ژانویه 20, 2020

مختصری از زندگی نامه شهید ملا محمدرحیم ثاقب – تقبله الله –

سعید مبارز

شهید ملا محمد رحیم مشهور به ثاقب در سال ۱۳۷۱ هجری خورشیدی در قریه سیاه چشمه در مربوطات پشته نور ولسوالی دولتیار ولایت غور در یک خانواده متدین دیده به جهان گشود.

او درس های ابتدایی را نزد ملا امام قریه و علمای منطقه شروع نموده و سپس برای ادامه تحصیلات به مدارس مختلف ولایات بغلان و کابل رفت و نزد اساتید جید زانوی تلمذ نهاد. پس از آن به کشور همسایه پاکستان سفر نمود و کتاب های متداوله علوم دینی را تا دوره موقوف علیه دران جا خواند.

شهید ثاقب از آوان جوانی شور و ولوله جهاد و مبارزه در درونش همانند گل غنچه های بهاری جوانه می زد و گاهی او را به سنگرهای داغ کارزارِ مقاومت با اشغالگران امریکایی و عمال داخلی شان می کشانَد .

همانند سایر طلاب جوان علوم دینی، دوره تحصیلی شهید ثاقب نیز در حالی جریان داشت که کشور عزیز ما از سوی امریکایی های وحشی اشغال شده بود و مبارزه و مقاومت مردم سلحشور افغان زمین برای آزادی کشور و حاکمیت نظام اسلامی داغ بود. اینگونه روزگار تلخ هر انسان با احساس را وادار می سازد تا برای ادای مسئولیت شرعی و ایمانی اش به کاروان آزادی خواهان بپیوندد و از دین و آیین خود دفاع کند.

شهید ثاقب ضمن پیشبرد روند آموزشی خود، دورهء تحصیلی اش برای فروکش نمودن عطش جهادی و ادای وجیبه بزرگ شرعی و ملی خود به ولایات بغلان، هلمند، سرپل و نیمروز سفر می نمود و ایام چندی را در سنگرهای داغ مجاهدین امارت اسلامی می گذراند.

بالاخره شغل جهادی او اوج گرفت و نتوانست سفر آموزشی خود را به سر رسانده، دستار پرافتخار فضیلت را زیب سر نماید. او مجاهد مخلص، دلیر و در عین حال بسیار مهربان، نرم دل و دارای اخلاق نیکو بود .

او در استعمال سلاح های ثقیل «راکت و ۸۲»  مهارت کامل داشت و دائما در جنگها و معرکه های جهادی از این دو نوع سلاح استفاده می کرد.

شهید ثاقب همانند سایر مبارزین سر بکف و فداکار امارت اسلامی طالب رضا و لقای کردگار بود و همواره از بارگاه خداوند متعال طلبگار نعمت جاودانی شهادت بود.

دعای این فرزند با وفای اسلام اجابت شد و به تاریخ ۲۹ قوس ۱۳۹۸ هجری خورشیدی زمانی که قوای عملیاتی رژیم کابل از طریق زمین و هوا بالای مناطق سمک و پشته نور ولسوالی دولتیار ولایت غور یورش برده بودند، طی نبرد طاقت فرسا و نفس گیر با کماندوهای رژیم کابل و پس از کشتن چند تن از آنان، هدف طیاره بی پیلوت اشغالگران هدف قرار گرفت و به سن ۲۷ سالگی با چند تن از همسنگرانش جام شیرین شهادت را نوشیده، به آرزوی دیرینه اش رسید. نحسبه کذلک و الله حسیب .

روحش شاد و یادش پایدار و دوامدار باد  !!

Related posts