سه شنبه ، 22 اکتبر ، 2019

شهید قومندان گل محمد شاهین ؛ قهرمان جهاد گذشته و کنونی

شهید قومندان گل محمد شاهین ؛ قهرمان جهاد گذشته و کنونی

عمر بدخشانی

شهید قومندان گل محمد شاهین فرزند رجب محمد در سال ۱۳۳۷ خورشیدی در قریه یباب ولسوالی جرم ولایت بدخشان در یک خانواده مجاهد پرور چشم به جهان گشود و مردانه زیست، شجاعانه رزمید، فقیرانه معیشت کرد و بالاخره به رتبه شهادت سرفراز شد.

شهید شاهین هنوز به سن پانزده سالگی نرسیده بود که در مقابل لشکر متجاوز و اشغال گر قشون شوروی و مزدوران کمونیست آن ها سلاح بر شانه کرد و تا بقای آخرین پایگاه و حضور آخرین عسکر شوروی سابق بدون احساس خستگی به جهاد مسلحانه خویش ادامه داد، بلکه در هر معرکه در صف اول می جنگید، به خط های مقدم نبرد می رفت و قلب دشمن را نشانه می گرفت.

شهید قومندان گل محمد بعد از چند خدمت در صف جهادی، به حیث سرگروپ مجاهدین در ولسوالی جرم گماشته شد و در جنگ های ولسوالی های کران و منجان، جرم، بهارستان و جلغر اشتراک نمود. هنوز هم قصه های رشادت هایش سر زبان هاست. قومندان گل محمد شاهین در جهاد بر ضد شوروی و در زمان جنگ های داخلی به حزب جمعیت وابسته بود و از قومندانان آن حزب شمرده می شد.

هرگاه قشون اشغالگر و صلیبی آمریکایی بر حریم سرزمین ما هجوم آورد و اداره دست نشانده اش را بر ملت افغانستان تحمیل کرد، قومندان گل محمد شاهین تا سال ۱۳۸۷ خورشیدی به حیث صاحب منصب دولتی در صف اداره مزدور در ولسوالی جرم ولایت بدخشان وظیفه انجام می داد. اما زمانی که در اوایل سال ۱۳۸۷ خورشیدی مجاهدین امارت اسلامی در منطقه به رهبری قاری محمد صابر اخگر و قاری عبدالواصل نظری – حفظهما الله – به جلب و جذب شروع نمودند، قومندان گل محمد شاهین نیز از صف اداره مذکور جدا و با مجاهدین امارت اسلامی یکجا شد. او سپس به حیث یکی از فرماندهان نظامی مجاهدین شناخته شد و دوشادوش مجاهدین امارت  اسلامی با رفقای خود در جنگ های زیادی سهم گرفت.

شهید شاهین الگوی شهامت و مردانگی بود و در عین حال شخص فروتن بود. در اولین دیدار چنان با اخلاق زیبا و نیکو برخورد می نمود گویا رفاقت چند ساله داشته باشد. دل مردم منطقه به جدایی او جریجه دار گردیده و از صفات والا و همت بلند او یاد می کنند. او واقعا در قلب مردم جایگاه خاصی داشت.

شهید قومندان گل محمد یکبار در زمانیکه در صف اداره اجیر وظیفه انجام می داد زخمی شد و بار دیگر زمانی که به امارت اسلامی پیوسته بود در رویارویی با اربکی های مزدور در منطقه یباب ولسوالی جرم جراحت برداشت. اما او صمیمانه تر از قبل به جهاد و مبارزه مسلحانه خود علیه نیروهای اشغالگر و مزدوران آن ها ادامه داد.

او در سال ۱۳۹۶ خورشیدی به حیث مسئول کمیسیون نظامی ولسوالی جرم تعیین شد و این مسئولیت را به نحوه احسن به پیش برد. این فرزند متعهد اسلام و کشور بالاخره  روز پنج شنبه ۱۴ ماه سنبله سال جاری ۱۳۹۸ خورشیدی در حین ادای نماز ظهر در قریه اوغان در مربوطات ولسوالی جرم (بدخشان) به همراه شهید قطیبه مجاهد فرزند مولوی محفوظ الله همدرد – حفظه الله – در یک حمله بزدلانه طیارات اشغالگران به درجه عالی شهادت نائل گردید. روحش شاد و یادش گرامی باد

Related posts