شنبه ، 14 دسامبر ، 2019

افغانستان در ماه نومبر ۲۰۱۹ میلادی

افغانستان در ماه نومبر ۲۰۱۹ میلادی

احمد فارسی

ملاحظه: این نوشتار شامل رویدادهایی است که دشمن به آن اعتراف کرده است ولازم به اشاره می دانیم که رویدادهای موثق دیگر را با ذکر معلومات بیشتر بخصوص دربارهء آمار تلفات و خسارات دشمن داخلی و خارجی میتوان در سایت رسمی امارت اسلامی افغانستان مطالعه کرد.

——————————–

ماه نومبر ۲۰۱۹ شاهد رویدادهای زیادی بخصوص در صحنهء نظامی بود. در جریان این ماه چندین پایگاه نظامی دشمن به تصرف مجاهدین در آمد که طی آن دشمن متحمل تلفات و خسارات شدید گردید. تفاصیل رویدادهای مذکور و مهم دیگر را تحت عناوین ذیل میتوان مطالعه کرد:

تلفات و خسارات اشغالگران خارجی:

اشغالگران در جریان ماه نومبر متحمل تلفات و خسارات قابل ملاحظه گردیدند. بر اساس راپور های نشر شده در جریان این ماه، به روز دوشنبه ۴ نومبر یک عسکر نیروهای اشغالگر در مرکز ولایت ارزگان کشته شد.  به روز چهارشنبه ۶ نومبر نیروهای اشغالگر در مرکز ولایت لوگر مورد هجوم مجاهدین قرار گرفتند که طی آن ۵ تن از آنان کشته و زخمی شدند. و به روز چهارشنبه ۲۰ نومبر یک هلیکاپتر چینوک دشمن در ولایت لوگر سرنگون گردید که طی آن تعداد زیادی از عساکر خارجی همراه با کماندوهای صفر یک دشمن کشته شدند.

تلفات در صف ادارهء اجیر:

گراف تلفات در صف دشمن اجیر به شکل روز افزون بالا می رود. به روز یکشنبه ۳ نومبر دو قوماندان قطعات خاص ادارهء اجیر در ولایات میدان وردک و پکتیا کشته شدند. به روز سه شنبه ۵ نومبر لوی سارنوالی ادارهء اجیر اعلان کرد که طی هفت ماه گذشته ۱۴ سارنوال این اداره کشته شده اند. به فردای این خبر قوماندان امنیهء ولسوالی چهاربولک ولایت بلخ در اثر یک حمله مجاهدین کشته شد و به روز پنجشنبه ۷ نومبر چهار قاضی محکمهء استئناف ولایت لوگر کشته شدند.

به روز جمعه ۸ نومبر مجاهدین امارت اسلامی ولسوالی اتغر ولایت زابل را مورد حملات خود قرار دادند که طی آن قوماندان امنیهء این ولسوالی همراه با ۲۰ تن از افرادش کشته شدند. در هفتهء دوم این ماه و به روز سه شنبه ۱۲ نومبر مجاهدین از کشته شدن یک افسر قطعه صفر دو در مرکز ولایت ننگرهار خبر دادند. به روز جمعه ۱۵ نومبر قوماندان امنیهء ولسوالی ورسج ولایت تخار در یک کمین مجاهدین جان باخت. سه روز بعد به روز دوشنبه ۱۸ نومبر سارنوال استئناف ولایت غزنی در این ولایت کشته شد. به روز سه شنبه ۲۶ نومبر قوماندان امنیهء ولسوالی رشیدان ولایت غزنی نیز کشته شد. و به روز شنبه ۳۰ نومبر قوماندان لوای سرحدی هلمند در اثر یک انفجار کشته شد.

آنچه در اینجا ذکر شد نمونه یی از این تلفات بود که تفاصیل آنرا می توان در راپورهای منتشرهء صفحه انترنتی امارت اسلامی مطالعه کرد.

