یکشنبه ، 8 دسامبر ، 2019

گفتگوی ویژهٔ مجلهٔ حقیقت با محترم مولوی احمدالله وثیق صاحب معاون کمیسیون فرهنگی امارت اسلامی افغانستان

گفتگوی ویژهٔ مجلهٔ حقیقت با محترم مولوی احمدالله وثیق صاحب معاون کمیسیون فرهنگی امارت اسلامی افغانستان

ترتیب: ابو اُسوه حقانی

اشاره:

از آنجا که ششمین سالنامهٔ مجله حقیقت را داشتیم و به دنبال یک گفتگوی داغ و صمیمی برای خوانندگان عزیز خود بودیم فرصتی دست داد تا با یک تن از مسئولین ارشد ادارهٔ تکلیف کش و خدمت گذار امور فرهنگی امارت اسلامی و خدمت های ارزشمند این اداره که ترجمانی قربانی های جهاد مقدس فعلی را بر دوش دارد گفتگوی ویژه ترتیب داده و از فعالیت های فرهنگی بیشتر در جریان قرار گرفته و با این اداره بیشتر آشنا گردیم که از حُسن اتفاق معاون کمسیون فرهنگی جناب محترم وثیق صاحب چندی پیش سفری به دوحه قطر و در معیت معاونت سیاسی امارت اسلامی محترم ملا برادر آخند (حفظه الله) سفر چند روزه رسمی به کشور چین داشته که وزن و تنوع این گفتگو را جالب و خواندنی تر کرد.

ادارهٔ مجله:

مولوی صاحب محترم ابتداء اگر بطور خلاصه فعالیت های مهم کمسیون فرهنگی را به خوانندگان عزیز ما تشریح کنید؟

وثیق صاحب:

بسم الله الرحمن الرحیم – الحمدلله و کفی و الصلواه والسلام علی نبیه المصطفی. اما بعد:

اول بسیار تشکر از شما که فرصت گفتگو با مجله وزین حقیقت را فراهم کردید که از طریق مجله شما صدای خود را به ملت عزیز خود و جهانیان رسانیده و نسبت به فعالیت های کمسیون فرهنگی امارت اسلامی معلومات مختصری را با خوانندگان شما شریک بسازم.

در جواب سوال شما باید عرض کنم همانگونه که شما هم مستحضر هستید در وقت فعلی جنگ سرد یا به اصطلاح جنگ تبلیغاتی امروزه در تمام دنیا به مهمترین جنگ تبدیل شده است و هر نظام مثلیکه به سایر قوا (مقننه، مجریه و قضائیه) اشد ضرورت دارد چهارمین قوه و یا نیرو قوت رسانه و تبلیغات است که یک نظام به آن بسیار ضرورت دارد، بر همین اساس امارت اسلامی افغانستان نیز حسب ضرورت به کمسیون امور فرهنگی و بخش تبلیغاتی توجه خاص نموده و تشکیلات مهم در این زمینه دارد، و از طریق آن صدای مظلومیت ملت خویش را به دنیا منعکس کرده و از طرق مختلف قربانی های جهاد را به ملت خود و دنیا به شکل لازم ترجمانی می کند.

وحشت های اشغالگران را به طور وسیع پوشش داده و از جنایات دشمن پرده بر می دارد، مظلومیت ملت افغان در برابر تهاجم خارجی را به طور گسترده یادآوری می کند و در این باره نهایت سعی و تلاش خود را می نماید تا حدالامکان از جهاد مقدس جاری و قربانی فعلی بهترین انعکاس را داشته باشد.

کمسیون فرهنگی تشکیلات وسیع دارد که بنده عجالتا به مهم ترین آنها اشاره می کنم:

ریاست کمسیون :

رهبری کمسیون از سه تن (رئيس و دو معاون وی) تشکیل شده که تمام بخش ها و کارهای کمیسیون را زیرسرپرستی و مراقبت دارند.

سخنگویان امارت اسلامی :

امارت اسلامی دو سخنگوی رسمی دارد که در چهارچوب کمسیون فرهنگی فعالیت می نمایند، و روزانه تمام حالات و جریانات و اتفاقات خبری روز را به شکل وسیع به رسانه های داخلی و خارجی مخابره می کنند، محترم ذبیح الله مجاهد صاحب و محترم قاری یوسف احمدی صاحب دو تن سخنگویان رسمی امارت اسلامی هستند که قضایای مهم و معلومات درباره موضوعات مختلف، موقف رسمی امارت اسلامی را بیان کرده، و در صورت ضرورت با رسانه های مختلف مصاحبه کرده، و اخبار و رویدادهای کشور را جمع آوری، توثیق و نشر می کنند.

