فوریه 26, 2020

زندگان جاوید ؛ بخش هفدهم

زندگان جاوید ؛ بخش هفدهم

مرتب : حبیبی سمنگانی

نویسندگان : صمیم غوری، مخدوم ذبیح الله و شمس الله فاریابی

شهید ملا محمدگل نعمانی – تقبله الله – :

شهید ملا محمد گل نعمانی – تقبله الله – فرزند حیات الله و نواسه حاجی نعمت الله در سال ۱۳۷۶ خورشیدی مصادف با ۱۹۹۷ میلادی در قریه شهیدان ولسوالی دولینه ولایت غور در دودمان متدین و مجاهد پرور چشم به دنیای فانی گشود.

نامبرده درس های ابتدایی خود را نزد مولوی صاحب حامد نوری خواند. سپس برای تحصیلات بیشتر علوم دینی به ولایت هرات رفت و مدت پنج سال دران جا به سلسله درسخوانی ادامه داد. سپس مدت یکسال در کشور پاکستان به روند آموزشی خود دوام داد.

ازان پس شهید نعمانی برای جهاد و مقاومت در برابر دشمنان مهاجم دین و میهن، با عقیده محکم ایمانی کمر همت بست و با کاروان جهادی امارت اسلامی یکجا شد. او در ولایات غربی و جنوبی کشور غور، هرات و هلمند در نبردها و عملیات های زیادی اشتراک نمود. شهید ملا محمد گل عشق فراوانی با لیلای شهادت داشت و همواره از کردگار – جل جلاله – می خواست : الها ! فلان و فلان به رتبه شهادت سرفراز شدند، این سعادت را نصیب من هم بگردان.

بالاخره دعاهای صمیمانه او در بارگاه ایزد منان اجابت شد و این فرزند جانانه اسلام به تاریخ ۱۰ ثور ۱۳۹۸ خورشیدی مصادف با ۲۴ شعبان ۱۴۴۰ قمری و ۱۰ اپریل ۲۰۱۹ میلادی در ولسوالی چشت ولایت هرات در یک حمله بزدلانه طیارات بی سرنشین اشغالگران، با چند تن از همسنگرانش جام شیرین شهادت را به سن ۲۲ سالگی نوش جان نمود.

(با سپاس از صمیم غوری که جزئیات سوانح شهید نعمانی را تهیه نمودند)

شهید قومندان محمدالله مشهور به زید اکه – تقبله الله  – :

شهید محمد الله مشهور به زید اکه فرزند حاجی خال بای و نواسه عبدالحمید در سال ۱۳۶۹ خورشیدی در یک خانواده متدین و مجاهد پرور در قریه ترمه بای در مربوطات سرای سنگ ولایت تخار چشم به جهان گشود.

شهید زید اکه تعلیمات ابتدایی خود را نزد علمای منطقه آغاز نمود. او در سال ۱۳۸۴ خورشیدی نزد مولوی صاحب فیض محمد زانوی تلمذ نهاد، سپس در سال ۱۳۸۶ خورشیدی نزد مولوی صاحب خال مراد رفت و مدت یکسال از او استفاده نمود. ازان پس در سال ۱۳۸۷ خورشیدی پیش مولوی صاحب مقام به ولایت قندوز رفت و مدت شش ماه آنجا اکتساب فیض نمود. پس ازان مدت یک و نیم سال نزد مولوی صاحب حبیب الله حنفی در منطقه بارم دره (تخار) درس خواند.

در سال ۱۳۸۹ خورشیدی، شهید زید اکه رسول الله – صلی الله علیه و سلم – را در خواب دید که او را توصیه به جهاد نمود. همان بود که او در سن ۲۰ سالگی به مناطق مرزی کشور رفت و دران جا تعلیمات نظامی را تکمیل و به ویژه تکتیک های شهری را آموخت و سپس زیر چتر امارت اسلامی افغانستان در به فعالیت های جهادی آغاز نمود. او با کمال شهامت در برابر دشمن می جنگید و از چندین چاپه های دشمن جان به سلامت برده بود.

قومندان زید اکه بر علاوه از فعالیت های زیادی در ولایت خود، در بدخشان، قندوز، قندهار، زابل و فاریاب نیز خدمات زیادی جهادی انجام داد. زمانی که قاری صاحب محمد طیب مسئول جهادی ولایت تخار بود او به حیث مسئول مرکز تخار وظیفه انجام داد در زمان مولوی صاحب نورالدین نیز خدمات جهادی انجام داد و در دوران ولایت مولوی محسن هاشمی به حیث رئیس کمیسیون نظامی ولسوالی دشت قلعه ایفای وظیفه نمود.