تلفات و آزار و اذیت ملکی:

تلفات و آزار و اذیت ملکی بعد از شکست های پیهم دشمن اشغالگر و اجیر افزایش یافته است. به سلسله همین وحشت به روز دوشنبه ۴ نومبر مطبوعات از ویران کردن ۸۰ خانه ملکی در مربوطات ولسوالی سید آباد ولایت میدان وردک توسط نیروهای امنیتی ادارهء اجیر خبر دادند. از سوی دیگر مردم ولسوالی چک این ولایت نیز شکایت دارند که اربکی ها و قطعه های خاص ادارهء اجیر کابل متعلمین، معلمین و مردم عامه را سپر قرار داده و از عقب آنان طالبان را مورد حمله قرار می دهند. به روز جمعه ۸ نومبر نیروهای اشغالگر ۵ موتر حامل مسافرین را در شاهراه کابل – جلال آباد در ولایت لغمان به آتش کشیدند که طی آن تعداد زیادی از مسافرین کشته و زخمی شدند.

به روز دوشنبه ۱۱ نومبر ۷ تن از اعضای یک فامیل در ولسوالی جاجی اریوب ولایت پکتیا و به روز یکشنبه ۲۴ نومبر ۱۷ تن ملکی در ولسوالی پشت رود ولایت فراه در اثر حملات هوایی نیروهای اشغالگر به شهادت رسیدند. رویداد دومی در حمله بر مسجد و نماز گزاران رخ داد. به روز شنبه و آخرین روز این ماه حد اقل ۵ تن بشمول اطفال و زنان در مرکز ولایت خوست در اثر حملات هوایی اشغالگران به شهادت رسیدند.

تفاصیل رویدادهای حملات و تلفات ملکی ها را در راپور منتشرهء صفحه انترنتی امارت اسلامی میتوان مطالعه کرد.

عملیات الفتح:

به روز جمعه اول نومبر ادارهء سیگار اعلان کرد که نیروهای امنیتی ادارهء اجیر کابل حالت دفاعی را به خود گرفته اند و تلفات شان خیلی افزایش یافته است. به فردای آن پارلمان قلابی این اداره اعلان کرد که مقامات امنیتی این اداره تنها لاف می زنند و معلومات دروغین امنیتی را با ملت شریک می سازند. به روز سه شنبه ۵ نومبر حد اقل هفت تن از افراد کمندوی دشمن طی یک حمله مجاهدین و انفجار موتر شان در شهر خوست کشته شدند. به روز جمعه ۸ نومبر مجاهدین امارت اسلامی ولسوالی اتغر ولایت زابل را مورد حملات خود قرار دادند که طی آن قوماندان امنیهء این ولسوالی همراه با ۲۰ تن از افرادش کشته شد. به فردای آن مرکز استخبارات ولسوالی ارغنداب ولایت زابل در تصرف مجاهدین در آمد. در همین روز یک پایگاه دشمن در ولسوالی شاه ولیکوت ولایت کندهار نیز مورد حملات مجاهدین قرار گرفت که طی آن تعداد زیادی از عساکر موجود در پایگاه کشته و زخمی شدند.

به روز پنجشنبه ۱۴ نومبر مجاهدین امارت اسلامی از تصرف ۷ قرارگاه دشمن در ولسوالی قره باغ ولایت غزنی خبر دادند. به روز یکشنبه ۱۷ نومبر ولسوالی گیزاب ولایت دایکندی شاهد حملات شدید مجاهدین بود که طی آن دهها تن از عساکر دشمن کشته شده و اسلحه و مهمات شان غنیمت گردید. به روز سه شنبه ۱۹ نومبر ولایات میدان وردک و غزنی شاهد حملات شدید مجاهدین بودند که طی آن تعداد زیادی از پوسته های دشمن در این ولایات فتح گردید و حد اقل ۲۵ تن از عساکر دشمن طی این حملات کشته شدند.

به روز چهارشنبه ۲۰ نومبر مجاهدین امارت اسلامی یک قرارگاه دشمن را در ولسوالی امام صاحب ولایت کندز فتح کردند. و به روز پنجشنبه ۲۸ نومبر ولسوالی درقد ولایت تخار شاهد حملات گستردهء مجاهدین بود که طی آن ۳۰ عسکر کشته و زخمی شدند.