در زیر مجموعه این سخنگویان رسمی، در ۳۴ ولایت کشور خبرنگاران رسمی امارت اسلامی است که روزانه اخبار و جریانات را به سخنگویان امارت اسلامی راپور داده و آنها پس از بررسی های لازم خبر را منتشر می سازند.

سخنگویان رسمی علاوه بر این تمام روز با رسانه های مهم و مطرح کشور در تماس بوده و به پرسش های خبری آنها پاسخ می دهند که در این باره خود رسانه ها اعتراف دارند که همیشه هرگاه ضرورت شود به سخنگویان رسمی امارت اسلامی دسترسی دارند.

ویب سایت الاماره

سایت الاماره یکی از سایت های فعال خبری است که روزانه رویداهای خبری و صدها مورد دیگر را نشر و انعکاس می دهد، ویبسایت الاماره یگانه آدرس رسمی و مرجع معتبر خبری امارت اسلامی است که موقف رسمی امارت اسلامی را در قضایای مختلف انعکاس می دهد، ویبسایت الاماره به پنج زبان زنده دنیا (پشتو، فارسی، عربی، انگلیسی و اردو) ۲۴ ساعته فعالیت آنلاین دارد و ده ها مجموعه خبری را پوشش می دهد.

در کنار سایت خبری، تحلیلی الاماره، سایت سمعی و بصری است که ویدیوهای مختلف از صحنه های جهادی را بازتاب می دهد و از جریانات و رویدادهای جنگی، سیاسی، تعلیمی و دعوتی فیلم ها و ویدیوهای جالب و دیدنی ساخته و انعکاس می دهند.

در کنار آن، سایت سمعی و ترانه های صوتی و جهادی است و همچنین تقاریر علماء و مشایخ کرام که در موضوعات مختلف جمع آوری شده و همچنین رادیو صدای شریعت است که از طریق انترنت بطور آنلاین در ۲۴ ساعت را می توان شنید.

سایت اسلام، سایت مهم است که راجع به احکامات مهم دین مبین اسلام معلومات علمی بسیار خوبی را ذخیره کرده و در اختیار علاقه مندان قرار داده است در آن سایت از تمام احکام و سوال و جواب های شرعی می توان استفاده کرد و ده ها موضوع علمی و فقهی در آنجا جمع آوری گردیده است.

نیز درس قرآن و درس حدیث در آن سایت بطور مسلسل از علمای زبده کشور گنجانده شده است.

سایت مجله الصمود است که به زبان عربی نشرات داشته و مقالات مجله الصمود و سایر مطالب مهم عربی را بازنشر می کند.

بخش سمعی و بصری

یکی از فعالیت های عمده کمسیون فرهنگی قسمت سمعی و بصری است که در آن تشکیلات وسیع وجود دارد، صحنه های جنگی را به شکل ویدیویی به دست آورده و به صورت فیلم ها و کلیپ های مختصر و طولانی توسط گروه تخنیکی جور شده و در اختیار علاقه مندان قرار می گیرد، استدیوهای مهم الاماره مثل الاماره، منبع الجهاد، و الهجره و … سایر استدیوها فیلم های بسیار با کیفیت از عملیات های نظامی، تعلیمی و دعوتی جور کرده و در اندازهای مختلف در اختیار علاقه مندان قرار می دهند.

در قسمت فعالیت های سمعی و بصری یکی رادیوی صدای شریعت را داریم که هم اکنون نزدیک به چهارساعت به دو زبان پشتو و دری نشرات داشته و در بعضی ولایت های کشور از طریق استیشن های رادیویی مورد استفاده مردم عزیز ما قرار می گیرد.

امارت اسلامی سالانه تقاریر صوتی، فلم های متنوع بصری و سایر مواد مفید نشراتی را در قالب میموری (هشت جی بی) و یا فلش به تعداد زیاد ثبت کرده و در اختیار والی صاحبان و سایر مسئولین نظامی از طریق حلقه های فرهنگی خود قرار داده و در حد گسترده توزیعات دارند که خوشبختانه این مورد با استقبال گرم مردم نیز مواجه شده است.

