شنبه ، 14 دسامبر ، 2019

مصاحبه الاماره با شیخ الحدیث مولوی نداء محمد ندیم صاحب در مورد پیشروی های اخیر ننگرهار

مصاحبه الاماره با شیخ الحدیث مولوی نداء محمد ندیم صاحب در مورد پیشروی های اخیر ننگرهار

خوانندگان محترم ویب سایت الاماره !

همانگونه که باخبر هستید، مجاهدین امارت اسلامی عملیات قاطع خود برای محو داعش در ولایت ننگرهار را با موفقیت به پایان رساندند و این فتنه را در ننگرهار از بین بردند، اداره ویب سایت الاماره لازم دانست مصاحبه ای را با شیخ الحدیث مولوی نداء محمد ندیم صاحب، مسئول کمیسیون استخبارات حوزه شرق کشور دربارۀ پیشرفت های اخیر در ولایت ننگرهار و دیگر موضوعات مربوطه انجام دهد، که اینست به حضور محترم شما تقدیم می گردد.

الاماره : محترم شيخ صاحب قبل از همه به شما خوش آمدید می گوئیم، اگر به عنوان سئوال اول برای مان بگوئید که چرا امارت اسلامی با داعشی ها می جنگد ؟

شيخ صاحب : بسم الله الرحمن الرحيم – الحمد لله رب العالمين، والعاقبة للمتقين ولا عدوان إلا على الظالمين، و صلى الله على نبينا محمد الذي بُعث بالسيف نذيرًا وبشيرًا بين يدي الساعة وعلى آله وصحبه أجمعين.. أما بعد :

اولتر از همه از اداره محترم ویب سایت الاماره تشکری می کنم که ما را دعوت کرد تا در مورد عملیات امارت اسلامی علیه داعشی ها در ننگرهار و دیگر موضوعات مرتبط، معلومات خود را با هموطنان شریک نمایم. در جواب سئوال شما باید بگویم که :

امارت اسلامی افغانستان دفاع از مقدسات اسلامی و حقوق هموطنان مظلوم را مسئولیت خود می داند و با همه کسانیکه علیه اساسات اسلامی و منافع ملی ما در کشور اقدام می کنند، مقابله می کند. جنگ با فتنه گران داعشی مکلفیت شرعی امارت اسلامی است، زیرا داعشی ها خوارج عصر حاضر هستند و در مورد جنگ با خوارج رسول الله صلی الله علیه و سلم می فرماید : «… فَأَيْنَمَا لَقِيتُمُوهُمْ فَاقْتُلُوهُمْ، فَإِنَّ فِي قَتْلِهِمْ أَجْرًا لِمَنْ قَتَلَهُمْ يَوْمَ القِيَامَةِ – رواه البخاري و مسلم – ترجمه: «… در هر جا با آن ها (خوارج) مواجه شدید، آنها را بکشید، یقینا در قتل آن ها برای کسانیکه آنها را قتل کرده باشد در روز قیامت اجر است». خوارج به افراد و زمان خاصی منحصر نیست، علائمی که رسول الله صلی الله علیه وسلم در مورد خوارج فرموده است، همه شان در خوارج عصر امروز یا داعشی ها موجود است. علمای کرام و مشائخ مشهور جهان اسلام فتوی داده اند که داعشی ها خوارج عصر امروز هستند و باید مسلمانان با آن ها مقابله کنند.

علائمی که در آیات مبارک  درباره خوارج  ذکر شده است، بعضی ها را به صورت مختصر برای تان ذکر می کنم :

  • نخست : عن يُسَيْرُ بْنُ عَمْرٍو، قَالَ قُلْتُ لِسَهْلِ بْنِ حُنَيْفٍ هَلْ سَمِعْتَ النَّبِيَّ صلى الله عليه وسلم يَقُولُ فِي الْخَوَارِجِ شَيْئًا قَالَ سَمِعْتُهُ يَقُولُ ـ وَأَهْوَى بِيَدِهِ قِبَلَ الْعِرَاقِ ـ ‏”‏ يَخْرُجُ مِنْهُ قَوْمٌ يَقْرَءُونَ الْقُرْآنَ لاَ يُجَاوِزُ تَرَاقِيَهُمْ، يَمْرُقُونَ مِنَ الإِسْلاَمِ مُرُوقَ السَّهْمِ مِنَ الرَّمِيَّةِ ‏”‏‏.‏ متفق عليه – ترجمه : امام بخاري او امام مسلم – رحمهما الله – در سندهای خود از یسیر بن عمرو – رحمه الله – روایت می کند که می فرماید که من به سهل بن حنیف رضی الله عنه گفتم : آیا شما از نبی علیه السلام دربارۀ خوارج چیزی شنیده اید؟ او گفت : «من از نبی علیه السلام در حالی که دستش را به سمت عراق دراز کرد، شنیدم که فرمود : از اینجا (عراق) مردمی خواهند آمد که قرآن می خوانند مگر از گلوی شان پائین نمی رود، آن ها از اسلام چنان خارج می شوند، طوریکه تیر از کمان خارج می شود».

