شنبه ، 14 دسامبر ، 2019

امارت اسلامی افغانستان چرا و چگونه به میان آمد / بخش دوم و پایانی

امارت اسلامی افغانستان چرا و چگونه به میان آمد / بخش دوم و پایانی

قاری سعید زرمتی – ترجمه : حبیب زاده

برای بخش اول مقاله اینجا را کلیک کنید

دوم – مرحله حاکمیت :

در اوائل سال ۱۳۷۵ خورشیدی، اجتماع بزرگ علمای کرام در قندهار امارت اسلامی را دولت رسمی و قانونی خواندند و مؤسس تحریک اسلامی طالبان (مرحوم) ملا محمد عمر مجاهد را امیرالمؤمنین لقب دادند. در ماه میزان آن سال، هرگاه پایتخت و مناطق دیگر کشور فتح شد، امارت اسلامی بنا بر قوانین و مقررات جهانی از نهضت به دولت ارتقا یافت و حاکمیت سرتاسری امارت اسلامی در کشور آغاز شد.

امارت اسلامی افغانستان در دوره حاکمیت خود، پس از سال های زیادی یکبار دیگر مفاهیم فرموش شده حاکمیت دینی، شریعت و عدالت اسلامی را زنده ساخت و عملا تطبیق کرد. طبق وعده خود نظام اسلامی را به وجود آورد. آرمان های مراحل جهاد و هجرت را برآورده ساخت. تمام بنیادها، قوانین و اجراآت حکومتداری را اسلامی کرد. موافق با رهنمودهای اسلام، اصلاحات لازم در عرصه های قضا، معارف، فرهنگ و سائر بخش ها آورد. گلیم دزدان، تفنگسالاران و جنایتکاران را برچید و امنیت مثالی را به میان آورد. در بخش عمرانی و رفاهی خدمات قابل قدر انجام داد و افغانستانِ منقسم در سمت ها را یکبار دیگر متحد ساخت.

دوره حاکمیت امارت اسلامی دوره استثنایی در تاریخ معاصر شمرده می شود. دورۀ که کشور ما کاملا مستقل بود و زیر اثر هیچ نیروی کفری و بیگانه نبود. امنیت بی سابقه در کشور حاکم بود. ۹۵٪ خاک و مردم کشور تحت فرمان و بیرق واحد چنان متحد گردیده بود که اثری از تعصبات گوناگون باقی نمانده بود. رهبری کشور در دست زعامت صالح، مخلص و وفادار بود. نسل تازه و جوان ما به عقیده اسلامی، فکر دینی و فرهنگ افغانی پرورش می یافتند. شریعت اسلامی کاملا نافذ و خاک کشور پس از سالیان زیادی به قوانین الهی منور شد. این وضعیت، از یکسو مجد و عظمت گم شده را دوباره به یاد امت اسلامی می آورد و چشم های مسلمان ها با زنده شدن تشخص اصلی شان روشن شده بود، و از سوی دیگر نیروهای اسلام ستیز جهان را به شدت تکان داد. آن ها دانستند که حکومتداری امارت اسلامی، عینا میراث و خط مشی رهبران و فاتحان اولو العزم صدر اسلام است. آن هایی که کافران را درس های تاریخی داده بودند. بناءً کفار جهان به سرکردگی امریکا یکجا شدند، اختلافات داخلی شان را پشت سر گذاشتند و طبق اصل «الکفر ملة واحدة» تلاش مشترک برای خاموش ساختن چراغ اسلامی کردند.

کافران جهان به همکاری غلامان و مزدوران شان در اوائل، جنگ تبلیغاتی را آغاز کردند. آن ها می کوشیدند امارت اسلامی را برای جهان به گونه بد معرفی کنند. اصطلاحات جنگجو، یاغی، تندرو و تروریست را ایجاد کردند و به شکل گسترده تبلیغات کردند. سپس به تحریمات اقتصادی رو آوردند و کمک های تداکراتی و نظامی خود را با مخالفان امارت اسلامی آغاز کردند. اما هرگاه این همه حربه ها ناکام شد و امارت اسلامی در برابر آن مقاوم ماند، پس به تهاجم مستقیم نظامی پرداختند.