مجله ها و مطبوعات

از دگر فعالیت های کمسیون فرهنگی ارایه مطبوعات و چاپ مجلات است امارت اسلامی ۶ مجلهٔ رسمی دارد که هر کدام در وقت اش چاپ و در اختیار علاقه مندان قرار می گیرد؛ مجله های امارت اسلامی عبارت از: څرک، شهامت، مورچل، حقیقت، شریعت و الصمود است که به وقت خود چاپ شده و موضوعات مهم سیاسی و تحولات مهم جاری را در قالب خبر، مقاله، تبصره سیاسی و گلبن های ادبی بازتاب می دهند.

در این شرایط حساس و انقلابی واقعا چلاندن شش مجله آن هم به زبان های مختلف با امکانات اندک و محدود و پرسونل بسیار کم واقعا یک کار مهم است که دوستان ما در بخش مجله زحمت و خواری کشیده و به کار خود بی وقفه ادامه داده و فعالیت دارند.

ادارهٔ تاریخ، تالیف و ترجمه

همچنین ادارهٔ تاریخ، تالیف و ترجمه را داریم که هم اکنون در هر سه ماه یک کتاب نو را در موضوعات جالب و مختلف به زبان پشتو و دری به چاپ داده و ارایه می کنند و در کنار چاپ کتاب ها، برادران زحمتکش ما در امور چاپ، رساله های علمی دگر، جنتری ها، بیرق ها و پیغام های مناسبتی و عیدی را چاپ و نشر کرده و در اختیار علاقه مندان قرار می دهد.

سایر اداره ها نیز، اداره چاپ و توزیع که در بخش خود بسیار اخلاص کرده زحمت می کشند، اداره ترانه خوانی و استعدادیابی شعر و شاعری است که هر چند وقت یکبار دایر گردیده و برای شاعران و ترانه خوان های جهادی محفل ادبی برگزار می نماید و … از دیگر فعالیت های مهم کمسیون فرهنگی است که می توان نام برد.

ادارهٔ مجله:

در چند ولایت کشور نسبتا فعالیت های فرهنگی فعال تر است و دلیل اش را در چه می دانید؟

وثیق صاحب:

در تمام ولایت های کشور الحمدلله نماینده های فرهنگی ما بسیار فعال استند و یکسان خدمت می کنند، در هر ولایت ما نماینده مطبوعاتی داریم و نماینده های مطبوعاتی باز در هر ولسوالی از خود یک آتشهٔ فعال دارد و در جمع آوری اخبار و رویدادهای مهم نظامی، تعلیمی و دعوتی به همدگر کمک کرده و فعالیت های روزمرهٔ خود را با دفتر سخنگویان رسمی امارت اسلامی شریک می سازند. منتها نسبت به شرایط نظامی در کدام ولایت های که ساحات مفتوحه زیاد باشد و یا مجاهدین نظامی فعالیت بیشتر داشته باشند طبعا نماینده های مطبوعاتی ما نیز فعال تر می باشند، و تمام پیشروی های مجاهدین را پوشش می دهند.

البته لازم به ذکر است که ما چهار حلقه فرهنگی در ولایات مختلف کشور داریم، حلقه های فرهنگی از خود دفتر و تشکیلات دارند مسئولین حلقه ها از طریق نماینده های مطبوعاتی تمام جریانات روز کشور را تعقیب می کنند، مسئولین حلقه ها در صورت ضرورت و تشدید فعالیت های نظامی، افراد مطبوعاتی زیادتر به ساحات جنگی می فرستند تا بهتر اوضاع را پوشش خبری بدهند.

فکر میکنم دلیل فعالیت بهتر در برخی ولایت شرایط امنیتی و پیشرفت های نظامی باشد و گرنه تمام نماینده های ما به طور یکسان در خدمت اطلاع رسانی از اوضاع کشور با ارایهٔ اخبار دقیق قرار دارند.