از حدیث شریف دیگر نیز معلوم می شود که خوارج اکثر اوقات از عراق پیدا می شوند. خوارج عصر امروزی (داعشی ها) نیز از عراق پیدا شدند.

  • دوم : خوارج بر مسلمانان حکم کفار و مرتد می کند و ریختاندن خون شان را روا می دانند، خوارج عصر حاضر به مجاهدین امارت اسلامی العياذ بالله ( حرکة طالبان المرتدة ) می گویند – در یک حدیث متفق علیه دربارۀ خوارج چنین آمده است که : (َقْتُلون أَهْلَ الإسلامِ ويَدَعونَ أَهْلَ الأَوْثانِ لئن أنا أدركتهم لأقتلنهم قتل عاد – ترجمه :« خوارج مسلمانان را می کُشند و به کفار کاری ندارند، اگر من آنها را دریافتم یعنی اگر آن ها در وقت من پیدا شدند، من حتما آن ها را همانند عادیان (قوم عاد) خواهم کُشت». و اگر هم زمانی با کفار جنگ نموده اند، آن نیز فقط برای دفاع از خودشان بوده است. مقابلۀ اصلی شان با امت مسلمه است، حضرت عبدالله بن عباس رضی الله عنهما به خوارج که با کفار می جنگیدند، باز هم خوارج می گفت، داعشی ها نیز با به میان آمدن شان اولین جنگ خود را با مجاهدین پاکی انجام دادند که آمریکایی ها را در عراق شکست دادند، پس از آن همه تنظیم های جهادی جهانی را نخست مرتد خوانده و بعد از آن شمشیر های خود را با خون آن ها سرخ کردن. علی الرغم اینکه داعشی ها با کفار نیز جنگ نمودند، اما هیچگاهی با آن ها جنگ مقصودی انجام ندادند، بلکه تمام امکاناتی که در اختیار داشتند را در جنگ با مسلمانان مصرف کردند.
  • سوم : خوارج اکثرا جوانان و بی عقل خواهند بود (…حُدَثَاءُ الْأَسْنَانِ، سُفَهَاءُ الْأَحْلَامِ- متفق عليه ) ، خوارج (داعشی های) عصر حاضر نیز اکثرا جوانان بی عقلی هستند که وقتیکه برایشان گفته می شود تا در مساجد و در میان مسلمانان عام بدون کدام هدف خاصی خود را منفجر کنند، آن ها بجای اینکه فکر کنند که اینها مسلمان هستند و مقابلۀ ظاهری با ما نیز ندارند، پس چرا باید آنها را بکُشم ؟ فقط خود را منفجر می کنند و مسلمانان عام را به شهادت رسانده و خانه خدا را تخریب می کنند.
  • چهارم : خوارج مغرور و خود را از مسلمانان دیگر برتر دانسته و آنها را به چشم حقارت می بینند ( إِنَّ فِيكُمْ قَوْمًا يَعْبُدُونَ وَيَدْأَبُونَ، حَتَّى يُعْجَبَ بِهِمُ النَّاسُ، وَتُعْجِبَهُمْ نُفُوسُهُمْ، يَمْرُقُونَ مِنَ الدِّينِ مُرُوقَ السَّهْمِ مِنَ الرَّمِيَّةِ ) ، زیرا آن ها در اثر عبادت به خود می بالند، داعشی ها نیز خود را شیران خلافت می خوانند و مسلمانان دیگر را مرتدین و با الفاظ نامناسب دیگر یاد می کنند.

دربارۀ خوارج علاوه بر علائم مذکور، نشانی های زیادی در احادیث مبارک ذکر شده است، به طور مثال : آگاهی آن ها در دین بسیار کم خواهد بود، قول شان از قرآن و حدیث است، اما اعمال شان بسیار بد است، آیاتی که درباره کفار نازل شده اند، آن آیات را در حق مسلمانان تطبیق می کنند و امثال دیگر، که همه شان با علائم و اعمال داعشی ها مطابقت دارند.

