ژانویه 21, 2020

راپور سالانه تلفات ملکی سال ۲۰۱۹ میلادی

از سال ۲۰۰۱ تا به امروز، تهاجم و حملات امریکایی های وحشی، عساکر اشغالگر ناتو و اداره مزدور کابل جریان دارد، که هدف اصلی آن به شهادت رساندن، بی خانمان ساختن و کوبیدن مردم ملکی افغانستان است. اشغالگران روند ظلم و وحشت را در سائر عرصه ها دوام داده اند. زنان، کودکان، علما، متنفذین قومی، جوانان، حافظان قرآن و شاگردان مکاتب را به گونه ارادی به شهادت می رسانند، زخمی می کنند و به زندان می اندازند. بازارها، قریه ها، خانه ها، دارایی شخصی، مساجد، مدارس، مکاتب، مراکز صحی، مراسم خوشی و ماتم و تجمعات مردمی را بمبارد می کنند و از بین می برند. هموطنان ملکی ما در هر عرصه زندگی با مشکلات بزرگی رو برو هستند. سال ۲۰۱۹ میلادی همانند سال گذشته یکبار دیگر سال خونین و پر از ظلم و وحشت برای هموطنان ملکی ما بود.

کمیسیون جلوگیری از تلفات ملکی و سمع شکایات امارت اسلامی، توسط نمایندگان ولایتی، همکاران، منابع آزاد، بزرگان قومی و عامه مردم مجموعا ۲۲۹۱ واقعات دردناک تلفات ملکی را ثبت کرده است. که ازان جمله، ۲۰۷۹ قضایا از سوی امریکایی ها و اردو، پولیس و اربکی های وابسته به آن ها رخ داده است و متباقی قضایا از سوی داعش و در نتیجه حوادث ترافیکی شاهراه ها و یا هم بر اثر منازعات بین خود مردم رخ داده است.

در تمام ۲۲۹۱ واقعات تلفات ملکی ۸۷۰۷ نفر کشته و زخمی شده اند که ازان جمله، ۵۴۲۳ نفر شهید و ۳۲۸۴ نفر دیگر زخمی شده اند.

در جریان عملیات های شب هنگام ۱۳۰۷ تن از مردم ملکی از سوی امریکایی ها و نیروهای مربوط به آن ها اسیر شده اند.

از میان ۵۴۲۳ تن کشته شدگان، ۵۱۲۵ تن در فیرهای مستقیم، حملات هوایی و عملیات های شب هنگام امریکایی ها و عساکر داخلی (اردو، پولیس و اربکی ها) شهید شده اند که ۹۴٪ قربانیان را تشکیل می دهد. متباقی ۲۹۸ نفر از سوی داعش و یا هم در حوادث ترافیکی شاهراه ها و منازعات بین خودی کشته شده اند، که ۶٪ قربانیان را تشکیل می دهند.

در یکسال گذشته، ۳۲۸۴ نفر در رویدادهای تلفات ملکی زخمی شده اند. ۲۸۵۰ تن آن از سوی امریکایی و اداره مزدور زخمی شده اند که ۸۷٪ زخمیان را تشکیل می دهند. متباقی ۴۳۴ نفر از سوی داعش یا در اثر حوادث ترافیکی و یا منازعات بین خودی زخمی شده اند که ۱۳٪ زخمیان را تشکیل می دهند.

امریکایی ها و اداره کابل به دوام وحشت های خود کوشش می کنند بر شکست خود پرده بیاندازند. امریکایی ها در سال گذشته، ۱۰۲ مساجد را انفجار داده و یا بمبارد کرده اند و دروازه های ۱۴ مساجد دیگر را توسط ماین ها منفجر ساختند. نیز ۱۸ باب مکاتب، ۲۰ مراکز صحی، ۱۶۵۰ خانه های مردم ملکی، ۱۱ مدارس دینی و ۶۲۷ دروازه های خانه ها و دکان ها را انفجار دادند و ۲ هوتل، ۲۸۱ وسایط خورد و بزرگ نقلیه، ۱۷۱۹ باب دکان و ۱۱۰۲ موترسایکل را تخریب و آتش زده اند. بر علاوه ازین، هزاران حیوانات، ۲۶۰ تخته های سولر و ملیون ها پول نقد افغانی از خانه ها دزدیده شده است. همچنان دشمن ۴۲ انبار گندم و جو را که از مردم بی دفاع ملکی بود قصدا سوزانده اند.