ادارهٔ مجله:

کمسیون فرهنگی رابطه اش با سایر اداره های امارت اسلامی چگونه است مثلا با کمسیون سیاسی، تعلیم و تربیه، جلب و جذب و …؟

وثیق صاحب:

همانگونه که مستحضر هستید در هر نظام چقدر که هماهنگی بین تشکیلات مختلف آن نظام باشد همان قدر آن نظام موفق خواهد بود و چقدر انسجام بین تشکیلات و اداره های گوناگون صورت بگیرد همان قدر کارها بهتر به پیش خواهند رفت و از آنجا که کمسیون فرهنگی منعکس کنندهٔ صدای تمام اداره های امارت اسلامی و کمسیون ها است لذا ارتباط یک چیز مهم و طبعا ضروری است؛ ما الحمدلله به شمول کمسیون سیاسی با تمام کمسیون ها اعم از نظامی، جلب و جذب، تعلیم و تربیه، تحصیلات عالی و … ارتباطات قوی و خوب داریم و همیشه بیانیه ها، پیام ها، و مواضع آن اداره ها راجع به مسائل مربوطه شان را از طریق ویبسایت الاماره و استدیوهای جهادی و غیره انعکاس می دهیم.

مثلا راپورهای ماهانهٔ کمسیون جلب و جذب را همیشه به سر وقت منتشر می کنیم، پیام های رسمی تعلیم و تربیه و سایر اداره های امارت اسلامی را انعکاس می دهیم؛ و بخاطر بهبود روابط هر چند وقت یکبار بین کمسیون های تعلیم و تربیه، جلب و جذب، تلفات ملکی و … نشست های مختلف برگزار کرده و در مورد راه های روابط بهتر و تقویت ارتباطات با همدیگر بحث و تبادله نظر می کنیم.

ادارهٔ مجله:

در انتقال و توزیع مواد فرهنگی به نقاط مختلف کشور اگر کمی معلومات به خوانندگان ما بدهید که به چه ترتیب است و همکاری والی صاحبان و سایر مسئولین با شما چگونه بوده و چه گفتنی در این باره دارید؟

وثیق صاحب:

چنانچه قبلا اشاره گردید ما در تمام کشور چهار حلقه فرهنگی داریم و کوشش می کنیم در وقت ضرورت هنوز هم حلقه های فرهنگی خود را گسترش بدهیم و هر حلقه از خود دفتر و تشکیلات دارد، هرگاه از دفتر مرکزی کمسیون فرهنگی مواد به دفاتر حلقه های فرهنگی برسد باز آنها در مورد توزیع و نشر آن به ولایت های مربوطهٔ خود اقدام می کنند، و بسیاری از مواد فرهنگی را خود دفاتر حلقه نیز چاپ و نشر می کنند، مثل بعضی مجله ها، پیغام های عیدی رهبری و سایر اطلاعنامه های ضروری.

سپس به نام والیان یا معاونین شان به هر ولایت مکتوب نوشته می شود که فلان مواد به شما رسیده در توزیع آن همکاری فرمائید و جا دارد ما در اینجا از والی صاحبان و سایر مسئولین نظامی خود تشکر کنیم که در این باره با نماینده های مطبوعاتی ما همکاری کرده و همین طور آرزو داریم که همکاری بیشتر داشته باشد تا این مواد که قربانی ملت و مجاهدین ما در آنجا گنجانده شده بهتر به مردم عزیز ما برسد.

بعضی وقت این طور هم شده که از طرف دفاتر حلقه ها و یا دفتر مرکزی کمسیون فرهنگی تعدادی از برادران را به تشکیل فرستاده و در سیاحت علمی و گشت و گذار در ساحات مجاهدین مواد را در جاهای مورد نیاز می رسانند.

باز هم از والی صاحبان، معاونین شان و روسای کمسیون ها آرزو داریم که با نماینده های مطبوعاتی در توزیع همکاری بفرمایند چرا که این خانه مشترک ماست و چقدر که اهداف مشترک ما به ملت برسد همان قدر سبب خوش نامی و کامیابی ما می شود.

