آوریل 06, 2020

نه ماه و هشت هزار بمب

سازمان جهانی دیدبان در راپور اخیر خود می نویسد : امریکا در نه ماه اول سال ۲۰۱۹ هشت هزار بمب در افغانستان پرتاب کرده است که در نتیجه آن ۸ صد نفر ملکی شهید شده اند.

همچنان درین راپور آمده است که در سال گذشته نیروهای امریکایی به قوانین جنگی و زندگی مردم ملکی ارزش نداده اند.

نیروهای اشغالگر و رژیم دست نشانده شان نه تنها امسال، بلکه در هجده سال گذشته به اصول جنگی و زندگی غیر نظامیان اهمیتی نداده است. دشمن مشترک در هجده سال گذشته تلفات بی شمار جانی و مالی به افغان رسانیده اند، که حساب دقیق آن تنها به پروردگار معلوم است.

هر شب و روز رویدادهای متعددی وحشت و ظلم دشمن مشترک در مناطق مختلف کشور رخ می دهد، ارقام اندک جنایت های اشغالگران و عساکر مزدور به دست رسانه ها می رسد، و از واقعه ای که رسانه ها خبر داده اند، کوشش کرده اند انگشت ملامتی را به سوی قربانیان بی گناه ملکی دراز کنند و دشمن غاصب و وحشی را برائت بدهند.

جای تامل و فکر است که آیا در هزار بمب تنها هشتصد نفر ملکی کشته شدند ؟ زیرا در سال گذشته، رویدادهای زیادی رخ داده است که در یک حمله ده ها نفر ملکی شهید و زخمی شده اند. به طور نمونه ، در حمله بر موترهای عروسی در موسی قلعه ۹۳ نفر کشته و زخمی شدند، همچنان شهادت دست جمعی محصلین در زرمت، شهادت ۸۰ نفر ملکی به نام تخریب کارخانه های مواد مخدر در فراه و تلفات سنگین جانی و مالی در قندوز، بغلان، بدخشان، فاریاب، قندهار، غزنی، لوگر، میدان وردک، ارزگان، کنر و…….بیان گر اینست که در هر حمله دشمن چقدر تلفات رخ می دهد.

در راپور سالانه کمیسیون چلوگیری از تلفات ملکی امارت اسلامی آمده است : در سال گذشته، ۵۴۲۳ نفر ملکی در بمباردمان ها و چاپه های اشغالگران و رژیم مزدور در مناطق مختلف کشور شهید و ۳۲۸۴ نفر دیگر زخمی شده اند.

همچنان دشمن مشترک در سال گذشته، دشمن مشترک ۱۰۲ باب مساجد، ۱۱ باب مدارس دینی، ۱۷۱۹ باب دکان ها و ۸۸۱ عراده موترهای مردم ملکی را از بین برده اند.

باید نهادها و فعالان حقوق بشر این جرائم جنگی اشغالگران و اداره کابل را تقبیح کنند و بر ضد آن تظاهرات و کنفرانس ها را به راه بیاندازند. زیرا سکوت در برابر وحشت جاری، دشمن را دیگر هم جرات می بخشد.

Related posts