جولای 13, 2020

به نام ملت، به کام رژیم

به نام ملت، به کام رژیم

ابویحیی بلوچی

با ورود کرونا و شدت آسیب ‌پذیری ملت جنگ‌ دیدهٔ ‌افغانستان، وعده‌ کمک‌های جهانی و ملی برای ملت مظلوم افغانستان زیاد شد. از یکطرف دولت‌مردان غربی وعده‌های کمک دادند و از طرفی کشورهای آسیایی کمک‌هایی از قبیل گندم، وسایل صحی و دیگر وسایل مورد نیاز را به صورت محموله ‌های چندتنی به افغانستان ارسال کردند.

با شیوع بیماری کرونا، اشرف غنی دستور تقسیم ۲۴ هزار تن گندم را داد.

در همان روزها بود که وزیر مالیه اعلام کرد : بانک جهانی صد ملیون دالر را برای افغانستان اختصاص داده است.

سوال این است که عاقبت این کمک ‌های هنگفت جهانی، چه خواهد شد؟

در سالیان گذشته، به سبب فاسد حاکم در افغانستان، بیشتر کمک‌های جهانی حیف و میل شده‌ و تنها قسمت خیلی کوچکی از این کمک‌ها به ملت مظلوم افغان رسیده است. اما بعد از شیوع کرونا، روند فساد و دزدی کمک‌ها بیشتر شده و شکل علنی گرفته است.

در اوائل شیوع کرونا، تنها قسمت کوچکی از آن ۲۴ هزار تن گندم توزیع شد، آن‌ هم به صورت بسته‌های چهار و نیم کیلو گرامی. باقی مانده آن در بازار سیاه‌ فروخته شد و پولش به جیب دولت‌ مردان رفت.

در هجده سال اخیر، حال و روز کمک‌های جهانی همین بوده است. برای فهم دقیق موضوع، به نقل اخبار و گزارشی چند از این فسادها می ‌پردازیم:

قبل از شیوع کرونا :

به تاریخ ۱۹ جنوری، داگ‌ونکل مدیر بخش مبارزه با مواد مخدر سفارت امریکا در مصاحبه با واشنگتن پست گفت : در اواخر سال ۲۰۰۵ مشخص گردید که امنیت افغانستان رو به زوال است. در سراسر افغانستان هیچ قانونی اجرا نمی گردد. هیچ پیشرفتی وجود ندارد، تمام مسائل با رشوه و فساد حل می‌ شود. ایالات متحده از زمانیکه به افغانستان آمده، خیلی از افراد را میلیونر کرد.

ده روز بعد سیگار در گزارش خود گفت : ۵۰ درصد از سوخت ‌بار نیروهای امنیتی افغانستان ناپدید می‌شود.

جان ساپکو، بازرس ویژۀ امریکا برای بازسازی افغانستان که در یک کمیتۀ کانگرس امریکا سخن می‌زد، گفت که هنوز هم فساد در افغانستان یک مشکل فراگیر است و به گفتۀ او از کمک‌های امریکا به افغانستان باید نظارت جدی شود.

وی هشدار داد که هرگاه کمک‌های جهانی به افغانستان قطع شوند، حکومت این کشور ازهم خواهد پاشید.

در ماه مارچ سال جاری، دادستانی کل افغانستان اعلام کرد : در سال جاری، نزدیک به دو هزار پرونده‌ مرتبط با فساد اداری را بررسی کرده‌ که از این میان، نزدیک به ۳۰۰ پرونده‌ آن شامل جرم‌های سنگین فساد اداری می‌شود.

اما در هیاهوی اختلافات غنی وعبدالله زمانی که آمریکا از قطع یک ملیارد دالار پرده برداشت، سوپکو با انتقاد از فساد گسترده افغانستان بیان داشت: شفافیت بین المللی، افغانستان را در بین ۱۸۰ مورد از فاسدترین کشورهای جهان، در رتبه ۱۷۳ قرار داده است! تنها ایالات متحده سالانه ۴ میلیارد دالر به نیروهای امنیتی افغانستان می پردازد.

بعد از شیوع کرونا :

به تاریخ ۳۰ اپریل، مجلس کابل وزیر صحت و وحید عمر مشاور خاص رئیس اداره کابل را به علت عدم پاسخگوی به مجلس به سارنوالی معرفی کرد. اعضای مجلس سنا وزارت صحت را به ناتوانی در کار مبارزه با کرونا متهم می سازند و وحید عمر را به فساد در مصرف پولی که تاکنون هزینه شده است.

همان روز بود که در بیانیه دیدبان شفافیت افغانستان گفته شد :

دیدبان شفافیت افغانستان نگران مدیریت و نظارت ضعیف دولت و فساد در مصرف بودجه‌های اختصاص یافته به مبارزه با کرونا است.

دولت کابل قبلا اعلام کرده بود که ده‌ها میلیون دلار برای مبارزه با کرونا اختصاص داده و قرار است با تعدیل در بودجه ملی این کشور، ده‌ها میلیارد افغانی دیگر را نیز به این بخش تخصیص دهد.

اما سید اکرام افضلی، رییس اجرایی دیدبان شفافیت افغانستان می‌گوید که شفافیت سکتور (بخش) مالی افغانستان و به ویژه بودجه ملی در سطحی نیست که به نیازهای مردم افغانستان، به ویژه در زمان گسترش بحران کرونا پاسخگو باشد.

به گفته او، دولت افغانستان در حال تعدیل بودجه ملی سال مالی ۱۳۹۹ برای مقابله با بیماری کووید ۱۹ است، در حالی که نه با مردم و نه با گروه‌های جامعه مدنی در این مورد مشورتی نکرده و اطلاعاتی تاکنون در مورد این تعدیلات منتشر نشده است.

به تاریخ ۲۸ می این خبر پخش شد :

حکومت برای مبارزه با ویروس کرونا بیش از ۲۳۷ میلیون افغانی را به ریاست‌های صحت عامه ولایات‌ اختصاص داده بود، تا از این پول برای خریداری لوازم و تجهیزات طبی استفاده کنند.

اکنون شماری از مقام‌های بلند‌پایه می‌گویند: پول تدارکات مبارزه با ویروس کرونا در ادارات محلی، حیف‌ومیل شده است.

گزارش‌های بالا مختصری از دزدی‌ها وفساد موجود در ادارات اداره کابل هست که طی همین چند ماه بوده‌.

آشکار هست که عاقبت صدها ملیون دالر کمک های اخیر هم، با کمک‌های پیشین تفاوت نخواهد داشت. مقدار کمی از این پول به ملت مظلوم و بخش اعظم آن در جیب مفسدان رژیم خواهد رفت

Related posts