ادارهٔ مجله:

از مسایل فرهنگی که بگذریم از طریق رسانه ها دریافتیم شما سفری به دوحه قطر و سپس سفر رسمی به کشور چین داشتید اگر در این مورد معلوماتی داده شود و اینکه در این سفرها چه اهدافی را تعقیب کردید؟

وثیق صاحب

بله، همانگونه که شما مستحضر هستید پس از چندین ماه متوالی مذاکره و گفتگوی تیم مذاکراتی امارت اسلامی با طرف امریکایی، و پس از نه بار مذاکرات مستقیم، که بزرگان سیاسی امارت اسلامی بسیار تکلیف کشیده و شب و روزهای زیاد با امریکایی ها بر موضوعات مختلف مخصوصا بر ختم اشغال، و عدم استفاده از خاک افغاستان به تاوان هیچ جهت بیرونی، زحمت های زیاد کشیده شده بود و بالاخره تمام جهت ها به موافقه رسیدند که مسودهٔ موافقت نامه را امضاء و دستخط کنند ، از آنجا که آن نشست مهم بود و باید تمام لحظه های آن ثبت می شد، از کمسیون فرهنگی نیز دعوت شد چند نفری به دوحه (پایتخت کشور قطر) سفر کرده و در آن مجلس اشتراک کرده و با کامره و یادداشت قلمی آن روز را ثبت کنند؛ اما بعد از توئیت ترامپ، که کل مذاکره لغو و مراسم نهایی مذاکرات کنسل شد، ما با استفاده از فرصت در دوحه با بسیاری از اعضای ارشد تیم مذاکراتی ملاقات و مجلس ها داشتیم که مشکلات عمومی مجاهدین و فعالیت های کمسیون فرهنگی و سایر اداره ها را به تفصیل با بزرگان دفتر سیاسی بالخصوص محترم ملا برادر آخند – حفظه الله – رئیس دفتر سیاسی و معاون سیاسی امارت اسلامی شریک نمودیم.

سپس محترم ملا صاحب حفظه الله برای ما گفت تا در سفر چین ایشان را همراهی کنیم و در آنجا نیز بسیار یک سفر پر دستاورد داشتیم و در ضمن مباحث سیاسی که محترم ملاصاحب حفظه الله و هئیت همراه شان نظر به شرایط سیاسی گفتگو نمودند ما نیز با استفاده از فرصت درباره فعالیت های فرهنگی کمسیون فرهنگی با مقامات ارشد چینی گفتگو کردیم.

ادارهٔ مجله:

از ملاصاحب بگویید ملا برادر آخند، در معیت شان چه احساسی داشته و اینکه مقامات کشورهای خارجی با ایشان چگونه برخورد داشته و برای شما چه چیز از همه بیشتر جالب بود؟

وثیق صاحب:

تشکر از شما (با لبخند) یک گپ در دل ما بود که در بارهٔ محترم ملاصاحب ملا برادر آخند چیزی بگویم که خوشبختانه شما سوال کردید، واقعیت اش را بگویم در چند روز که ما در معیت محترم ملاصاحب ملا برادر آخند – حفظه الله – بودیم ایشان را یک شخصیت لایق، مدیر، مدبر، متین، و صاحب صفات نیک یافتیم، ملاصاحب الحمدلله بسیار زیرک، با تدبیر و درایت و بسیار پرکار است، بیشتر اوقات در دفتر سیاسی حضور دارد و با جهت های مختلف و اعضای تیم مذاکراتی دیدار و گفتگو می کند، اگر مسایل مذاکره باشد در مورد آن و اگر نباشد در مورد آیندهٔ افغانستان و نظام اسلامی با دوستان گفتگو می کند، و با جهت های سیاسی و شخصیت های دلسوز و غمخور کشور گاه گاه ملاقات ها داشته و همه را با پیشانی باز و خوشرویی استقبال می کند.

در سفر به چین، الحمدلله ملاصاحب را مقامات ارشد کشور چین بسیار در انداز قوی دیپلوماتیک استقبال کردند، وقتی طیارهٔ ما در بیجینگ (پایتخت کشور چین) بر زمین نشست در میدان هوایی بین المللی بیجینگ مقامات ارشد وزارت خارجهٔ چین به استقبال ملاصاحب و هئیت همراه آمده بودند، احضارات درجه یک در شهر گرفته بودند و با هشت یا ده موتر بنز ملاصاحب را همراهی کرده در شهر در بسیاری سرک ها، پولیس ترافیک، راه را بر روی کاروان ملاصاحب خلوت کرده و یک استقبال شاندار از ایشان به عمل آوردند که اگر خلاصه بگویم مثل یک رئیس جمهور از ایشان پذیرایی کردند.