کمیسیون سمع شکایات و جلوگیری از تلفات ملکی امارت اسلامی به نمایندگی از امارت اسلامی این همه جنایات ضد بشری اشغالگران را تقبیح نموده، واضح می سازد که همه جنایات ذکر شده از سوی امریکایی ها و همکاران شان انجام یافته است. کمیسیون مذکور بر ادارات بی طرف جهانی و نهادهای بشری صدا می کند که این جنایاتی که بر مردم بی دفاع ملکی صورت می گیرد، بازپرس نموده و محکوم بکنند.

ما باور داریم که امریکایی ها و همکاران شان با انجام دادن و افزایش جنایات هیچگاه نمی توانند به اهداف شوم خود برسند، بلکه با ارتکاب چنین جنایات از چهره واقعی خود پرده بر می دارند. والسلام

امارت اسلامی افغانستان
کمیسیون سمع شکایات و جلوگیری از تلفات ملکی
آدرس ایمیل : molkietalafat@yahoo.com
شماره تماس : ۰۷۰۷۹۱۸۳۸۴ – شماره واتساپ : ۰۷۹۴۷۱۷۹۴۶
شماره مخابره : ۵۳۵۷ – نام مخابره : درویش

 

چند نمونه ای از وحشت امریکایی ها :

۱ : هلمند، ۲۲ سبتمبر ۲۰۱۹ – نیروهای مشترک اشغالگران و مزدوران شان مراسم عروسی را در قریه کونجک در نزدیکی بازار موسی قلعه ولایت هلمند بمبارد کردند، که در نتیجه ۵۰ نفر به شمول زنان و کودکان شهید و زخمی شدند. در جریان چاپه و بمبارد ۱ موتر تونس، ۲ موتر سراچه و ۶ خانه از بین رفتند و ۳۰ نفر شهید و ۲۰ نفر دیگر زخمی شدند.

۲ : فاریاب – طیارات بی ۵۲ دشمن در منطقه سرچکن ولسوالی گرزیوان ساعت ۱۲ شب بر دو خانه مردم ملکی بی رحمانه بمبارد کردند، که در نتیجه در هر دو خانه به شمول زنان و کودکان ۱۵ نفر ملکی شهید و زخمی شدند. نام های شهدا قرار ذیل است :

۱ : زین الله – ۲ : محب الله ابن زین الله – ۳ : بی بی رقیه زوجه زین الله – ۴ : شمس الله پسر زین الله – ۵ : عاصه بنت زین الله – ۶ : نازیه بنت زین الله – ۷ : سلام پسر صدیق الله – ۸ : سبحانیه بنت حبیب الله – ۹ : هاجره بنت حبیب الله – ۱۰ : فتانه بنت حبیب الله – ۱۱ : حزافه بنت حبیب الله – ۱۲ : زینب بنت محمد نبی.

اسامی زخمیان ازین قرار است : ۱ : خالد ۲ : خلیل ۳ : خیر محمد .

۳ : ارزگان، ۳۰ اگست ۲۰۱۹– دشمن در مناطق سیگزی و زمبوری ولسوالی چهارچینو در اثنای چاپه ۳ خانه های مردم ملکی را کاملا از بین بردند و به شمول زنان و کودکان ۲۶ نفر محلی را به شهادت رساندند. همچنان در مناطق شیخی، نیکروز، بادینزی و شیخان در حملات هوایی اشغالگران به شمول ۳ طفل ۹ مردم ملکی شهید شدند.

