سه شنبه ، 10 دسامبر ، 2019

امریکا و لاف دروغین حقوق بشر

امریکا و لاف دروغین حقوق بشر

زخمی افغان // ترجمه : نسیم صبا

ایالات متحده امریکا خود را اجاره دار حقوق بشر در سطح جهان می داند. امریکایی ها می گویند هر ملت به اساس بعضی مشترکات تشکیل شده است. مثلا فرهنگ مشترک، تاریخ مشترک، زبان مشترک و یا هم پیوند نژادی، اساس برای تشکیل یک ملت خوانده می شود. اما ملت ما امریکایی ها که مجموعه اقوام، زبان ها و نژادهای مختلف است، به اساس ارزش های مدنی معاصر (مثلا حقوق بشر، آزادی بیان، احترام به حقوق زنان و اقلیت ها و……) تشکیل یافته است.

به همین اساس، مقامات امریکایی نظارت و محافظت حقوق بشر در جهان را مسئولیت خود می دانند. اگر حقوق بشر در هر کنج جهان پامال می شود، مقامات کاخ سفید در مورد آن عکس العمل نشان می دهند، حتی دولت امریکا هر سال راپور سالانه خود را در مورد وضعیت حقوق بشر نشر می کند.

اما اگر با دقت نگاه بکنیم بشر دوستی امریکا تنها در مورد دیگران است. آن ها همواره از این موضوع برای مداخله در امور دیگران استفاده می کنند. مقامات امریکایی منافع امریکا را از حقوق بشر مهم تر می دانند و حقوق بشر را در برابر منافع خود هیچ ارزشی نمی دهند.

همین دیروز خبر شده باشید که رئیس جمهور امریکا دونالد ترامپ آن نظامیان امریکایی را که در افغانستان به قتل و جنایات جنگی ملوث بودند و به جزای حبس طولانی محکوم شده بودند، از سوی ترامپ نه تنها جرم شان عفو شد و از زندان رها شدند، بلکه رتبه سابقه نظامی شان نیز پس داده شد.

این بار اول نیست که مقامات کاخ سفید منافع امریکا را بر حقوق بشر ترجیح می دهند، پیش ازین نیز آن ها فعالیت های ظالمانه نظامیان امریکایی (سپیشل فورس، بلک واتر و دیگر عساکر قاتل) را نادیده گرفته اند. هماکنون عساکر امریکایی در افغانستان و دیگر کشورهای جهان با استفاده از طیارات بی پیلوت، عملیات های شبانه و حربه های گوناگون مردم بی گناه را می کشند، قریه ها را از بین می برند و هر گونه جنایات را انجام می دهند. اما چون قاتلان امریکایی و مقتولین غیر امریکایی هستند، هیچکسی مظالم آن ها را نقض حقوق بشر نمی داند.

همین دو روز پیش به اساس سروی که از سوی پوهنتون براون صورت گرفته، اعلان شد که امریکایی ها از سال ۲۰۰۱ میلادی به اینسو هشت صد هزار نفر را به بهانه جنگ در برابر تروریسم کشته اند. این سروی نشان می دهد که تمام قربانیان این جنگ یا کسانی که به گونه ای ازین جنگ متاثر شده اند به سه و نیم ملیون نفر می رسد.

این آماری است که ادارات تحقیقاتی امریکایی بر آن اعتراف دارند. واقعیت اینست که مقامات کاخ سفید و پنتاگون با استفاده از شعار حقوق بشر به مراتب بیشتر از این، کشتار و جنایات انجام داده اند و این سلسله هنوز هم دوام دارد.

مطالب مرتبط