبول ندارند، در برابر آن مقاومت مسلحانه می کنند و به مبارزه آزادی کشور و دفاع از ارزش های خود به هر قیمت دوام می دهند.

چنان جنگی که تلفات سنگین جانی و مالی دارد، اما علائم کامیابی آن دیده نمی شود، طوالت آن جز حماقت چیزی دیگری نیست. ترامپ باید تعهدات خود با مردم امریکا را عملی کند، عساکر خود را از افغانستان بکشد و برای اعاده حیثیت از دست رفته امریکا تلاش بکند. افغان ها به سرکردگی امارت اسلامی قربانی های زیادی در جهاد بر ضد اشغال داده اند، اما خسته نشده اند. ما بر کارنامه های جهادی خود افتخار داریم و تا پایان اشغال و نفاذ نظام اسلامی به مبارزه دینی و ملی خود دوام می دهیم.

Related posts