۴ : میدان وردک، ۹ سبتمبر ۲۰۱۹ – اشغالگران موتر انجینر عبدالله را در قریه جوی زرین منطقه دره تنگی ولسوالی سیدآباد مورد حمله هوایی قرار دادند، که در نتیجه ۷ عضو یک خانواده به شهادت رسیدند.

نام های شهدا ازین قرار است : ۱ : انجینر عبدالله – ۲ : شعیب – ۳ : شاه رسول – ۴ : محصل حبیب الرحمن – ۵ : داکتر گل رحیم – ۷ : رحمان الله.

۵ : غزنی، ۱۵ سبتمبر ۲۰۱۹ – امریکایی ها و غلامان شان بر بازار کمال خیل ولسوالی شلگر و قریه های خدوخیل و کمال خیل چاپه زدند و ۸۰ باب دکان ها را سوزاندند، اجناس قیمتی را چور کردند، دروازه های خانه ها را توسط ماین ها انفجار دادند، موترها و موترسایکل های مردم را آتش زدند و مردم را لت و کوب کردند.

۶ : بغلان، ۳۰ اگست ۲۰۱۹ – مرمی های هاوان نیروهای اجیر در قریه سرورالدین در منطقه زغری در مربوطات ولسوالی پلخمری بر خانه عبدالله اصابت کرد و در نتیجه یک زن شهید و دو زن و دو طفل زخمی شدند. درین واقعه، یک کلینک نیز به گونه کامل از بین رفت.

۷ : لغمان، ۲۴ اگست ۲۰۱۹ – امریکایی های اشغالگر و غلامان شان ساعت ده شب در منطقه سنگر میاخیل ولسوالی علینگار چاپه زدند و مردم ملکی را دچار تلفات جانی و مالی ساختند و بر علاوه از خانه ها، دکان های مردم ملکی را نیز چور کردند.

نام های شهدا ازین قرار است :

۱ : محمدگل ولد امیر گل – ۲ : زهیم ولد محمد گل – ۳ : ملا عثمان –

نام های زخمیان ازین قرار است :

۱ : سید یاسر ولد سید جلال آخندزاده – ۲ : فیضان الله و سید جلال آخندزاده

۸ : پکتیا، ۱۲ اگست ۲۰۱۸ – نیروهای وحشی اشغالگران و مزودران شان ۱۱ نفر ملکی به شمول استادان و محصلین را در منطقه کلالگی ولسوالی زرمت در جریان چاپه بر خانه های مردم ملکی به شهادت رساندند. بیشتر آنان برای سپری نمودن رخصتی ها به خانه های شان آمده بودند. اسامی شهدا قرار ذیل است :

۱ – استاد شفيع الله ولد داکتر الفت، استاد فزیک در لیسه کلالگی

۲-  قاري انعام الله ولد داکتر الفت، طالب العلم مدرسه

۳ – انصارالله وقاص ولد داکتر قدرت، محصل سال دوم تعلیم و تربیه پوهنتون پکتیا

۴-  حيات الله ولد محمد مختار استاد لیسه خصوصی در کابل

۵-  راحت الله ولد عبدالله، محصل و دکاندار در ولایت غزنی

۶ – حکمت الله ولد عبدالله، استاد لیسه دولت زیی

۷ – نصرت الله ولد عبدالله محصل دکاندار در غزنی

۸-  محمد آصف ولد عزيزالله مدیر لیسه عای دولت خان

۹-  فدامحمد ولد محمد يوسف دهقان

۱۰- نصرالله ولد دورک دهقان

۱۱ – فتح الله ولد جمعه گل دهقان.