چیزی که برای من در سفر چین خیلی جالب بود آن لحظه به یادم آمد که روزگاری بعد از آنکه امریکایی ها کشور ما (افغانستان) را اشغال کرد و نظام ما از شهرها بیرون شد همه می گفتند دگر هیچ وقت طالب سر بلند نخواهد کرد و نام طالب در هر جا جرم بود و کسی از ترس، نام طالب را گرفته نمی توانست؛ اما آن روز برایم بسیار جالب بود که یکی از کشورهای قدرتمند و سوپر طاقت منطقه «چین» در یک مراسم بسیار با شکوه از محترم ملاصاحب و هئیت همراه پذیرایی می کرد این همه به برکت خون و قربانی ملت مظلوم و مجاهدین غیور ما بود که کشور مهم مثل چین آنگونه به ما احترام می گرفت.

و نکتهٔ دگر که خیلی مهم است از ملاصاحب، اینکه ایشان بسیار غم ملت خود را می خورد، وقتی ترامپ مذاکرات را لغو کرد ما و جناب ایمل صاحب در یک ملاقات خصوصی با ایشان نشسته بودیم که ملا صاحب گفت این لغو مذاکرات هیچ جای تشویش نیست چون ملت ما شجاع است و از جنگ هرگز نمی ترسد اما چیزی که ناگوار است و مرا آزار می دهد اینست که دشمنان ما بسیار بی رحم هستند ملت ما را شب و روز بمباران می کنند و بر خورد و کلان و زن و مرد رحم ندارد و مراسم خوشی و غم ما را با بی رحمی بمباران کرده و مرتکب جنایت می شوند این چیز مرا آزار می داد و خیلی خوشحال می شدم اگر مذاکرات نتیجه می داد چون ملت مظلوم ما مقداری از رنج و مصیبت خلاص می شد و بسیار خوش داشتم ملت خود را خوشحال ببیننم، البته اکنون نیز تلاش خواهیم کرد تا از هر طریق ممکن معضلهٔ خونین کشور را حل کنیم. ان شاء الله تعالی

ادارهٔ مجله:

و اگر از کشور چین خاطره جالب دارید خوش می شویم با خوانندگان ما شریک کنید؟

وثیق صاحب:

خاطره ها در آن سفر بسیار بود اما یک خاطره که برای ما نیز جالب بود اینست که در شهر «شانگهای» چین وقتی کنار یک آبادی و تعمیر بزرگ ایستاده بودیم من به ملاصاحب نزدیک شدم و گفتم ملاصاحب این مردم بسیار پيشرفت نکرده اند؟ ایشان سرش را تکان داده و گفت بلی واقعا، گفتم کاشکی ما هم بتوانیم روزی کشور خود را اینگونه آباد کنیم، محترم ملاصاحب با بسیار دلسوزی گفتند بلی واقعا، حداقل هیچ نشود همان تسهیلات اولیه مثل برق، گاز و سرک ها، شفاخانه ها، مکاتب و سایر سهولت های اولیه و عام المنفعه را برای ملت مظلوم ما فراهم شود هم بسیار مهم است.

ادارهٔ مجله:

تقاضای مردم ما به رسانه های صوتی و تصویری زیاد است اگر بفرمائید برای راه اندازی فعالیت های سمعی و بصری چه اقدامات مهم تا حالا شده و در آینده چه پروگرامهایی را روی دست دارید؟

وثیق صاحب:

در این باره ما بسیار تلاش کرده و می کنیم تا از طریق سمعی و بصری تمام فعالیت های جهادی خود را با کیفیت خوب و عالی به ملت خود انعکاس بدهیم، از همین خاطر در تشکیلات کمسیون فرهنگی، ادارهٔ سمعی و بصری یک ادارهٔ بسیار وسیع است و تشکیلات و پرسونل و امکانات بسیار برای شان فراهم کرده و باز هم تلاش می کنیم فراهم شود چرا که هر قدر بتوانیم از طریق سمعی و بصری به ملت خود و به جهان صدای مظلومیت خود را انعکاس بدهیم همان قدر برای ما سبب خوشحالی و موفقیت است.