داعشی ها در مدت کوتاهی، مظالم زیادی را بر ملت مجاهد افغانستان انجام دادند، مساجد را منفجر کردند، بزرگان ریش سفید را به اتهام همکاری و همدردی با امارت اسلامی بر بمب نشانده و با انفجار بمب ها، آنها را به شهادت می رسانند، به بی آبرویی مردم شروع کردند و مردم بی چاره را از خانه های شان کوچ دادند  و خودشان در آن ها ساکن شدند و مظالم دیگری که تحمل یادآوری آن را هیچ مسلمان ندارد، حتی در این اواخر به کتاب الله (قرآن عظیم الشان) چنان  بی حرمتی کردند که آمریکایی ها نیز بیشتر از این نکرده اند، این دشمنان الله ، قرآن کریم را بر ماین می گذاشتند و هرگاه مسلمانی آن را دیده و بلند می کرد، ماین منفجر می شد. یک مجاهد نیز هنگامیکه قرآن مجید را بر زمین افتاده دید، بلند کرد و ماین منفجر گردید. امارت اسلامی همانطور که دفاع و محافظت از مقدسات اسلامی، وطن و ملت مظلوم را در مقابل اشغالگران کافر و مزدوران آنها را مسئولیت خود می داند، همینطور محافظت اماکن مقدسه، کشور و ملت مظلوم از داعشی ها و دیگر فتنه گران را مکلفیت خود می داند و با نصرت الله متعال عزم و ارادۀ مستحکم برای محو کردن آن ها دارد.

الاماره : فتنۀ داعش در ساحات مختلف کشور سر بلند کرد و بعد از آن از طرف مجاهدین امارت اسلامی از بین برده شدند، علت های مهم پیدایش فتنه داعشی در کشور و مقاومت آنها برای مدتی را، چه بود ؟

شيخ صاحب : پس از اعلان خلافت کاذب داعشی ها در عراق، تعدادی از مفسدین بیرق آن ها را در افغانستان بلند کردند و نمایندگی وحشت و خلافت کاذبی تحت نام ولایت خراسان را اینجا باز کردند، رهبری اش را مرد بی راهه یی بنام حافظ سعید بدست گرفت، که اکثریت همراهانش در منطقه به فساد، دزدی و اختطاف مشهور بودند. پس از آن شماری از افرادی که فکر تکفیری داشتند و خود را در صف امارت اسلامی پنهان کرده بودند، کسانی که مکررا از لوائح امارت سرپیچی کرده بودند و از مجازات در هراس بودند، با آن ها یکجا شدند.

اشغالگران آمریکایی که از شروع تجاوز چندین تجربه های ناکام بخاطر ایجاد اختلاف در صف متحد امارت اسلامی تجارب کرده بودند، در انتظار چنین گروهی بود که ظاهرا عنوانش اسلام، جهاد و شهادت باشد تا مقابل امارت اسلامی آن ها را بجنگاند و بدین ترتیب تقدس و مشروعیت جهاد جاری علیه اشغال را زیر سوال ببرد، زیرا آمریکایی ها با استفاده از مزدوران اجرتی خود به شمول اربکی ها، بزرگان خائن قومی و پروژه های مختلف تحت نام بازسازی، اهداف خود را بدست نیاورده بودند. به وجود آمدن داعش در افغانستان، آمریکایی ها را برای هدف همیشگی اش امیدوار کرد و برای تقویه و توسعۀ این گروه فتنه گر نه تنها اینکه شب و روز تبلیغات نمود، بلکه با دست دوم و سوم شروع به حمایه و اکمال آن ها کردند. در اوائلِ فعالیت ملیشه های داعشی در افغانستان ، شهید امیر المؤمنین ملا اختر محمد منصور – تقبله الله – نامهء سرگشاده ای بنام ابوبکر بغدادی فرستاد و به او دربارۀ وجود، اضرار و عواقب بی مفهوم داعش در افغانستان هشدار داد.

مگر خوارج وحشی در جواب، مجاهدین امارت اسلامی را مرتد خطاب کردند و به خوارج خود امر جنگ علیه مجاهدین دادند. خوارج داعشی به گونه پیهم در ولایات ننگرهار، زابل، فراه، هلمند، جوزجان، کنر و غور سر بلند کردند و به اذیت ملت مظلوم و بی حرمتی به مقدسات اسلامی شروع کردند. بزرگان مدبر امارت اسلامی افغانستان نخست از صبر و حوصله کار گرفتند و کوشش نمودند که آن ها را از راه مفاهمه از این بغاوت و سرکشی بازگردانند، اما وقتیکه خاتمه وحشت و گمراهی آن ها بدون شمشیر و جنگ ناممکن شد، امارت اسلامی به قطعات نظامی خود امر نمود که این گروه فتنه گر را با نصرت الله متعال محو کنند و مسلمانان را از شر شان برهانند.