۹ : پکتیکا، ۹ اگست ۲۰۱۹ – نظامیان امریکایی و اداره کابل بر قریه مارزکوی ولسوالی سرحوضه چاپه زدند و در جریان وحشت خانه های مردم و دروازه های مساجد را توسط ماین ها انفجار دادند و دو تن مسافری را که از ولسوالی اومنی آمده بودند از مسجد بیرون کشیده بسیار به وحشت به شهادت رساندند.

۱۰ : تخار – امریکایی های وحشی از تاریخ ۱۱ الی ۱۴ محرم سال ۱۴۴۱ هجری قمری مناطق مختلف ولسوالی ینگی قلعه را بمبارد کردند و چند نفر ملکی (محمد ظریف و خانم او از قریه پای شافیه، نعمت الله ولد الحاج اکرم از قریه افغانیه) را شهید و چند نفر دیگر (مستری حبیب الله ولد ملا نصرالدین و دختر او) را زخمی کردند. نیز مسجد جامع شهر کهنه، اطاق های مدرسه و مکتب عمرخیل را تخریب کردند. همچنان خانه های محمد ظریف، سویر ولد تاش فولاد، همایون ولد رویدار، اکرم بای و پهلوان ولد ایرل را از بین بردند

۱۱ : خوست، ۱۵ سبتمبر ۲۰۱۹ – نیروهای مشترک در اثنای چاپه در منطقه سوری پان ولسوالی صبری ۲۰ نفر ملکی را با خود بردند، که اسامی شان قرار ذیل است :

۱  گل نبی خان ولد محمد نبی

۲ مطيع الله ولد بادشاه نور

۳ رحمت هادی ولد وريکی

۴ گل مت خان ولد گل نبی خان

۵ عبدالهادی ولد حاجی خان

۶ هديت الله ولد ربيع گل

۷ وهاب  ولد رحمت گل

۸ ساميل  ولد  شفق

۹ نصرالدين  ولد  خان بهادر

۱۰ سميع الله  ولد محمد علي

۱۱ رحمت  ولد شفق

۱۲ نورشريف  ولد خان بهادر

۱۳ نبی رحمن ولد اخلاص گل

۱۴ حبيب ولد رحمت ګل

۱۵ احسان الله ولد خون

۱۶ جلال  ولد سيد امين شاه

۱۷ قريب الله  ولد سمندر

۱۸ نصرالدين  ولد مظفرخان

۱۹ صالح رحمن ولد اخلاص گل

۲۰ بادشاه  ولد اختيارگل

۱۲ : لغمان – عساکر مزدور خانه های مردم ملکی را در قریه شمشیرخیل ولسوالی علیشنگ به گونه ارادی هدف مرمی های هاوان قرار دادند، که در نتیجه یک خانه تخریب و به شمول زنان و کودکان ۱۳ نفر ملکی شهید و زخمی شدند.

اسامی هفت تن شهدا :

۱ : محمدايوب پسر محمدامين، ۱۹ ساله

۲ :  محمدآصف پسر محمد امین، ۱۶ ساله

۳ : فولاد پسر محمد امین، ۹ ساله

۴ : بلال پسر محمد امين

۵ : گل خوبان پسر خیر محمد، ۲۵ ساله

۶ : عبدالجبار پسر شاه مردان، ۱۲ ساله

۷ : دختر فیض الله

اسامی زخمیان : عبدالحمید پسر محمد هاشم، سمیع الله پسر نصرالله، نوید پسر دادی خان، دختر معنا.

۱۳ : لغمان، ۱۱ اکتوبر ۲۰۱۹ – عساکر خارجی و مزدور در مناطق نازیان، قلعه تک، چهارقلعه و….. ۳ نفر ملکی را شهید و ۲ تن دیگر را زخمی کردند.

شهدا : باتور پسر حمدالله، محراب الدین پسر معلم برکت الله و عبدالقهار پسر حاجی نیاز محمد.

زخمیان : حمدالله پسر دین محمد و احسان الله پسر حمدالله.