در بخش سمعی ما اصدارات صوتی داریم، تقاریر علماء و مشایخ را ثبت کرده و همچنین ترانه های حماسی و نعت های حماسی شاعران و ترانه خوان ها را بازتاب می دهیم. در این بخش همچنین رادیو صدای شریعت را داریم که هم اکنون در بسیاری از ولایت های کشور روزانه نزدیک به چهار ساعت نشرات دارد و اخبار یومیه و جریانات روز را در دو زبان پشتو و فارسی انعکاس می دهد که باز هم تلاش می کنیم استیشن های قوی تر پیدا کرده و در جهت ترقی کار هنوز هم بیشتر خدمت رسانی کنیم.

در بخش بصری و ویدیویی ما در کنار سه ستدیوی فعال خود (الاماره، منبع الجهاد و الهجره) دگر استدیوها نیز داشته و تمام تلاش ما بر اینست که فلم های با کیفیت و مخاطب پسند ترتیب داده و با کامره های پیشرفته و روز ثبت، و در اختیار علاقه مندان خود قرار دهیم.

برادران مسئول و دوستان را به ساحات مختلف نظامی، تعلیمی و دعوتی خود فرستاده و از آنجا مصاحبه های صوتی، تصویری و نوشتاری را ترتیب داده و می دهیم.

نیز از طریق سوشل میدیا الحمدلله ضمن آنکه سخنگویان رسمی ما در صفحات اجتماعی بالخصوص در تویتر فعال هستند بسیاری از مبارزین اسلام خواه ما نیز در صفحات اجتماعی (تویتر، فیسبوک، تلگرام، واتساپ، یوتیوب، انستاگرام و …) فعال اند و به زبان های زنده بسیار خوب نشرات دارند و ما هماهنگی را تا حدود زیاد بین گروپ ها و اکاونت های مختلف ایجاد کرده و باز هم در تلاش استیم که ایجاد کنیم، و در این باره بار بار خود دشمن نیز اعتراف کرده که طالبان در بخش تبلیغات از ما پیش است.

سخنگویان ما ۲۴ ساعته آنلاین هستند و در این باره دشمن خود اعتراف دارد، (خدا کند خسته نشده باشید من برای شما یک چیز بیان کنم که چند وقت پیش) یکی از رسانه های دشمن گفت که طالبان در مدت کم پس از اینکه خبری را در سایت خود نشر می کنند انعکاس خبر آنها در ظرف مدت ۲۲ یا ۲۵ دقیقه از بس هماهنگ فعالیت دارند در سرخط خبرهای مهم رسانه های جهان قرار می گیرد.

و چند وقت پیش وقتی از یک تن از مقامات رژیم کابل پرسیده شد که طالبان چرا در بخش تبلیغاتی از شما پیش است وی گفته بود که تشکیلات شان زیاد است و در حدود ۲۲۰۰ نفر پرسونل دارند حالانکه این تعداد نیست اما از بس دوستان و همکاران ما هماهنگ و با اخلاص فعالیت دارند در چشم دشمن فعالیت ما بسیار کلان و گسترده معلوم می شود، و به راستی که کامیابی همان است که دشمن خود اعتراف کند؛ «الفضل ما شهدت به الاعداء».

ادارهٔ مجله:

 این یک مصاحبه اختصاصی از طرف مجله حقیقت به مناسبت سالنامه ششم آن است شما در ارتباط به مطبوعات و مجله های امارت اسلامی چه نظر داشته و اگر برای ادارهٔ مجله حقیقت و خوانندگان آن کدام پیغام خاص دارید استفاده می کنیم؟

وثیق صاحب:

بسیار خوشحال استم که ششمین سالنامهٔ مجلهٔ وزین حقیقت را پیش رو داریم، یقینا جای بسی افتخار است که در زبان دری این مجله را داریم، ما از کار ادارهٔ مجله و همکاران بسیار خوش استیم که مجله همیشه سر وقت و با ابتکارات جدید و جالب، چاپ و نشر می شود، این از اثر اخلاص دوستان در این مجله هست و همین طور آرزوی موفقیت بیشتر برای مجلهٔ حقیقت و سایر مجله ها و مطبوعات امارت اسلامی را دارم.

یک امتیاز مجلهٔ حقیقت اینست که عطش فرهنگی ولایات شمالی ما را تا حدودی برطرف کرده است و ما از این بابت خوش هستیم و هنوز هم ان شاء الله امید است که این مجله بدرخشد.