اگرچه مجاهدین امارت اسلامی این گروه را در هلمند و فراه بسیار زود از بین برد، اما در ولایات زابل، جوزجان ، غور و ننگرهار جنگ های سختی صورت گرفت و آن ها برای مدتی در این مناطق در برابر مجاهدین مقاومت کردند. علت های مقاومت داعش، حمایت اشغالگران، اکمال آن ها از سوی استخبارات رژیم کابل و همکاری با آن ها بدست قومندانان محلی، تداوی زخمی های شان در شفاخانه دولتی، رساندن مرمی و مهمات در جریان جنگ، نجات آن ها در هنگام محاصره، عملیات در مقابل مجاهدینی که با آن ها می جنگند، چاپه، بمباردمان و موانع دیگری بود که باوجود همه آن، مجاهدین امارت اسلامی آن ها را از تمام ولایات مذکور راندند تا جایی که بزرگ ترین کامیابی امارت اسلامی رهایی ولایت ننگرهار از شر آن ها بود، که الله متعال نصیب مجاهدین نمود.

الاماره : شيخ صاحب شما بر تلاش ها و عملیات های مجاهدین امارت اسلامی علیه فتنۀ داعش در افغانستان روشنایی انداختید و گفتید که چند روز پیش در جریان عملیات مجاهدین امارت اسلامی، گلیم این فتنه از ولایت ننگرهار برچیده شد، اگر بگوئید که ولایت ننگرهار برای داعشی ها از نگاه نظامی و استراتژیکی چه حیثیتی داشت و آن ها در کدام ساحات این ولایت حضور داشتند ؟

شيخ صاحب : مناطق کوهستانی در ولایت ننگرهار که در کنترول گروه خوارج داعشی بود، اهمیت فوق العادۀ نظامی داشت، تنگی مرکخیل (ولسوالی شیرزاد)، تنگی وزیر، زاوه و ودیسار (ولسوالی خوگیانی)، تنگی سلیمان خیل، توره بوره، تنگی پچیر و تنگی هزارنو (ولسوالی پچیراگام)، تنگی اوغز (ولسوالی هسکه مینه)، کَس ها (کڅونه) ، تنگی کوت و خرکی (ولسوالی کوت) ،مهمند دره، خروه و خور (ولسوالی سپین غر)، باغ دره و تختو مینه (ولسوالی اچین) از جمله مناطقی است که کوه های بلند و دره های عمیق دارد، داعشی ها در نقطه های حاکم کوه ها و دره های این ولسوالی ها سنگرهای پُخته درست کرده بودند، که تسخیر آن آسان نبود.

بر اثر این موقعیت جغرافیایی پیچیده و دشوار، اشغالگران آمریکایی نتوانسته اند که در جریان هژده سال کنترول این مناطق را بدست بگیرند. همچنین ولایت ننگرهار بخاطر موقعیت استراتژیک خود برای داعشی ها بسیار با اهمیت بود، این ولایت با داشتن مرز مشترک با ولایات لغمان، کنر، لوگر، کابل و خط دیورند برای ادامۀ فعالیت و فرار آن ها ارزش حیاتی داشت. موجودیت دوستان فکری آن ها در شهر جلال آباد برای تکمیل کمبود مصارف مالی و تشکیلات نظامی آنها نقش بزرگی داشت، همچنین با توجه به اهمیت نظامی و استراتژیکی ولایت ننگرهار، داعش این ولایت را مرکز خود خواندۀ خلافت داعش نامیده بودند و آن را سنگر شکست ناپذیر می دانستند.

