جولای 07, 2020

واقعه علیشنگ چرا رخ می دهد ؟

واقعه علیشنگ چرا رخ می دهد ؟

ابوزبیر

در جریان مقاومت و مبارزه در برابر اشغال، معمول طالبان این بود که هر سال عملیات بهاری/جهادی شان را در اواخر ماه حمل و یا اوائل ثور، با نام تازه ای اعلان می نمودند، و متعاقبا موج بزرگ و دوامدار حملات خورد و بزرگ مجاهدین، دشمن را در سایر ولایات و ولسوالی ها، با شکست های کمرشکن و تلفات جبران ناپذیری مواجه می ساخت.

مجاهدین در نخستین ماه عملیات الخندق (سال ۲۰۱۸) یازده ولسوالی ها را در هفت ولایت کشور فتح نمودند و شهر فراه نیز در روزهای آغازین الخندق فتح شده بود. در مجموع ۳۳۲ حملات تنها در سه روز اول عملیات الخندق صورت گرفته بود و حدود صد عملیات همه روزه رخ می داد.

همچنان سال گذشته، عملیات الفتح با فتح همه روزه ده ها پوسته، قرارگاه ها و ساحات وسیع دشمن استقبال شد. ساختمان مرکزی، قومندانی امنیه و تمام پوسته های دفاعی ولسوالی گیرو، غزنی در نخستین لحظات «الفتح» فتح شد. در ماه اول عملیات الفتح، شش ولسوالی به گونه کامل فتح و بیرق سفید آرامش دران ولسوالی ها برافراشته شد. همه روزه بیش از صد تن عساکر اشغالگر و اجیر با آغاز عملیات الفتح کشته و زخمی می شدند.

اما امسال، در حالی که ماه ثور هم رو به پایان است، هنوز عملیات بهاری امارت اسلامی اعلان نشده است. همچنان درین چند ماه اخیر، تحرکات نظامی امارت اسلامی بسیار کمرنگ بوده است. مجاهدین از عملیات های بزرگ تهاجمی و استشهادی بر پایگاه های دشمن، خودداری کرده اند. حال اینست که مجاهدین، نسبت به هر زمان از مورال بلندتر و امکانات خوب تر برخوردار اند. افغان ها و جامعه جهانی می دانند که این بیانگر تعهد طالبان به روند جاری صلح و تفاهم است.

با اینکه پیمان پایان اشغال، طالبان را از حملات بر عساکر و تاسیسات نظامی اداره کابل منع نمی کند، اما این حسن نیت و ژرف نگری طالبان است که فرصت های بیشتر برای حل مسالمت آمیز بحران کشور می دهند. در حالی که جهت مقابل (امریکایی ها و زیردستان شان) مرتکب ده ها تخطی های خورد و بزرگ در برابر مردم بی گناه ملکی و مجاهدین شده اند.

بلی، این مشکل سخنگویان اداره کابل و رسانه های زرخرید است، که در باب آمار و ارقام تلفات، تا هجده سال از پنهان کاری کار گرفتند و واقعیت ها را زیر خاک کردند، اما حالا برای جلب توجه امریکا و جهانیان، تلفات عساکر رژیم را از آنچه طالبان ادعا می کنند، هم بالاتر نشان می دهند. تلفات رویداد دیروزی علی شنگ، لغمان را محترم ذبیح الله مجاهد ۲۴ نفر و سخنگویان اداره ارگ ۲۷ نفر اعلام کردند. یا للعجبا !

چنانکه ذبیح الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی تصریح نمود که رویداد مرگبار لغمان، که منجر به تلفات جانی ده ها عساکر و تخریب ۱۳ تانک قطعه خاص اداره کابل گردید، حمله دفاعی مجاهدین بود. عساکر اداره کابل به هدف گسترش ساحه زیر کنترول خود، می خواستند پوسته های جدیدی در منطقه کونجکی ولسوالی علیشنگ ایجاد کنند، اما با واکنش مجاهدین رو برو شدند و از بین رفتند.

این در حقیقت پیام واضح و صریح مجاهدین به دشمن بود، که ما از حق دفاع خود هرگز دست بردار نشده ایم.

رسانه ها باید جرات کنند بجای که این رویداد را دگرگون جلوه بدهند، جنایت شب گذشته امریکایی های اشغالگر و اداره کابل در ولسوالی بلخ ولایت بلخ را، که بر اثر بمبارد آن ها ۹ تن متنفذین قومی شهید و ۷ تن دیگر زخمی شدند، انعکاس واقعی بدهند. تا شاید نقشی در پایان آوردن گراف ظلم و وحشت اشغالگران و مزدوران شان انجام داده باشند.

Related posts