۱۴ : خوست، ۲۹ نومبر ۲۰۱۹ – در حمله درون اشغالگران در مربوطات ولسوالی علیشیر به شمول یک طفل ۶ عضو یک خانواده را به شهادت رسیدند. این واقعه در حالی رخ داد که اعضای یک خانواده پس از تولد یک کودک از شفاخانه به سوی خانه بر می گشتند، که در راه هدف حمله درون قرار گرفتند و سه مرد، دو زن و یک طفل نوزاد به شهادت رسیدند.

۱۵ : قندوز، ۱۱ نومبر ۲۰۱۹ – قوای صفر یک دشمن که امریکایی ها نیز آن ها را همراهی می کردند، به منطقه سرک بالای ولسوالی چهاردره به هدف عملیات آمدند و دو روز را دران جا سپری کردند. مردم منطقه به شهر قندوز مهاجر شدند. اما قوای وحشی به مجرد رسیدن ۴ عراده موترسایکل را آتش زدند، ۳ موترسایکل را با خود بردند و ۵ خانه را از بین بردند. نیز ۳ نفر را شهید، ۷ نفر دیگر را زخمی و ۴ دکان را تخریب کردند.

۱۶ : پکتیا، ۵ نومبر ۲۰۱۹ – نیروهای مشترک بر بازار کولالگو بتی ولسوالی زرمت چاپه زدند و دروازه ها و قفل های تقریبا ۳ صد دکان را شکستند و اجناس بیش بهای دکان ها، کاردهای موبایل و پول صرافی را دزدیدند، ۵ موترسایکل را سوزاندند، یک هوتل را توسط ماین ها با خاک یکسان ساختند، شیشه های هفت موتر یک موترفروشی را شکستند، دکانداران را لت و کوب کردند و دروازه های ۲۰ خانه را منفجر ساختند. نیز یک نفر (خان محمد ولد خیرالدین) را شهید و برمه آب را در حمله درون تخریب کردند.

۱۷ : لوگر، ۹ دسمبر ۲۰۱۹ – چهار طفل بر اثر اصابت توپ دیسی اردوی اجیر در قریه شیخ ولسوالی برکی برک شهید شدند. مردم منطقه اجساد شهدا را به گونه اعتراض به مقام ولایت لوگر آوردند. این اطفال برای جمع کردن خس و خاشاک به کوه برآمده بودند.

اسامی شهدا :

حامد ولد عمرگل، امید ولد عمرگل، ارشاد و حاجی گل و نیک محمد ولد گل محمد.

۱۸ : کاپیسا، ۲۳ دسمبر ۲۰۱۹ – دشمن وحشی در مناطق عین دره و پچغان دره ولسوالی نجراب بر خانه های مردم ملکی چاپه زدند و خانه های مردم را بمبارد کردند. خانه عبدالقهار را در قریه لوکاخیل بمبارد کردند و خانه را کاملا از بین بردند. خود عبدالقهار و دختر کلان او زخمی شدند.

اسامی شهدا :

١ ۔ امید پسر عبدالقهار

٢ – سمیرآغا ولد شاکر.

۳ – ماریه بنت شاکر.

۴ : خانم عبدالستار

۵ – مریم بنت رمضان

۶: ملیحه بنت رمضان.

۷: شمیلا بنت رمضان.

۸:  دو نفر از قریه بهرام خیل

۹:  میرآغا پسر گل آغا

۱۰ – خان زاده پسر گل آغا. موترسایکل های هر دو برادر هم سوزانده شده است.

زخمیان : جمیل کاکا و جمیل برادر عبدالقهار.

اسیران :

۱ – نسیم پسر ملک بابه جان

۲ : آصف خان پسر ملک بابه جان

۳ : صبرالله پسر عبدالرازق

۴ : ظاهر کاکا پسر فدا محمد

۵ : دستگیر پسر فقیر محمد

۶ : قدرگل پسر ملک سید اکبر

۷ : رحمت گل.

 

Related posts