سوم – مرحله جهاد بر ضد اشغال :

طاغوت جهانی به رهبری امریکا، به همراهی سازمان ناتو و دولت های ضد اسلام و به همکاری خائنان منطقوی، حمله نظامی خود را بر افغانستان آغاز کردند. به تاریخ ۱۵ میزان ۱۳۸۰ خورشیدی، جنگ عجیب و نا متوازن تاریخ با تهاجم امریکا بر افغانستان آغاز گردید. در یکسو مردم افغانستان به رهبری امارت اسلامی بودند که در جنگ های ۲۵ ساله کوبیده شده بودند و تمام امکانات مادی شان بر اثر تهاجم شوروی از بین رفته بود، و در طرف دیگر تمام نیروهای پیش رفته کفری جهان به سرکردگی امریکا و ناتو بودند، که به مدرن ترین سلاح ها، تجهیزات و ابزار جنگی مهجز بودند. اما شاید خداوند متعال یکبار دیگر نشانه قدرت خود و گراف عزم و ایمان فرزندان راستین اسلام را به نمایش می گذاشت.

معرکه که در جریان جهاد هجده ساله امارت اسلامی بر خلاف امریکا در خاک افغانستان انجام یافت، در قالب عقل انسانی و محاسبه بشری نمی گنجد. امارت اسلامی با دست خالی در برابر نیروی زبردست جهانی به مبارزه آغاز کرد. امارت اسلامی مقاومت خود را با حملات عاجل چریکی، عملیات های مخفی، حملات میزایلی و انفجارات ماین های ریموت کنترول آغاز کرد. سپس با کمال مهارت و حوصله مندی عملیات جهادی اش را انکشاف داد و عملیات تهاجمی بر مراکز دشمن را آغاز کرد. مراکز فرماندهی، قرارگاه های بزرگ و اشخاص مهم دشمن را آماج حملات استشهادی قرار داد و نظامیان امریکایی و ناتو را گرفتار جنگ طولانی و فرسایشی ساخت.

دشمن مغروری که یکزمانی وجود هیچ فرد امارت اسلامی را در روی زمین تحمل نداشت و مجاهدین را به مرگ محکوم می کرد، در هجده سال گذشته چنان کوبیده شد که عقل اش بجا آمد، حقایق روی زمین را درک کرد و اکنون امارت اسلامی را نه تنها به حیث رقیب خود می پذیرد، بلکه بجای جنگ راه تفاهم و منطق را اختیار کرده است.

با آغاز قرن ۲۱ میلادی، تهاجم امریکا و ناتو بر افغانستان آغاز سومین حمله بزرگ اروپایی ها بر امت مسلمه، پس از جنگ های صلیبی بود. آن ها سپس در عراق، لیبیا، سوریه و کشورهای دیگر نیز اینگونه حملات انجام دادند. اما خداوند متعال امارت اسلامی را توفیق بخشید که امتیاز دفاع از امت مسلمان و به ویژه خاک اسلامی افغانستان را از آن خود بسازد. امارت اسلامی دران مرحله دشوار و آزمونی، ثبات و مقاومت بالاتر از توقعات نشان داد و بالاخره به نصرت پروردگار و همکاری ملت مسلمان خود این طوفان غرب را عقب زد و حالا آنروزی دور نیست که خداوند متعال کشور عزیز ما را از خبث کفر و نفاق پاک سازد و چراغ نظام اسلامی را دران روشن سازد.

