ژانویه 20, 2020

زندگی نامه مختصر شهید ملا امان الله نافذ – تقبله الله –

شمس الله فاریابی

قربانی و فداکاری در راه الله سبحانه و تعالی کار مرغوب و پسندیده ای برای مسئولین و مجاهدین امارت اسلامی می باشد، چنانکه ما به ربوبیت الله متعال و به پیامبری رسول الله – صلی الله علیه و آله و سلم – ایمان داریم و بر این وعده الله سبحانه و تعالی نیز عقیده مستحکم داریم که در کلام پاک خود می فرماید : وَ مَنْ یُقاتِلْ فی سَبیلِ اللّهِ فَیُقْتَلْ أَوْ یَغْلِبْ فَسَوْفَ نُؤْتیهِ أَجْراً عَظیماً – النساء : ۷۴

ترجمه: آن کسی که در راه خدا پیکار مى کند، چه کشته شود و چه پیروز گردد، به زودى پاداش بزرگی خواهیم داد.

این قول الله متعال برای ما خاطر نشان می کند آن های که با جان ومال خود در راه الله سبحانه و تعالی جهاد و مبارزه می کنند به هیچ وجه زیان نخواهند دید، بلکه در صورت شهادت و یا زنده ماندن کامیاب بوده و مستحق اجر و پاداش عظیم می باشد.‌

فداکاری های ملت با شهامت افغان زمین در هر دو دوره اخیر جهاد، در تاریخ زرین اسلام کم سابقه و در عصر امروزی بی نظیر بوده است. خصوصا در مبارزه و مقاومت کنونی افغان ها بر ضد امریکایی ها، قشر طلبا و علمای دین قربانی های باورنکردنی را به نمایش گذاشتند. یکی ازین فداکاران راه خدا، شهید ملا امان الله نافذ نیز است.

شهید ملا امان الله مشهور به نافذ فرزند عبدالنصیر نواسه حاجی نجم الدین در سال ۱۳۶۷ هجری شمسی مصادف با ۱۹۸۹میلادی در یک خانواده متدین و مجاهد پرور در قریه وکیل ملاحبیب الله در ولسوالی دولت آباد ولایت فاریاب دیده به جهان هستی گشود.

شهید ملا امان الله نافذ تعلیمات ابتدایی را در مسجد روستای خود فرا گرفت و سپس تا صنف ۱۰ در لیسه شهید عبدالرحمن به تحصیل علوم عصری پرداخت. پس ازان برای فراگیری علوم قرآنی و نبوی عازم کشور پاکستان شدند و در شهر کویته آن کشور، مدتی نزد مولوی صاحب ولی محمد حقانی و در مدرسه حاجی ثانی درس خواند.

از آن یجای که شهید نافذ علاقه وافر به جهاد و مجاهدین داشت و هر لحظه شوق و ذوق سنگرهای داغ جهاد را در سینه خود می پروراند، دروس خود را به هدف ایفای وجیبه دینی و ملی اش نیمه تمام گذاشت و برای آزادی کشور عزیز از پنجه های اسلام ستیز لشکرهای صلیبی، قدم به عرصه جهاد گذاشت. او مدت ۷ سال در دلگی شهید ملا میرآغا وثیق، معاون اسبق جهادی ولایت فاریاب خدمات جهادی انجام داد و در بیشتر تشکیلات و عملیات های نظامی ولایت و ولسوالی ها حضور داشت. او سپس به حیث دلگی مشر مقرر شد و خدمات جهادی خود را بیش از پیش دوام داد. او هر لحظه در پی کوبیدن دشمن بود و صدمات بزرگی به دشمن وارد کرده بود. شهید نافذ در این اواخر از طرف به حیث مسوول متفجرات ولایت فاریاب مؤظف شده بود و مدت یک سال این وظیفه را به نحوه احسن به پیش برد.

شهید نافذ – تقبله الله – بالاخره به تاریخ ۲۲/۹/۱۳۹۸ خورشیدی در اثنای اجرای عملیات تهاجمی بر عساکر مزدور در مرکز ولسوالی دولت آباد ولایت فاریاب، پس از به هلاکت رساندن چندین تن از اجیران،  بر اثر مرمی هاوان دشمن به عمر ۳۰ سالگی به مقام پر افتخار شهادت نائل گردید. نحسبه کذالک والله حسیبه.

Related posts