شنبه ، 14 دسامبر ، 2019

سوانح کوتاه شهید ملا عزت الله کهمردی – تقبله الله –

سوانح کوتاه شهید ملا عزت الله کهمردی – تقبله الله –

عثمانی بامیانی

شهید ملا عزت الله معروف به حنظله – تقبله الله – پسر فیض احمد در سال ۱۳۷۵ خورشیدی مصادف با ۱۹۹۶ میلادی در قریه دوشاخ ولسوالی كهمرد ولايت باميان در يک خانواده ديندار و جهادی چشم به جهان فانی گشود.

شهید ملا حنظله – تقبله الله – آموزش های ابتدایی دینی اش نزد ملا امام قریه شروع کرد، بعدا علوم عصری را  تا صنف دوازده در لیسه قریه دوشاخ، کهمرد به اتمام رساند و بنا به شوق و علاقه فراوان که با علوم دینی داشت در قدم نخست سللسه فراگیری علوم دینی را در دارالعلوم احمدیه در قریه دوشاخ آغاز نمود پس از یکسال عازم دارالعلوم تکلانیه در قریه دشت سفید ولسوالی کهمرد شد و مدت یک سال در آنجا به درسخوانی ادامه داد. سال بعدی تعلیمی را در مدرسه قریه انداب ولسوالی مذکور سپری نمود و سپس دوباره به دارالعلوم احمدیه برگشت و یک سال دیگر دران جا درس خواند.ازان پس برای فراگیری علوم بیشتر قرآنی و نبوی به ولایات پروان، بلخ و بغلان سفر نمود و مدت سه سال در ولایات نامبرده به تحصیلات خود دوام داد

سپس شهید ملا حنظله – تقبله الله – برای اعاده استقلال کشور و حاکمیت نظام مصفای اسلامی همانند دیگر فرزندان متین کشور به کارزار داغ جهاد و مقاومت در برابر امریکایی های اشغالگر و اداره دست نشانده آن ها رو آورد و کمر همت را برای فعالیت های جهادی بست. او سه سال پیهم در ولايات فاریاب، قندوز، بغلان و بامیان مردانه وار مبارزه نمود و از خود قهرمانی های در عرصه شهامت و شجاعت ثبت نمود. شهید ملا حنظله در زندگی شخصی و اجتماعی خود از اخلاق زیبا و حمیده برخوردار بود.

او بنا بر لیاقت و شایستگی که در امور جنگی داشت، طبق لزوم دید بزرگان امارت اسلامی به حیث مسئول جهادی ولسوالی سیغان ولایت بامیان تعیین گردید و مدتی به این حیث ایفای وظیفه نمود.

شهید حنظله عشق بیکران با لیلای شهادت داشت و آرزوی همیشگی اش بود که خداوند او را به این آرمان والایش نائل بگرداند. همان بود که به تاریخ ۱۳ ذی الحجه ۱۴۴۰ هجری قمری در انفجار ماینی که به اثر عوراض تخنیکی انفجار کرد، در منطقه کوتل دندان شکن ولسوالی کهمرد با یک تن رفیق جهادی اش شهید ملا محمد ندیم حماس، جام حیات بخش شهادت را نوشید و به آرمان پاکش نائل شد. نحسبهم کذالک والله حسیبهم.

مطالب مرتبط