شهید زید اکه به تاریخ ۲۵/۷/۱۳۹۸ خورشیدی ساعت ۷ شب پنجشنبه به سن ۲۹ سالگی در مبارزه با غلامان امریکا در قریه ترمه بای منطقه سرای سنگ مرکز تخار، جام شهادت را نوش جان نمود.

شهید مجیب الرحمن – تقبله الله – :

شهید مجیب الرحمن پسر عبدالدیان – تقبله الله – در سال ۱۳۷۴ خورشیدی در منطقه سیاب ولسوالی بنگی ولایت تخار چشم به دنیای هست و بود گشود. شهید مجیب الرحمن که به سن ۸ سالگی از سایه شفقت پدر برای همیش محروم شده بود، درس های ابتدایی خود را در سیاب نزد علمای منطقه آغاز نمود. نامبرده که از استعداد خداداد و ذهانت فوق العاده ای برخوردار بود، علوم متداول دینی را تا درجه سوم رسانده بود که در سال ۱۳۹۲ شمسی به سن ۱۸ سالگی به صف مقدس جهادی پیوست. شهید مجیب الرحمن برای اعداد نظامی/عسکری به مناطق مرزی کشور سفر نمود و پس از فراغت از آموزش های نظامی به منطقه خود برگشت و با مجاهدین ولسوالی خواجه غار ولایت تخار یکجا شد و در مدت اندکی خدمات شایان جهادی انجام داد. سپس در سال ۱۳۹۴ خورشیدی به ولسوالی اشکمش (تخار) آمد و به فعالیت های جهادی خود دوام داد. او دران سال در یکی از نبردها به شدت زخمی شد و از صحنه درگیری انتقال داده شد. او پس از شفایابی دوباره به صف جهادی حاضر شد و با کمال شهامت و دلاوری به مبارزه خود دوام داد. شهید مجیب الرحمان در سال ۱۳۹۶ خورشیدی بار دوم زخمی شد و این بار نیز پس از صحت یابی به سنگر مقاومت حاضر شد. این فرزند دلیر دین و میهن بالاخره در سال ۱۳۹۸ خورشیدی به سن ۲۴ سالگی جام افتخار بخش شهادت را نوش جان نمود.

(با سپاس ویژه از مخدوم صاحب ذبیح الله که سوانح شهید زید اکه و شهید مجیب الرحمن را تهیه نمودند)

شهید داملا حفیظ الله مبارز – تقبله الله – :

شهید داملا حفیظ الله مبارز فرزند حاجی سیف الله و نواسه خواجه قل در سال ۱۳۶۷ هجری شمسی مصادف با ۱۹۸۸ میلادی در یک خانواده دیندار و مجاهد پرور در قریه غنده سنگ ولسوالی پشتونکوت ولایت فاریاب دیده به جهان گشود.

تحصیلات :

داملا مبارز تعلیمات ابتدایی خویش را مدت ۳ سال در منطقه آبایی خویش فراگرفت و سپس به هدف ادامه تحصیلات به ولسوالی های گرزیوان، پشتونکوت، بلچراغ، و درزاب ولایت جوزجان سفر نمود و از علمای جید این مناطق هر یک مرحوم مولوی صاحب منصور، مولوی صاحب محمد ایوب، مولوی صاحب عبدالغفور و شهید مولوی صاحب عبدالقدوس عطایی درزابی، چند سال کسب فیض نمود. پس از آن برای تحصیلات بیشتر عازم کشور پاکستان شد و مدت دو سال در شهر پشاور نزد شیخ التفسیر والحدیث مولوی محمد زاهد عزیزخیل زانوی تلمذ نهاد. سپس به کشور عزیز برگشت و در ولایت سمنگان از شیخ القرآن و الحدیث مولوی صاحب محمد زکریا مدت یک و نیم سال اکتساب علم نمود. ازان جا به ولایت فاریاب آمدند و باز درولایت فاریاب آمدند و در ولسوالی های جمعه بازار، المار و پشتونکوت از فیوضات مخدوم صاحب فضل الرحمن، مفتی صاحب محمد حسن دیوبندی و مولوی صاحب عبدالغفار بهره یاب شد. بعدا به منطقه آبایی خود تشریف آورد و مدت یک و نیم سال به حیث امام و مدرس در مسجد جامع قریه غنده سنگ ایفای وظیفه نمود.

خدمات جهادی:

شهید داملا صاحب که قلب مملو از عشق جهاد و شهادت داشت، قبل از اینکه پا به عرصه سنگر و جهاد بگذارد، چند مدت به صفت یکتن از انصار در خدمت مجاهدین ولایت جوزجان و فاریاب بود. اما دیری نگذشت که خودش نیز عملا در ولسوالی شیرین تگاب ولایت فاریاب به مجاهدین پیوست و کمر خود را در مقابل دشمنان دین و وطن با عزم متین و قوی بسته نمود.