به خوانندگان مجله و همینطور به اداره و کارکنان آن، توصیه من اینست که هنوز هم سعی و تلاش کنند تا ابتکارات جدید و سلسله فعالیت های جالب و خواندنی را در مجله بیاورند و مطابق با ذوق مخاطبین خود نشرات داشته باشد.

مجله، الحمدلله در سوشل میدیا و آنلاین نیز خوب درخشیده و در اکاونت های مختلف و سایت ها مقاله های آن را می بینم و این مایه خرسندی ماست.

ادارهٔ مجله:

محترم مولوی صاحب بفرمایید فعالیت روز مره شما چگونه سپری می شود و برای جامعه و اهل فکر و اندیشهٔ کشور چه گفتنی خاص دارید؟

وثیق صاحب:

از آنجائیکه در شرایط خاص به سر می بریم و کارهای ما عموما نامعلوم و همیشه در حال تغییر است و به خاطر بهبود فعالیت ها سفرها می داشته باشیم لذا تنظیم الاوقات خاص ندارم، اما با آنهم کوشش می کنم وقت های خود را تا حدود زیاد منظم کنم، بنده بعد از نماز صبح و اذکار و ادعیه ابتداء بخاطر اهمیت کارهایم، اخبار مهم رسانه ها، و ویب سایت های خود را مرور کرده چیک می کنم که کدام چیزی ضروری نیامده باشد و در حدود نیم ساعتی مصروف می شوم؛ سپس تا ناشتا سپورت می کنم، ورزش واقعا به سلامتی روح و جسم آدم کمک می کند وقت باشد سپورت را قضا نمی کنم، سپس امور یومیه را به پیش می برم، از آنجا که مشکلات دوستان و ضروریات اداره و پرسونل نسبتا زیاد است واتساپ و ایمیل های خود را چیک کرده و تا حدالامکان به رفع ضروریات اولیه می پردازم. توصیه ام به تمام دوستان اینست که حتما برای مدیریت اوقات خود یک نظم و انتظام داشته باشند چرا که وقت با ارزش ترین چیز انسان است که خوبست بسیار قیمتی بگذرد.

مبالغه نشود دوستان و همکاران ما همه متوجه کارهای خود هستند و آنها روز رخصتی و جمعه و غیره ندارند، بارها اینطور شده که من خبری را در یک بجه شب، یا سه بجه و چهار بجه در سایت آپدیت کرده و یا در یک کار فرهنگی خود را مصروف کردم چرا که همه وقت خود را به کارهای خود اختصاص داده ایم و آن را وظیفهٔ اولیه خود می دانیم.

در قسمت دوم سوال شما باید بگویم، همانگونه که مستحضر هستید اشغالگران با تجاوز به کشور ما تنها سرحدات و اراضی ما را اشغال نکردند بلکه آنها فرهنگ و ذهن ملت ما را نیز اشغال کرده و تهاجم شان تنها نظامی نبوده بلکه فرهنگی نیز بوده است و امروز بر هیچ کسی پوشیده نیست که جنگ مهم جنگ تبلیغات است ما از تمام اهل فکر، قلم و اندیشه آرزو داریم که با برادران مجاهد در تمام عرصه ها یکجا شوند اگر می توانند با قلم خود، جان خود، مال خود، فکر خود و یا هر چیز دگر به جهاد جاری کمک کنند دریغ نکرده و همکاری نمایند بالخصوص در بخش های فکری و دعوتی با ما همکاری کرده و از نظریات و پیشنهادات خود ما را مستفید بگردانند یقینا جامعهٔ که پیشروی آن را اهل فکر و اندیشه داشته باشد ناکام نمی شود و هر چند در زندگی ناملایمات داشته باشد اما بالاخره پیروز خواهند شد.

ادارهٔ مجله:

 بسیار خوش شدیم از اینکه وقت خود را در اختیار ما و خوانندگان عزیز ما قرار دادید؟

وثیق صاحب:

الله متعال از شما هم راضی باشد که از طریق مجلهٔ خود وسیله شدید تا ما پیام خود را با خوانندگان و ملت عزیز خود شریک کنیم، بنده موفقیت های روز افزون برای شما و مجلهٔ شما را از رب منان استدعا داشته و موفقیت و کامیابی شما را در زندگی دنیا و آخرت آرزو دارم.

پایان.

مطالب مرتبط