الاماره : شما پیشتر گفتید که مقامات اداره کابل و خاصتا ارگان های استخباراتی و قومندانان محلی رژیم با  فتنه گران داعشی رابطه داشتند، روابط بین داعشی ها و رژیم کابل در ولایت ننگرهار در چه سطحی بود ؟

شيخ صاحب : روابط بین داعشی ها و رژیم کابل در ولایت ننگرهار در سطح بلندی موجود بود، در منطقه نارنج باغ شهر جلال آباد از سوی امنیت ملی، استخبارات رژیم کابل مدرسۀ «تعليم القرآن والسنة» را که از سوی احمدشاه و سردارولی تمویل می شود، مرکز بزرگی برای مهیا ساختن تشکیل داعشی ها بود. دولت به این مرکز اسلحه داده و تدابیر شدید امنیتی برایش گرفته شده است. این گونه مراکز به شکل مدرسه در بسیاری از ساحات جلال آباد و بهسود موجود است. صدیق، ولسوال چپرهار برادر رئیس مشرانو جرگه رژیم کابل است، او حامی و اکمال کننده مشهور داعشی ها در منطقه است، خود مسلمیار نیز از طریق برادر و دیگر دوستانش روابط وسیعی با داعشی ها دارد و با آ نها هر نوع همکاری می کند. مشهورترین شخص برای پیشبرد کارهای مسلمیار در این باره شخصی بنام زیارت گل است. زیارت گل برادر داکتر سباگل است. سباگل اولا مسئولیت شهر جلال آباد از سوی داعشی ها را بر عهده داشت و در این اواخر مسئولیت عمومی امور اقتصادی را برایش داده شده بود. حالا که داعشی ها از تمام ساحات ولایت ننگرهار رانده شده اند؛ رژیم کابل برای حمایه و تنظیم دوبارۀ آن ها یک سلسله اقدامات را آغاز کرده است، در ساحه کمپ کابل ولسوالی رودات برای ملیشه های داعشی که با آن ها یکجا شده اند، محلات مسکونی مهیا کرده اند و امور آموزش و تنظیم دوباره آن ها جریان دارد. ملیشه های داعشی توسط استخبارات رژیم کابل از اینجا به ولسوالی های شیگل و دیگل کنر فرستاده می شوند. ملیشه های داعشی به شخصی بنام امان الله خان که قومندان پیشین حزب اسلامی و حال فرد مهم امنیت ملی و داعش است، سپرده می شوند. همینطور داعشی های انتقالی به دیگل از سوی استخبارات اداره کابل تا ساحات چلس رسانده می شوند، تا آن ها را برای جنگ مقابل مجاهدین امارت اسلامی آماده کنند.

براساس یک راپور تازه و موثق، تقریبا پانزده روز پیش یک نشستی در کمپ مشاروت خارجی ها واقع در سرک پانزدهم وزیر اکبر خان (کابل) دایر گردید که جنرال عبدالحی رؤفی (معین پلان و پالیسی وزارت دفاع اداره کابل) ، شفیع (مشاور ارشد شورای امنیت) و دگر جنرال عبیدالله اندر با درباره شکست داعش در ننگرهار با امریکایی ها صحبت کردند. دران نشست یک سلسله تصامیم گرفته شد و برای تنظیم مجدد داعش تعیینات ذیل نیز صورت گرفت :

قاري عابد خراسانی باشنده کوت ولایت ننگرهار به حیث مسئول نظامی داعش در ننگرهار، قاری عبیده اورکزی باشنده تیراه، پاکستان به حیث مسئول مالی داعش و ملا کوتر خان مشهور به موسی باشندۀ داکوی ولسوالی چپرهار به حیث مسئول استخبارات داعش تعیین شدند.

الاماره : شما در عملیات کوبنده مجاهدین امارت اسلامی در مقابل فتنه گران داعش در ننگرهار سهم داشتید، اگر به گونه عمومی در مورد این عملیات معلومات بدهید ؟

شیخ صاحب : عملیات فاتحانه مجاهدین امارت اسلامی در برابر داعش در ننگرهار تقریبا در دو ماه به پایان رسید. منطقه عملیات از نگاه جغرافیایی، با داشتن کوه ها و دره های بزرگ منطقه پیچیده ای بود و از نگاه نظامی، جنگ دران بسیار دشوار بود. دشمن تمام نیروی خود را به آن منطقه انتقال داده بود. شمار ملیشه های داعشی بیش از هزار نفر بود و تمام افراد مسلکی خود را در بخش های مواد انفجاری و سلاح های پیشرفته به کار انداخته بودند. با توجه به این حالت دشمن و وضعیت منطقه، مقام محترم رهبری امارت اسلامی به مسئولین محترم کمیسیون نظامی هدایت دادند تا این عملیات را به گونه فوق العاده تنظیم و رهبری نمایند. مقام محترم کمیسیون نظامی بنا بر هدایت مقام محترم رهبری امارت اسلامی توجه کامل خود را بر این عملیات به خرج دادند و ترتیبات ویژه ای را به شکل ذیل ترتیب دادند  :

– نخست : خواستن قطعات نظامی قندهار، زابل، غزنی، میدان وردک، پکتیکا، خوست، پکتیا، لوگر، کابل و ننگرهار برای این عملیات.

