شنبه ، 14 دسامبر ، 2019

نیاز به تاسیس امارت اسلامی

نیاز به تاسیس امارت اسلامی

استاد عبدالرحیم ثاقب

در مورد تاسیس تحریک اسلامی طالبان به دست (مرحوم) ملا محمد عمر مجاهد، هم خود طالبان و هم نویسندگان دیگر، مطالب زیادی نوشته اند. اما در مورد اینکه چرا مؤسس تحریک اسلامی طالبان، این تحریک را به امارت اسلامی تغییر داد، تا هنوز چیزی نوشته نشده است.

(مرحوم) ملا محمد عمر مجاهد این کار را به مشوره پانزده صد علمای کشور در همایش بزرگ علمی انجام داد. تغییر تحریک اسلامی طالبان به امارت اسلامی عوامل زیادی دارد، که بعضی آن چنین تشریح می شود.

۱ : در اثنای تاسیس تحریک اسلامی طالبان، تمام افغانستان در آتش جنگ های تنظیمی می سوخت. آتشی که آرمان های جهاد بر ضد شوروی، طعمه شعله های آن شد. این حرکتی که به منظور جلوگیری از اختلافات و منازعات تنظیمی به وجود آمد، از نگاه سیاسی و نظامی تشکیلی بود که به مثابه یک تنظیم بود.

(مرحوم) ملا محمد عمر مجاهد این تشکیل (تنظیم گونهء) طالبان را به امارت فراگیر اسلامی تبدیل نمود، تا همه آن مجاهدین کشور که در دوران جهاد بر ضد شوروی در چوکات تنظیم های مختلف، فعالیت های جهادی نموده بودند، زیر بیرق امارت اسلامی گردهم آیند و برای تکمیل آرمان های ناتمام جهاد دست بکار شوند.

۲ : چون هدف بنیادی جهاد، اعلای کلمة الله و تطبیق احکام شرعی بر روی زمین است، احکام زیادی شرعی است که تنفیذ آن از نگاه فقه اسلامی به امیر و امارت شرعی نیاز دارد. ملا محمد عمر مجاهد امارت اسلامی را تاسیس نمود، تا بتواند آن احکام شرعی را که سبب امنیت و سالمیت جامعه می گردد (مثلا : اجرای حد بر قطاع الطریق، حد سرقت و قصاص در برابر قتل انسان بی گناه) عملی گردد.

مهم ترین ضرورت مردم در زمان تاسیس تحریک اسلامی طالبان، تحکیم امنیت بود و تحکیم امنیت نیاز به اقداماتی داشت که برای مردم حساس آرامش و اطمینان ببخشد. از همینست که تحکیم امنیت ازان مشخصات امارت اسلامی بود که دوست و دشمن بر آن اعتراف دارند. تطبیق احکام شرعی بر چند نفر انگشت شمار، سبب آرامش و آسایش تمام ملت گردیده بود، و مصداق این فرموده پروردگار بود : وَلَكُمْ فِي الْقِصَاصِ حَيَاةٌ يَا أُولِي الْأَلْبَابِ لَعَلَّكُمْ تَتَّقُونَ – البقره : ۱۷۹

۳ : هدف از جهاد افغان ها بر ضد شوروی های اشغالگر این بود که پس از بیرون راندن شوروی ها و سرنگونی نظام کمونیستی، نظام اسلامی در کشور حاکم گردد و تمام امور کشور در روشنی نظام و رهنمود های شرعی حل و فصل شود.

چون به میان آمدن چنین نظام در چوکات محدود یک تنظیم ناممکن بود، بناءً (مرحوم) ملا محمد عمر مجاهد تحریک اسلامی طالبان را به هدف تاسیس نظام جامع اسلامی به امارت اسلامی تبدیل نمود و آن را از محدودیت های تنظیمی و سیاسی کاملا آزاد ساخت.

همان بود که در اثر این گام نیک، بیشتر مجاهدین مخلص تنظیم های جهادی بدون هیچگونه تمایلات تنظیمی و سیاسی با امارت اسلامی یکجا شدند و برای تحقق آرمان های ناتمام جهاد زیر چتر این نظام به خدمت آغاز کردند.

به طور نمونه ؛ شخصیت مشهور جهادی در سطح کشور و جهان (مرحوم) مولوی جلال الدین حقانی، دو رهبر نامدار تنظیم های جهادی (مرحوم) مولوی محمد یونس خالص و (مرحوم) مولوی محمد نبی محمدی، تمام خانواده شخصیت معروف جهادی شهید مولوی نصرالله منصور، شخصیت مشهور جهادی (مرحوم) الحاج ملا محمد ربانی، شخصیت مشهور علمی و جهادی مولوی جلیل الله مولوی زاده، تمام خانواده فرمانده مشهور جهادی ولایت زابل شهید ملا مدد، مولوی صدیق الله (برادر شهید مولوی شفیع الله، قومندن جبهه حرکت انقلاب اسلامی در کابل) ، قومندان مشهور جهادی اتحاد اسلامی در زابل ملا عبدالسلام راکتی، قومندان مشهور زون جنوب مولوی ارسلا رحمانی، قومندان مشهور جهادی تنظیم حرکت انقلاب اسلامی در زون شمال مولوی عبدالجبار و……..شخصیت های مهمی است که همه شان پس از تاسیس امارت اسلامی با امیر المؤمنین ملا محمد عمر مجاهد به حیث امیر امارت اسلامی بیعت کردند.

اگر چه هر یکی از شخصیت های فوق الذکر در زمان جهاد بر ضد شوروی در ساحه و منطقه خود از ملا محمد عمر مجاهد نه تنها مشهور بودند، بلکه نفوذ نظامی، سیاسی و اجمتاعی شان نیز بیشتر بود، اما چون توانایی و صلاحیت تکمیل آرمان های ناتمام جهاد را در امیر المؤمنین ملا محمد عمر مجاهد دیدند، هر یکی شان از رسوخ سیاسی، نظامی و اجتماعی خود گذشتند و برای برآوردن آرمان های بزرگ جهاد (مرحوم) ملا محمد عمر مجاهد را به حیث امیر شرعی انتخاب کردند و برای تطبیق نظام اسلامی با او بیعت کردند.

مطالب مرتبط