آوریل 06, 2020

مصاحبه اختصاصی مجله څرک با کارشناس مسائل سیاسی محترم انعام الله سمنگانی

مصاحبه اختصاصی مجله څرک با کارشناس مسائل سیاسی محترم انعام الله سمنگانی

سوال : در پایان سال ۲۰۱۹، به نظر شما افغان ها در طول سال چه رنج های را متحمل شده اند ؟

جواب : بسم الله الرحمن الرحیم – حامدا و مصلیا و بعد ؛ سال گذشته میلادی، باز هم سال خونین و مرگباری برای مردم افغانستان بود. متاسفانه، جنگ دو دهه امریکا در افغانستان شکل کشتار مردم بی گناه ملکی را از خود کرده است، و یا به تعبیر دیگر؛ امریکا پس از شکست در برابر افغان ها، انتقام خود را از غیر نظامیان افغان می گیرد. اداره دست نشانده کابل نیز امریکایی های وحشی را در کشتار و شکنجه هموطنان خود، بی دریغانه یاری می دهد. جنایات وحشیانه امریکایی ها چنان برملا شده است که سازمان ها و نهادهای جانبدار همچو یوناما هم دیگر نتوانسته اند بر آن پرده بیندازند. یوناما اعتراف کرده است که در شش ماه اول سال ۲۰۱۹، ۷۱۷ نفر ملکی توسط عساکر اداره کابل و در جریان حملات هوایی نظامیان امریکا و ناتو کشته شده اند، در حالی که آمار واقعی یقینا به مراتب بالاتر است. راپور سالانه کمیسیون جلوگیری از تلفات ملکی امارت اسلامی نشان می دهد که سال ۲۰۱۹ شاهد ۲۰۷۹ رویدادهای تلفات ملکی از سوی امریکایی ها و عساکر اداره کابل بوده است. امروز، نه اماکن عامه در افغانستان مصئون است و نه مقامات مقدسه. همه روزه قریه ها و خانه ها با خاک یکسان می شود، و بیشترین تعداد قربانیان را زنان و کودکان افغان تشکیل می دهند. افغانستان و افغان ها یقینا با فاجعه بزرگ بشری دچارند.

سوال : چرا رژیم کابل و آمریکایی ها به قتل عام و نسل کشی ملت افغان طی یک استراتیژی آستین بر زده اند، و چه اهداف پنهانی را می خواهند به آن دست یابند؟

جواب : امریکایی ها با شعار «جنگ علیه تروریسم» بر افغانستان یورش آوردند. اما با گذشت هجده و نزده سال، جهان هنوز هم از معنا و مصداق واقعی تروریسم آگاهی ندارد. البته ؛ امریکایی ها و متحدان شان در صحنه عمل نشان داده اند که هدف آن ها از تروریسم چه مردمی اند. آن ها به بهانه تروریسم، همواره مسلمان ها را کوبیده اند. استراتژی وحشیانه امریکایی ها ثابت ساخته است که طالبان و یا شیخ اسامه بهانه های بودند، هدف شوم و واقعی آن ها سرنگونی نظام اسلامی و سرکوبی ملت متدین افغانستان بود. هشدار دونالد ترامپ در مورد کشتار ده ملیون افغان ها، بیانگر برآشفتگی باطنی آن ها در برابر مردم اسلام پرور این کشور است. موج تازه وحشت امریکایی ها در برابر مساجد، مدارس، علما، روحانیون و مردم مسلمان افغانستان، حکایت از ترس امریکا از آینده تابناک اسلام درین کشور دارد. شکی نیست که تروریستان واقعی، امریکایی های اند که دستان شان به خون بی گناهان و ویرانی اماکن عمومی و مقامات مقدسه آلوده است.

سوال : به نظر شما آمریکایی ها قطعه صفر 1 – صفر 2 و سایر دیگر قطعات قاتل را چه نوع روحیه سازی می نمایند، چگونه آموزش می دهند، و چه نوع افراد در آن جذب شده اند ؟

جواب : افغان ها با نام های قطعات صفر ۱، ۲ و ۳ به سبب جنایت های که در هلمند، قندهار، ننگرهار، فراه و دیگر نقاط کشور انجام داده اند، معرفی شدند. این قطعات که ظاهرا به ارگان استخباراتی اداره کابل اما در حقیقت به پینتاگون وابسته اند، به نماد وحشت در کشور تبدیل شده اند. امریکایی ها پس از اینکه با تلفات بزرگی در عملیات های زمینی رو برو شدند، شمار نیروهای خود را در افغانستان کاهش دادند و فعالیت های شان را بیشتر به حملات هوایی و عملیات های شب هنگام محدود ساختند. امریکا با ایجاد چنین قطعاتی که وظیفه وحشت و جنایات آن ها را بهتر ازان ها به پیش ببرند، تلاش کرد نه تنها فقدان خود را جبران کند، بلکه مسئولیت کشتار افغان ها را نیز بدوش خود «افغان ها» بیاندازد و خود را بی گناه جلوه بدهند.