تفاصیل حملات و عملیات الفتح را می توان در راپور های ویژه و منشره در صفحات امارت اسلامی مطالعه کرد.

تبادله:

به روز سه شنبه ۱۲ نومبر اشرف غنی رئیس ادارهء اجیر کابل از تبادله سه تن از افراد امارت اسلامی در مقابل دو تن از استادان پوهنتون امریکایی در کابل خبر داد. این اعلان در حالی صورت گرفت که یک روز قبل از آن سخنگوی وی اعلان کرد که رهایی این افراد خط سرخ حکومت است و هرگز حکومت در اثر فشار وارد شده از جانب امریکا به این تبادله تن نمی دهد. این سه تن از افراد امارت اسلامی به روز دوشنبه ۱۸ نومبر به دفتر سیاسی امارت اسلامی در کشور قطر رسیدند.  به فردای آن مجاهدین امارت اسلامی دو تن از استادان پوهنتون امریکایی را در ولسوالی نوبهار ولایت زابل تسلیم صلیب سرخ کردند. امارت اسلامی اعلان کرد که در این تبادله ادارهء اجیر کابل هیچ نقشی نداشت بلکه این تبادله مستقیما میان امارت اسلامی و امریکا صورت گرفته است.

بقای اشغالگران و واکنش امارت اسلامی:

به روز دوشنبه ۱۱ نومبر دگر جنرال مارک میلی لوی درستیز امریکا گفت که این کشور تصمیم دارد تا نیروهای آن تا چهار سال دیگر در افغانستان باقی بمانند. در واکنش به این بیان امریکایی، امارت اسلامی اعلان کرد که بقای اشغالگران در افغانستان به معنای ادامهء جنگ در این کشور است و ما مجاهدین تا موجودیت آخرین اشغالگر در کشور به جهاد خود ادامه می دهند.

عفو جنایتکاران:

به روز شنبه ۱۶ نومبر مطبوعات امریکایی خبر دادند که دونالد ترامپ دو عسکر امریکایی را که توسط محاکم این کشور محکوم به جنایت و قتل افراد ملکی در افغانستان شده بودند مورد عفو قرار داد. این اقدام غیر انسانی ترامپ ارزش غلامان را از دیدگاه باداران خارجی شان نشان می دهد.

کشتار مرموز مخالفان ادارهء اجیر کابل:

در این اواخر سلسله حملات و کشتار مخالفان فکری و سیاسی ادارهء اجیر و یا کسانیکه در مطبوعات از حقایق سخن می گویند افزایش یافته است. به سلسله همین حملات به روز چهارشنبه ۲۰ نومبر وحید مژده نویسنده و تحلیلگر مشهور سیاسی کشور در کابل توسط افراد مسلح ناشناس که طبعا از حمایت ادارهء اجیر کابل برخوردار اند کشته شد.

ادارهء مفسد:

به روز چهارشنبه ۶ نومبر ولسی جرگه قلابی اعلان کرد که ادارهء کابل در تأمین امنیت مردم ناکام مانده است. از سوی دیگر و در همین روز کمیسیون حقوق بشر اعلان کرد که دوسیهء آزار جنسی ماموریت دولتی را تکمیل نموده است و عنقریب تفاصیل آنرا اعلان خواهد کرد. نتایج انتخابات که قبل از تقریبا دو ماه برگزار شده بود تا کنون اعلان نگردیده است.

خجالت دیگر غلامان:

به روز پنجشنبه ۲۹ نومبر دونالد ترامپ در یک سفر پنهانی و ناگهانی که رئیس ادارهء اجیر کابل نیز از آن اطلاع نداشت وارد پایگاه بگرام شد و اشرف غنی رئیس ادارهء اجیر مجبور شد جهت ملاقات وی به بگرام برود. این عمل بردگی باعث واکنش های شدید در داخل ادارهء اجیر نیز گردیده است.

مطالب مرتبط