دوشنبه ، 18 نوامبر ، 2019

حیات و خدمات شهید ملا میر آغا وثیق – تقبله الله –

حیات و خدمات شهید ملا میر آغا وثیق – تقبله الله –

 شمس الله فاریابی

شهید ملا میر آغا مشهور به «وثیق» فرزند حاجی نصرالدین و نواسه محمد الیاس در سال ۱۴۰۵ هجری قمری مصادف با ۱۳۶۲ هجری شمسی در قریه جلالزی ولسوالی شیرین تگاب ولایت فاریاب در یک خانواده متدین دیده به جهان گشود.

تعلیمات ابتدایی :

شهید وثیق سفر علمی خود را از زادگاه خود شروع نمود و درس ه ای ابتدایی را نزد علمای جید منطقه مولوی صاحب عبدالمومن، مولوی صاحب بسم الله، مولوی صاحب عبدالصمد و مولوی صاحب عبدالمجید خواند. سپس برای تحصیلات بیشتر عازم کشور پاکستان گردید و تا دوره صغری در پشاور درس خواند. او بعضی کتاب های دوره خورد را نیز خوانده بود. سپس وجیبه دینی و جذبات ایمانی اش او را وادار ساخت تا درس ها را نا تمام مانده، برای مبارزه با صلیبی های اشغالگر و نوکران آنان دست به جهاد مسلحانه بزند و عملا به صف مجاهدین بپیوندد.

خدمات و مسئولیت های جهادی :

شهید ملا میرآغا وثیق زمانیکه وضعیت جهادی در فاریاب هنوز کمرنگ بود، مبارزات خود را با شهید قاری صاحب فاروق یکجا آغاز نمود. بعد از اینکه ایشان به صفوف مجاهدین پیوستند مجاهدین روز به روز قوی تر شدند و ساحه تحت نفوذ شان گسترش یافت. شهید وثیق پس از چند مدت جهاد و مبارزه، برای تعلیمات نظامی به مناطق قبایلی رفت و در آنجا تکتیک های جدید جنگی را آموخت.

شهید وثیق ازان جا به منطقه الملیک ولسوالی صیاد ولایت سرپل رفت و مدتی دران جا خدمات جهادی انجام داد. او دران جا در اثنای یک رویارویی با دشمن از ناحیه سر زخم برداشت و پس از شفایابی به ولایت خود فاریاب برگشت.

سپس شهید وثیق صاحب چند مدت به حیث معاون ولسوال/ولسوال ملکی ولسوالی های شیرین تگاب و دولت آباد (فاریاب) ایفای وظیفه نمود. او در جریان یک عملیات بر علیه دشمن بار دیگر زخمی شد. این بار از ناحیه دست زخم برداشت و یک انگشت دستش از بین رفت.

سپس مقام رهبری امارت اسلامی به پاس خدمات صادقانه و مهارت نظامی که او داشت، او را به حیث معاون مسئول جهادی ولایت فاریاب تعیین نمود. قاری صاحب صلاح الدین ایوبی آن زمان مسئول جهادی ولایت فاریاب بود. شهید وثیق مدت دو سال به حیث معاون جهادی فاریاب به مبارزه و خدمات صمیمانه جهادی خود دوام داد.

پس ازان به حیث مسئول نظامی ولسوالی شیرین تگاب مقرر شد و مدت یکسال این وظیفه را به پیش برد. او سال گذشته در جریان عملیات تصفیوی بر علیه گروه فتنه گران داعشی در ولسوالی درزاب ولایت جوزجان از ناحیه چشم زخمی شد.

شخصیت :

شهید ملا میرآغا وثیق شخصیت مدبر، با تجربه و توانا در امور نظامی بود و در مناطق مختلف ولایت فاریاب در عملیات های زیادی اشتراک نموده بود. نیز بسیار حلیم، نرم خو و مهربان بود. برخورد و رفتار او با دوستان و دشمنان مصداق این فرموده خداوندی بود که «أَشِدَّاءُ عَلَى الْكُفَّارِ رُحَمَاءُ بَيْنَهُمْ» . او در لحظات سخت درگیری نیز حتی الوسع کوشش می نمود خون کسی به ناحق نریزد و بسیار سعی می نمود که عساکر اجیر بجای اینکه کشته شوند، باید زمینه مساعد گردد تا تسلیم شوند و یا هم عقب نشینی را ترجیح بدهند.

شهادت :

این شیر مرد اسلام و پیکر صداقت و اخلاص بالاخره در یک حمله طیاره بی پیلوت آمریکایی های اشغالگر در ساحه جنگل ولسوالی دولت آباد ولایت فاریاب با ۴ تن از همسنگران خود هر یک ملا غلام سخی سیار، ملا شاولی سعادت، ملا گل علم معتصم و ملا سلطان علی به روز یکشنبه ۶ ماه صفرالمظفر ۱۴۴۱ هجری قمری مصادف با ۱۴ میزان ۱۳۹۸ خورشیدی به مقام سعادت بخش شهادت نائل شدند. انا لله و انا الیه راجعون – تقبلهم الله تعالی.

از شهید ملا میر آغا وثیق ۶ اولاد بجا ماند.

Related posts