امریکایی ها کسانی را که برای این جنگ نیابتی خود انتخاب می کنند، اولا از روحیه اسلامی و افغانی بیگانه می سازند و یا اصلا از پدران و نیاکان شان ارزش های دینی و ملی برای شان اهمیتی نمی داشته باشد، تا همچو عزیزالله کاروان (قومندان قطعه صفر یک پکتیا که در حمله مجاهدین در کابل کشته شد) و امثال او از هیچگونه جنایتی در برابر هموطنان مسلمان خود دریغ نکنند، ایشان کسانی اند که به اهداف امریکایی ها نسبت به دیگران بیشتر متعهد اند و بالمقابل از امتیازات بالاتری برخوردار اند.

سوال : به نظر شما امارت اسلامی در جریان سال گذشته چه دستاوردهای چشمگیری در میدان نظامی و سیاسی داشته است ؟

جواب : سال ۲۰۱۹ میلادی در عرصه های سیاسی و نظامی سال پر دستآوردی برای امارت اسلامی بود. مجاهدین امارت اسلامی توانستند بر علاوه از ساحات وسیعی در بخش های مختلف کشور مراکز ۲۸ ولسوالی را نیز در ۱۶ ولایات در سیطره خود بیاورند. تنها ۱۴ ولسوالی در ماه سبتمبر که ماه انتخابات نام نهاد ریاست جمهوری اداره کابل نیز بود در تخار، قندوز، بغلان، سمنگان، فاریاب و فراه فتح شد. ناکامی توطئه انتخاباتی در حقیقت پیروزی بزرگ امارت اسلامی بود. از یکسو اگر مجاهدین با انجام دادن بیش از ۵ صد عملیات خورد و بزرگ نظامی در روز انتخابات، از تطبیق پروسه نام نهاد رای دهی جلوگیری کردند، از سوی دیگر مردم در ساحات زیر کنترول اداره کابل و حتی در پایتخت کشور نیز به صدای برحق امارت اسلامی لبیک گفتند و از رفتن به مراکز رای دهی خودداری کردند.

در عرصه سیاست، ۲۰۱۹ سال بی پیشینه ای بود که جهانیان امارت اسلامی را به معنای واقعی شناختند. روند مذاکرات با امریکا، نشست های تفاهم بین الافغانی و سفرها و ملاقات های پیهم تیم سیاسی امارت اسلامی، فصل علیحده ای در تاریخ ۲۵ ساله تحریک اسلامی و امارت اسلامی است که به آب زر باید نوشت. بر خلاف آنچه رسانه های استعماری و زرخرید پروپاگند می کردند، امارت اسلامی ثابت کرد که از چه نیروی بزرگ منطق و سیاست برخوردار است. این نتیجه دیپلماسی کامیاب امارت اسلامی است که داعیه امارت اسلامی خوب تر درخشید و جامعه جهانی دانست که طالبان کِی ها اند و چرا می جنگند. در گذشته، چنین تبلیغات می شد که افغان ها تنها به اساس خصلت جنگجویانه شان می جنگند و کدام هدف مشروعی ندارند. امروز بسیاری از کشورها حتی متحدان امریکا، بر پالیسی خود در قبال افغانستان بازنگری می کنند و یا کرده اند.

سوال : در نتیجه عملیات های پاکسازی امارت اسلامی چندین فرمانده و افرادِ ستیزه جویان داعش کشته شدند، و آنهایی که زنده ماندند به رژیم کابل پناه بردند، پس به نظر شما تا چه حد امکان دارد که رژیم کابل بار دیگر از داعشیان فراری استفاده کرده و دوباره آنها را در کدام مناطق کشور مستقر می سازند؟

جواب : انتقال فتنه داعش به مرزها و مناطق افغانستان، توطئه بزرگی در برابر جهاد و مقاومت افغان ها بر ضد امریکا بود. پیروزی اخیر مجاهدین امارت اسلامی در ننگرهار و پناه بردن داعشی ها به آغوش اداره کابل، چهره سیاه اداره کابل را سیاه تر و چهره واقعی داعشی ها را فاش تر ساخت. واقعیت اینست که چنین افرادی وابسته به شبکه های استخباراتی دشمن سرنوشت و انجام خوبی نمی داشته باشند، ایشان هرگاه از افادیت بمانند ارزش خود را از دست می دهند. این یک واقعیت مسلّم است که داعشی ها در قلب افغان ها و جامعه افغانی جا پیدا نکردند و تلاش های امریکا و اداره کابل برای احیای مجدد آن ها نیز چندان نتیجه ای نخواهد داد. امریکا نه تنها در جنگ مستقیم بلکه در جنگ نیابتی نیز در برابر افغان ها ناکام مانده است.