 سخن پایانی :

اگر دستآوردهای امارت اسلامی در مراحل سه گانه را بخواهیم مختصرا بیان کنیم، چنین می توان خلاصه نمود :

  • امارت اسلامی افغانستان آن نهضت اسلامی است که به هدف برآوردن آرمان های جهاد مردم افغانستان بر ضد شوروی، پایان بخشیدن هرج و مرج، بی امنیتی و جنگ های داخلی، تامین تمامیت ارضی و وحدت ملی و تاسیس نظام متحد اسلامی آغاز شد و سپس در سائر عرصه ها نقش تاریخی خود را ایفا نمود.
  • امارت اسلامی به آرمان بزرگ نهضت اسلامی که از سابق در افغانستان آغاز شده بود (که یقینا نظام اسلامی است) کاملا متعهد است و خود را وارث مبارزه بر ضد کمونیسم و قربانی ها و مبارزه افغان ها در برابر شوروی و امریکا می داند. امارت اسلامی باور دارد که نظام اسلامی نه تنها آرمان بزرگ مبارزه های تاریخی ملت مؤمن و مجاهد ماست، بلکه حل تمام مشکلات و سعادت دنیوی و اخروی ما دران نهفته ست.
  • امارت اسلامی نه تنها آرمان و تشخص اسلامی ملت ما را محافظت نموده، بلکه از ارزش های ملی و افتخارات تاریخی کشور نیز دفاع کرده است. امارت اسلامی هماکنون با اشغالگران بزرگ عصر مشغول جهاد است و برای استرداد استقلال کشور خود سعی می کند. این مبارزه در حقیقت تداوم آن قهرمانی های اسلاف و نیاکان ما است که در قرن های نزدهم و بستم میلادی در برابر کافران اشغالگر انجام دادند و آبروی کشور و ملت را حفاظت نمودند.
  • بعضی ها امارت اسلامی را حرکت طالبان می خوانند، اما واقعیت اینست که امارت اسلامی مخصوص به طلبای دین و یا کدام قشر، قوم، سمت و مسلک فکری نیست، بلکه از تمام خاک و مردم افغانستان نمایندگی می کند. امارت اسلامی در تمام ۳۴ ولایات کشور ریشه های عمیق مردمی دارد و ساحات وسیعی را در کنترول دارد. تمام اقوام کشور اعم از پشتون، تاجک، ازبیک، ترکمن، هزاره، پشه یی، نورستانی، بلوچ، عرب، گجر وغیره با امارت اسلامی وابستگی دارند. همچنان منسوبین تمام تنظیم های جهاد پیشین و مکاتب فکری در صف امارت اسلامی در فضای اخوت و صمیمیت به دین و کشور خود خدمت می کنند.
  • امارت اسلامی یگانه نهضتی است که از بیماری تعصبات قومی، لسانی و سمتی مبرا است و نقش خود را تنها بر مبنای روحیه اخوت اسلامی و وحدت ملی به پیش می برد، کشور را از تجزیه و ملوک الطوائفی مصئون نموده، مردم را روحیه وحدت و یکپارچگی داده و در ساحات زیر کنترول خود از منازعات حزبی، قومی و مذهبی جلوگیری کرده است.
  • امارت اسلامی منافع ملی کشور و دفاع از دارایی عامه و متملکات بیت المال را وظیفه خود می داند. در ساحات زیر کنترول امارت اسلامی نه زمین های دولتی غصب شده و هم دارایی عامه از سوی زورمندان و خانواده های حاکم چور و چپاول شده است.
  • امارت اسلامی که هماکنون مشغول جهاد مقدس برای دفاع از دین، مردم و کشور خود است، با همه شرایط دشوار، مسئولیت خدمت به مردم، فعالیت های انکشافی و جلوگیری از تلفات ملکی را فراموش نکرده است.

خداوند متعال امارت اسلامی را پیروزی ها و تسلط بیشتر نصیب بفرماید، تا بر زخم های ملت مرهم بگذارد و زمینه خوشبختی و سعادت دینی و دنیوی را برای هموطنان خود مساعد نماید. آمین.

مطالب مرتبط