– دوم : پلان عملیات از ده طرف بر دشمن، و فرمان عملیات همزمان مجاهدین از همه اطراف.

– سوم : به عهده گرفتن رهبری و فرماندهی عملیات از اول تا اخیر از سوی رهبری کمیسیون نظامی.

اگرچه مجاهدینی که از دیگر مناطق برای عملیات می آمدند، در مربوطات غزنی و بره کی و اوچکان ولایت لوگر شکار حملات درون امریکایی ها شدند و ده ها تن مجاهدین در بمباردمان های امریکایی ها به شهادت رسیدند. اما این جذبه قربانی مجاهدین و تعهد محکم بزرگان نظامی بود که از اراده شان منصرف نشدند و ترتیبات لازم برای عملیات را تکمیل نمودند. مجاهدین پس از تعرض بر سنگرهای ملیشه های داعشی بسیار به زودی مناطق وسیعی مثلا زاوه، ودیسار و تنگی مرکی خیل را تصرف نمودند. اما بعضی مشکلات در برابر پیشرفت سریع آن ها حائل شد. ملیشه های داعشی صدها ماین را در راه ها و اطراف سنگرها و قلعه های خود نصب کرده بودند. مجاهدین مجبور شدند نخست مناطقی را که تحت پوشش ماین ها قرار گرفته بود تصفیه نمایند و سپس با کمال احتیاط به پیشروی خود دوام بدهند. اگر چه شماری از مجاهدین توسط ماین های دشمن شهید و زخمی شدند، اما با تدابیر احتیاطی از تلفات زیادی مجاهدین جلوگیری شد. از سوی دیگر، طیارات درون امریکایی در جریان عملیات مجاهدین را وقتا فوقتا بمبارد می کردند و با تلفات جانی و مالی مواجه می ساختند. درون امریکایی ۶ نفر مجاهدین را در منطقه اری سر تنگی مرکی خیل شهید و ۴ تن دیگر را زخمی کردند. حمله دیگر را در منطقه خر سر این تنگی انجام دادند که در نتیجه آن دو نفر مجاهد شهید شدند. چهار حمله درون در منطقه تره کی این تنگی انجام دادند و دو تن مجاهدین را شهید کردند. یکتن مجاهد در حمله درون در تنگی وزیر شهید و چهار موتر تخریب شد. هرگاه رژیم کابل از پیشروی های امارت اسلامی در برابر ملیشه های داعشی خبر شد، آن ها نیز به ایجاد مزاحمت در برابر عملیات مجاهدین آغاز کردند و عملیات خود را دران مناطق شیرزاد و خوگیانی که تعداد اندکی مجاهدین آن را نگه داری می نمودند، آغاز کردند. آن ها می خواستند توجه مجاهدین را از عملیات ضد داعش منحرف بسازند. اما مسئولین مدبر نظامی امارت اسلامی آن ها را با تعداد کم مجاهدین مصروف نگه داشتند و توجه خود را بر عملیات بر ضد داعش متمرکز نمودند.

مجاهدین به نصرت خداوند متعال هر گونه تکالیف، زحمات و مشکلات را متقبل شدند و با همه موانع به پیشروی های خود دوام دادند، تا اینکه ملیشه های داعشی را از تمام مناطق مهم مثلا توره بوره، تنگی سلیمان خیل، اوغز، تنگی هزارنو، تنگی کوت و مهمند دره بیرون راندند و به سوی تختو مینه ولسوالی اچین به دنبال آن ها رفتند. دشمن به عنوان آخرین سنگر با زنان و کودکان خود به تختو مینه پناه بردند، مجاهدین دران جا هم آن ها را تحت محاصره و فشار شدید گرفتند و وعده دادند که در صورت تسلیم شدن، آن ها را محکمه شرعی می سپارند. اما فتنه گران داعشی بجای امارت اسلامی ظاهرا خود را به امریکایی ها و رژیم کابل سپردند و گلیم آن ها از ننگرهار برچیده شد و وجود شوم شان به پایان رسید.