سوال : در جریان سال در عرصه دیپلماتیک، اخباری مبنی بر اینکه رئیس جمهور آمریکا دونالد ترامپ توافقنامه صلح با امارت اسلامی را در آخرین لحظات به ذریعه یک تویت به تعلیق درآورد، پس به فکر شما آیا دلیل اصلی آن تویت چه بود ؟

جواب : آن چه را ترامپ برای تعلیق مذاکرات بهانه گرفت، برای هیچکسی باورکردنی و پذیرفتنی نبود. قتل یک افسر نظامی امریکایی، در حالی که وضعیت جنگی باشد، هرگز دلیل برای لغو گفتگوها شده نمی تواند. هدف واقعی ترامپ شاید افزودن فشار بر امارت اسلامی بود، تا اندکی از موقف خود فرود آیند و با حضور در کمپ دیوید، بعضی از خواسته های نامشروع امریکا را بپذیرند. اما او شاید فراموش کرده بود که امریکایی ها امروز بیشتر از امارت اسلامی به مذاکرات نیاز دارند، تا راه آبرومندانه بیرون رفت از منجلاب افغانستان را پیدا کنند. این هم حقیقت مبرهن است که حلقه خاصی در پینتاگون وجود دارد که به هر صورت خواهان تداوم جنگ در افغانستان و یا دیگر نقاط جهان هستند. امکان دارد ترامپ شکار دام این حلقه جنگجوی پینتاگون شده باشد. در حالیکه ترامپ پیش از رسیدن به کاخ سفید و حتی در جریان کمپاین های انتخاباتی ۲۰۱۶، از سرسخت ترین مخالفان جنگ افغانستان بود و این جنگ را بی فایده می خواند.

اما چنانکه امید برده می شد، امریکا پس از سه ماه دوباره به میز مذاکرات برگشت. اگر ترامپ بتواند در نتیجه مذاکرات کامیاب با امارت اسلامی، جنگ افغانستان را پایان بخشد، می تواند با دست پُر و مورال خوب تری وارد انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ شود. اما اگر بار دیگر شکار توطئه شود، یقینا این فرصت طلایی را از دست خواهد داد.

سوال : دستاوردهای سالانه امارات اسلامی در حوزه فرهنگی و نشراتی کدام ها اند، اگر مشت نمونه خروار درج ذیل نمایید ؟

جواب : اداره فرهنگی و نشراتی امارت اسلامی نیز در سال گذشته خدمات شایانی داشته است. وبسایت ها و مجلات امارت اسلامی مسئولیت های شان را در پنج زبان های ملی و بین المللی خوبتر و بهتر انجام دادند، چندین کتاب های ارزشمندی خدمت هموطنان گرامی تقدیم شد، رادیو ستیشن های جدیدی فعال شد و نشرات رادیو صدای شریعت از طریق امواج اف ایم به چندین ولایات دیگر گسترش یافت. ستودیوی جهادی الاماره بر علاوه از نشر صحنه های کوتاه پیروزی ها و عملیات های نظامی، فیلم های زیبا و جالب لیزری را نیز پخش نمود، و مهم تر اینکه دشمن در عرصه شبکه های اجتماعی با همه امکانات فراوان و مدرن خود، ناتوان ماند.

حالا محققین غرب نیز می پذیرند که کارزارهای تبلیغاتی چند ملیارد دالری امریکا در برابر تکتیک های ساده اطلاعاتی طالبان مغلوب شد. اداره فرهنگی امارت اسلامی توانست تمام ماجراهای مذاکرات با امریکایی ها و نشست های تفاهم بین الافغانی را سریع تر و خوب تر بازتاب بدهد و همچنان به اتهامات و تبلیغات زهرآگین دشمن جواب های فوری و قانع کننده بدهد. چنانچه رادیوی صدای آلمان در گذارشی خود می گوید : در جریان تهاجم گروهی به ساختمان وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی، طالبان بسیار سریع تر از اداره کابل واکنش نشان داده و با نشر اعلامیه ای گفتند که آن حمله کار آن ها نیست.

سوال : جناب شما ! روند نشراتی مجله سرک (څرک) را در سال ۲۰۱۹ چگونه ارزیابی می نمایید ؟

جواب : مجله معتبر و ممتاز سرک (څرک) همواره با نشر مطالب مهم و متنوع، نقش بسزای را در سنگر مطبوعاتی مبارزه و مقاومت افغان ها ایفا نموده است. مجله سرک نه تنها فصل مهم تاریخ معاصر کشور را در سینه خود جا داده، بلکه با آثار بیش بهای علمی و فکری خود فرزندان کشور را درس استقلال و آزادگی داده است. این مجله در سال ۲۰۱۹ اگر از یکسو تکاپوی سیاسی امارت اسلامی را به نحوه احسن به تصویر کشاند، از سوی دیگر ارتقای فکری و معنوی نسل جوان کشور را هدف محوری خود قرار داد. امیدوارم که این مجله وزین بیش از پیش به مبارزه فرهنگی خود دوام بدهد و در راستای رسیدن افغان ها به افغانستان آزاد و نظام اسلامی نقش سازنده ای را ایفا نماید. خداوند متعال مساعی شبانه روزی مسئول و همکاران این مجله را به بارگاه خود قبول نماید.

Related posts