داملا صاحب حفیظ الله مبارز چند مدت تخنیک های ماین سازی و متفجرات را در ولسوالی مذکور از نزد شهید استاد محمد علی آموخت و سپس به فعالیت های جهادی خویش ادامه داد. یکبار دشمن عملیات گسترده و طولانی را در تخت ایشان ولسوالی شرین تگاب به راه انداخت. دران عملیات، در نتیجه انفجار ماین جاسازی شده از سوی شهید داملا صاحب مبارز یک عراده تانک دشمن تخریب و به شمول ۳ قومندان (میرک، جلجلک و سیف الله) ۷ تن عساکر اجیر به قتل رسیدند و متباقی شان از ساحه فرار کردند. در عملیات دیگری که دشمن به رهبری جنرال دوستم در منطقه آستانه بابا این ولسوالی مذکور به راه انداخته بود، شهید داملا صاحب بار دیگر قهرمانی خود را به نمایش گذاشت و منطقه مهم آستانه بابا را تصرف نمود.

بار دیگر شهید داملا صاحب با جمعی کثیری از مجاهدین عملیات کوبنده ای را بر علیه دشمن در منطقه آستانه بابا آغاز نمودند، که به یاری و نصرت الله متعال نزدیک به پنجاه قریه خورد وبزرگ آستانه بابا فتح گردید و تلفات سنگین جانی و مالی به دشمن وارد و نزدیک به ۸۰ تن از آنان کشته، زخمی و اسیر شدند و غنایم بی شماری به دست آمد. آن زمان قاری صاحب صلاح الدین ایوبی مسئول جهادی ولایت فاریاب بود.

بعدا شهید داملا صاحب به حیث یک دلگی مشر فعال در منطقه خود خدمت می کرد. پس ازان شهید داملا صاحب عملیات های پیهم و پر دستآورد هجومی، چریکی و انفجاری را در مناطق کته قلعه، چقماق، هزار قلعه، گلدره، سره میاشت، نادرآباد، غنده سنگ، زرشوی، دهندره، بیلرسای، تریکلیک، و قزل سای ولسوالی پشتونکوت به راه انداخت و به نصرت خاص پروردگار، مردم این مناطق را از مظالم اربکی های شریر نجات داد. درین عملیات ها، تعدادی زیادی از اجیران داخلی به شمول چندین قومندان کشته و زخمی شدند و متباقی شان وادار به فرار شدند.

شهید داملا صاحب در این عملیات ها یک مرتبه از ناحیه صورت زخمی شد، اما به فضل خداوند صحتیاب شد و دوباره به فعالیت های جهادی خویش دوام داد. همچنان شهید داملا صاحب در فتح مناطق نیشر، آق بلاق، قیرمه، کمرک، وقشلاق ولسوالی بلچراغ اشتراک داشت.

هرگاه مسئولان جهادی امارت اسلامی به منظور محو فتنه داعش دو مرتبه در ولایت جوزجان عملیات های نظامی را به راه انداختند، شهید داملا صاحب در هر دو عملیات سهم بارز داشت و در یک تشکیل مسئول کمر بند مجاهدین و در تشکیل دیگر مسئولیت یک بخش جبهه را به عهده داشت و خدمات ارزشمندی را انجام داد.

اوصاف :

شهید داملا صاحب شخصیت مبارز، مطیع و مخلص بود. او در مقابل دشمنان دین سخت و در برابر مسلمان ها مهربان بود. همیشه حق می گفت و با حق ایستاده بود. مردم را به سوی خیر و فلاح دعوت می نمود.

شهادت :

باالاخره این مبارز خستگی ناپذیر سنگر های جهاد ومقاومت و یکی از ستاره گان فاریاب زمین، روز شنبه ۲۵ عقرب ۱۳۹۸ خورشیدی مصادف با ۱۶ نومبر ۲۰۱۹ میلادی همراه با یکتن رفیق جهادی اش شهید قاری رجامند در منطقه تریکلیک ولسوالی پشتونکوت فاریاب هدف حمله طیاره بی پیلوت امریکایی های اشغالگر قرار گرفت و جام حیات بخش شهادت را به سن ۳۱ سالگی نوش جان نموده، به آرمان پاک و همیشگی اش نائل گردید. نحسبه کذالک والله حسیبه.

از شهید داملا صاحب پنج پسر بجا مانده است. برادر شهید مبارز به حیث سرپرست رفقای جهادی او تعیین شده است.

(با سپاس از محترم شمس الله فاریابی، مسئول مطبوعاتی ولایت فاریاب، که سوانح شهید مبارز را تهیه نمودند).

با سپاس از شماره ۳۷ مجله حقیقت

Related posts