الاماره : پس از شکست داعشی ها در ننگرهار، بیشتر افراد آن ها با اداره کابل یکجا شدند و چنان گفته می شود که بعضی شان به مناطق دیگر فرار کرده اند. حقیقت یکجا شدن افراد شکست خورده داعش با اداره کابل چیست ؟ و مسئولین امارت اسلامی در مورد افراد فرار کرده داعش چه پلان دارند ؟

شیخ صاحب : حقیقت یکجا شدن افراد شکست خورده داعش با اداره کابل، بسیار واضح است. هر زمانی که داعشی ها در برابر امارت اسلامی شکست خورده اند، امریکایی ها و اداره فاسد کابل آن ها را از پنجه های مجاهدین نجات داده اند. تسلیمی ظاهری داعشی ها باید به حیث معامله نجات و تنظیم مجدد آن ها از سوی امریکایی ها و اداره کابل یاد شود. زیرا ما اسناد دقیق داریم که داعشی های یکجا شده با آن ها را ارگان های استخباراتی دوباره استخدام کرده اند و در برابر مجاهدین به محاذهای جنگ فرستاده اند. در میان صدها تن افراد داعشی های شکست خورده در ننگرهار،  بعضی چهره های مهمی بودند که با قومندان های محلی و اربکی رابطه داشتند و می خواستند که به همکاری اربکی ها به مناطق دیگر بروند. بعضی افراد مهم آن ها به اساس راپورهای استخباراتی مجاهدین در راه ها گرفتار شدند و به محاکم شرعی امارت اسلامی سپرده شده اند. در پاسخ به پرسش دوم شما باید بگویم که امارت اسلامی افغانستان می خواهد فتنه داعش را از سراسر افغانستان محو کند و آن ها اگر از ننگرهار به هر جا فرار کرده باشند و یا سنگر گرفته باشند، مجاهدین آن ها را تعقیب می نمایند و از بین می برند. ان شاء الله تعالی، بنصر الله و ما ذالک علی الله بعزیز.

الاماره : زمانی که امارت اسلامی فتنه داعشی را در ننگرهار از بین برد و از پایان عملیات آغاز شده در برابر آن ها خبر داد، رئیس اداره کابل اشرف غنی به ننگرهار رفت و دران جا پیروزی مجاهدین امارت اسلامی را به عساکر خود منسوب کرد. از نگاه شما، هدف رئیس رژیم کابل ازین کار چه است ؟

شیخ صاحب : هدف اصلی رئیس اداره کابل ازین دروغ شاخدار، مخفی داشتن دو رویگی خود و خاک پاشیدن بر چشم جهانیان است. زیرا آن ها ظاهرا دولت و نظام خود را ضد داعشی ها نشان می دهند و در حقیقت، داعش را در مقابل امارت اسلامی حمایت می کنند و برای بقای شان دست و پا می زنند. عساکر بزدل و مزدور رژیم کابل شاید بر این سخنان غیر مسئولانه و دروغ های صریح قومندان سر اعلی خود (؟) شرمنده و خجل شده باشند، زیرا آن ها می دانند که حتی از روی دروغ هم درین عملیات بر داعشی ها فیری نکرده اند.

الاماره : راپورهای وحشت و جنایت های بشری گروه داعش در ننگرهار وقتا فوقتا به نشر می رسید، شما منطقه را از نزدیک دیده اید، اگر درین مورد معلومات بدهید که آن ها چگونه جنایات انجام داده اند ؟

شیخ صاحب : ملیشه های وحشی داعش در منطقه به ویژه در ننگرهار جنایاتی را انجام داده اند که تا اکنون کافران اشغالگر هم مرتکب آن نشده اند. این خوارج سر یک پسر خوردسال را به جرم اینکه شماره تلفون یک مجاهد امارت اسلامی با او پیدا شده بود، بریدند. در ولسوالی سپین غر، موسفیدان را به جرم اینکه با مجاهدین امارت اسلامی همدردی دارند، بر ماین ها نشستاندند و انفجار دادند. از همین ولسوالی ۱۲ زن را برای ۱۵ روز با خود بردند. چند نفر را در منطقه مهمند دره ولسوالی پچیراگام به اتهام روابط با امارت اسلامی در یک غار انداختند و سپس دهن غار را به روی آن ها بستند، تا اینکه آن ها بر اثر گرسنگی به شهادت رسیدند. ملک ولی خان، باشنده ولسوالی کوت را زنده زیر یک سنگ بزرگ کوه کردند و شهید ساختند و در آخرین روزهای خود در ننگرهار، در یک مسجد جامع منطقه جودره ولسوالی هسکه مینه انفجار وحشیانه ای در روز جمعه بر نماز گذاران انجام دادند، که منجر به شهادت و زخمی شدن ده ها نفر مسلمان های بی گناه شد.

خلاصه اینکه این چند نمونه جنایات آن ها بود. چنان واقعات بی ناموسی هم در حق مردم انجام داده اند که یادآوری آن مناسب نیست.

الاماره : شیخ صاحب محترم ! کنون وضعیت در ننگرهار چطور است ؟

شیخ صاحب : عملیات امارت اسلامی بر ضد داعش در ننگرهار به پایان رسیده و وضعیت کنونی لله الحمد قابل اطمینان است، اما قطعات نظامی که برای عملیات رفته بودند، هنوز هم در منطقه موجود هستند، تا مناطق پاک شده از داعشی ها از ماین ها و مواد انفجاری کاملا پاکسازی شود و ملت را مطمئن بسازد که قریه ها و روستاهای شان بدون کدام خطر قابل سکونت است. زیرا داعشی های وحشی مقدار زیادی ماین ها و مواد انفجاری را در راه ها، خانه ها و دشت ها نصب کرده اند.

در چهار روز گذشته، مجاهدین امارت اسلامی در سلسله عملیات های تصفیوی گودام های اسلحه داعش را نیز کشف کرده اند، که دران ده ها میل سلاح های سبک و سنگین، ۱۲ میل توپ های هفتاد و پنج، ۱۰ میل زیکو یک، ۲ میل دهشکه و مهمات زیادی بدست آورده اند.

تا اکنون، مناطقی که از سوی قطعات نظامی امارت اسلامی تصفیه شده است، مردم آن مناطق دوباره به خانه های شان برگشته اند و زندگی عادی خود را در فضای امن و اطمینان آغاز کرده اند. ان شاء الله، همه آن هموطنانی که از دست وحشت و ملیشه های داعشی خانه ها و قریه های شان را ترک کرده اند، با تصفیه سائر مناطق به جاهای خود پس خواهند آمد.

الاماره : محترم شیخ صاحب ! در پایان مصاحبه، اگر توصیه ای به مجاهدین، مردم و علمای کرام دارید، لطف نمائید.

شیخ صاحب : به مردم مظلوم، مجاهدین محترم و علمای معزز و گرامی پیام ها و توصیه های جداگانه ای دارم :

پیام و توصیه ام به مردم مظلوم و مسلمان ننگرهار اینست که اگرچه شما از چاپه ها، بمباردمان ها و دیگر مظالم امریکایی های اشغالگر تکالیف زیادی دیده اید و همچنان بر اثر وحشت های خوارج داعشی از همه بیشتر اذیت شده اید، اما باز هم به اخلاص و همکاری خود با مجاهدین امارت اسلامی دوام داده اید و به قیمت سر تان در پهلوی فرزندان مجاهد خود ایستاده اید، از خداوند متعال استدعا دارم که اخلاص و اعمال نیک شما را قبول نموده، درجات بلند برای تان نصیب بفرماید. خداوند متعال شما را در آینده از چنین فتنه ها و تکالیف نگه دارد. توصیه ام به شما اینست که چنان مردمی را در مناطق خود جا ندهید که شک و گمان فتنه بر آن ها برده می شود و یا برای تفرقه افگنی بین مجاهدین تلاش می کنند. اگر در مورد داعشی ها یا دیگر گروه های فتنه گر معلومات پیدا کنید، فی الفور با مجاهدین امارت اسلامی شریک نمائید، تا بر وقت تصمیم گرفته شود و مردم مظلوم ننگرهار با مشکلات رو برو نشوند.

پیام و توصیه من به مجاهدین محترم ننگرهار اینست که باید بین خود محبت، اخلاص، اتفاق و تعامل خوب داشته باشید، همواره به تصفیه صفوف خود متوجه باشید و افراد بی اطاعت، فتنه گر و مفسد را فرصت ندهید که در بین شما جا بگیرند، و اگر در داخل صف موجود باشند، برای بیرون کشیدن و یا مجازات آن ها با مسئولین ولایتی همکاری نمائید.

پیام من به علمای معزز ننگرهار اینست که در تربیه مجاهدین و اصلاح مردم، مسئولیت الهی خود را ادا نمائید، به ویژه برای اصلاح اذهان کسانی بکوشند که از تبلیغات خوارج داعشی متاثر شده اند و با برادران مسلمان خود تصادم فکری دارند.

الاماره : محترم شیخ صاحب ! ازینکه با مصروفیت های زیادی با وبسایت الاماره مصاحبه نمودید، از خداوند متعال برای تان اجر عظیم مسئلت داریم.

شیخ صاحب : از شما هم سپاسگذاریم که برای ما فرصت دادید، تا صدای خود را به ملت برسانیم و معلومات خود را با آن ها شریک بسازیم.

 

مطالب مرتبط